Ana Menü

Fikret Orman "Fernandes kalacak"

Başlatan NoPasaran, Haziran 05, 2012, 00:03:47

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Skyturk360'ta Analiz360 programına konuk olan Fikret Orman, Ozan Pezek'in Beşiktaş ile ilgili tüm sorularına cevap verdi.

UEFA'nın verdiği ceza

Orman: Eldeki bulgular veya UEFA'nın tespitlerinde haklılık var. Beşiktaş'ın bu cezası doğru değil. Disiplin komitesi bu konuya olumlu baktı ve hukuksal açıdan geçmişi yok sayamazlar. Hiçbir gelir Beşiktaş'ın prestijinden önemli değildir. Tek üzüntüm bu. İlk defa UEFA 'nın kararıyla üzüldüm. 6,7,8 milyon gelirimiz vardı. Fenerbahçe ve Galatasaray geçen sene ligde yoktular ama şampiyonluğa adaydılar. Şu an yargı sürecindeyiz, tahkime başvuracağız. CAS'ın kararı bağlayıcı. Avrupa Kupasına katılacağız.

Pezek: Böyle bir davadan haberiniz var mıydı ? Orman: Esas olarak Beşiktaş'ın bu kadar konuşulmasından rahatsızım. Olan oldu önümüze bakmamız lazım. Bu davanın içeriğini bilmiyodum. Duymak ayrı, yaşamak ayrı. Bu süreçte olayları bizzat yaşıyorum. Tepkim eski yönetime, ve daha çok menajerlerle oyunculara tepkiliyim. Yıldırım Demirören'ede tepkiliyim. Çünkü bu işin başında olarak herkes nasıl iyiyi sahipleniyorsa, kötüyüde sahiplenmesi lazım. En baş ondadır. Kendisiyle beşiktaşı değil, Futbol Federasyonuyla Beşiktaş ilişkilerini konuşuyoruz artık. Sorularımı artık Ertunç'a soruyorum. Kurumsal hafızada büyük sıkıntımız var. Kurumda bir iş yapılıyorsa, o işle alakalı herkesin haberi olmalıdır.

Bu bir ekip işidir. Yıldırım Demirören hakkında suç duyurusunda bulunmadım ama incelemeler sonrasında her hangi birşey çıkarsa olabilir. Ben Beşiktaş'ın menfaatlerini korumaya geldim. Raporlara göre hareket edicez. 1-1.5 ay içinde herşey belli olacak. Şunu da unutmayın ki, Beşiktaş Yönetim Kurulu bir üyenin ilişkisini kesemez.

Açlık grevi

Orman: Testi kırıldı su yere döküldü, mesele testiyi kırmamak. Bu olaylar bir günde olmadı, 8 senede gün gün, adım adım geldi. 2005 de Mali Genel Kuruldan çıktım. Bu kafayla gidersek çok kısa süre de 3 rakama düşeriz dedim.

Bu zamana kadar her sene anlattım, herkesin önünde oldu olanlar. Sadece Yıldırım Demirören'e fatura kesilemez. Daha uyarıcı olsaydık belki böyle olmazdı. Bu zamana kadar hep padişahım çok yaşaları duymak istediler ve sonra halkı dinlemeyip, şak şakçıları dinleyip başka bir durumla karşılaştık. Beşiktaş'ın rotası bellidir, rota çizgisi başka yere gitti. Artık pusula elimizde gemiyi döndürmeye çalışıyoruz. Bendeki rahatsızlıkta buydu.

Beşiktaş kongresi

Orman: Kongremiz 3 Haziran da çoğunluğun sağlanamamasıyla yapılamadı, iptali gibi bir durum söz konusu değil. 10 Haziran da bir araya geleceğiz.

Borç mu hibe mi ? Orman: 500 milyona yakın borcun 105 milyonu Yıldırım Demirören'e ait. Elinde senetleri var. Şartlı bağış olmaz. Hukuksal olarak, suistimal varsa incelenecek, şu an birşey diyemem. Hiç kimse unutmasın ki yıldırım Demirören istifa etti de ayrıldı, Beşiktaş onu bırakmadı. Önümüzdeki seçimlerde belki yine kazanırdı, yeniden başkan olurdu.

Nevzat Demir'in açıklamasına cevap

Orman: Nevzat bey bizim büyüğümüz, kendisini çok severim. Bunu ne manayla söyledi bilmiyorum. Benim olduğum yönetimde böyle birşey'in ihtimali milyarda bir. Neden bu zamana kadar yorum yapmadılar bilmiyorum vicdanlarına bırakıyorum. Neden müdahale edilmedi ? Bugünden sonra konuşmak kolay. Benim olduğum yerde artık Beşiktaş'ın hiçbir şeyi satılamaz. Maddi ve manevi olarak takımın yanındayım. Ortadoğudan para gelip gitmesi palavra. Böyle bir şey yok. Kendi gelirimizden gemiye mazot koyuyoruz, şu an gelirimiz yok.

Fulya projesi gitti bitti. 4 sene daha kredimiz var. O zaman bu konu mantıklıydı ama sonra ki uygulamalar bunu göstermedi. Masrafı kısmazsak her dakika paraya ihtiyacımız var. Elimden gelse Fulya'yı yıkarım dedim evet ama tapular var. Kasaya çok az para giriyor. Feda formaları satışlarında 30 bini geçtik hedef 200 bin. Dün ailemle birlikte maçtaydım zaten.

Ligdeki hedef nedir ?

Orman: Beşiktaş forması her zaman şampiyonluktur. İlk üçteyiz ama böyle bir taahhüt yok. Bu sene daha yavaşlamış olacağız, radikal kararlardan sonra yapacağız.

Yeni teknik direktör kim ? Orman: Komitede bu konuyu konuştuk ama kimseyle kesin olarak görüşmedim. Ben başkanım konuşursam iş biter. Hepsi bir düşünce, şu an acelemiz yok. Neredeyse üç ayımız var. Bu süreçte çok uzun. Beşiktaş Kulübünün bir futbol bütçesi var. Hoca sadece bunun bir parçası ve çok önemli değil. Biz kimseyi şunu yaparız deyip, taahhüt altına girmeyiz. Bizim planımıza uygun kişilerle çalışırız. Yerli yabancı diye bir ayrım yapmıyoruz. Süreç içinde bakacağız...

Bütün oyuncularımız kontratlı. Stratejilerimize uyarlarsa hepsiyle devam edeceğiz. Ben her stratejimi paylaşmak zorunda değilim. Kulüp yapar ve sonra yaptık der. Biz icraatı yapmakla hükümlüyüz. Fernandes'i satmayacağım. Simao için kesin birşey söyleyemem ama belki olabilir. Quaresma'nın kontratını uzatmayı düşünüyoruz. Almeida'nın daha 2 yılı var. Bu durum herkes için geçerli konuşuruz. Oğuzhan Özyakup ise çok genç ve orta sahada inanılmaz gelecek vaat eden bir oyuncu. Şu an Arsenal'de. Bu takım için bizim parlayacak oyunculara ihtiyacımız var. Bütün organizasyonu yapan Tamer Kıran'dır.

Manchaster United'tan Bebe kiralandı, bu sene devam etmeyecek, böyle bir niyetimiz yok. Edu, Sidney ve Bebe çok büyük bir bütçeydi bizim için. Her biri için 1 milyon euro kiralama paraları vardı. Factorıng şirketlerinden para almışız çok yazık. Mendes ile devam ediyoruz. Bundan sonra işimize gelen oyuncu olursa bakarız. Bir kaç tane menajer var ki bu kulübün kapısından içeri giremez. Mustafa Pektemek'in menajerinin parası ödenmemiş ama bunlar ayrı şeyler. Paralarını alacaklar.

Egemen Korkmaz geçen sene aramıza katıldı. 4 senelik anlaşması var. Taksitle ödenmeli bu para. Bir kısmını ödedik, yapılandırıyoruz. Yerli menajerler iyi niyetli. Eskiden gelen borcumuz çok var. Nihat Kahveci'ye, Hakan Arıkan'a, Bobo'ya ödemelerimiz var daha. Önemli olan şu, neyi ne zaman yapacağımızı anlatıyoruz. Ödeme takvimi yapıyoruz. Bunlar ödenmeden de benzeri masraflar yapamayız.

İbrahim Toraman 16 aydır para alamıyor?

Orman: Herkes parasını alacak, o bizim oğlumuz. Bazı ödemeler için noterden ihtarnameler geliyor mecburen ödüyoruz. Şöyle bir durum var ki, Portekizliler bizim çocuğumuz değil. Kontratları biter bitmez giderler anca çay içmeye gelirler. Menajerler dünyada en tavan rakam olarak yüzde 10 alırlar. Burada bizi sıkıştırmak çok ayıp. Rakam vermiyorum ama çok daha yüksekler de var. Hak içinde ödeyelim diyoruz, amacımız problemleri çözmek. Etik Kurulunun raporu mahkemeyi bağlayan bir şey değil. Arkadaşlarımın suçlu olduğuna da inanmıyorum.

Rüştü'nün sözleşmesinin sonuna geldik. Kendisi 39 yaşında. "Artık jübile yap" dedik ama oynamak isterse yeni gelecek hocaya sormak lazım. Teknik direktör karar verecek. Bu benim kendi fikrim ama bu yaşta birini takımda görmek istemem. Rüştü çok karakterli biri tabiki de takımda olursa memnun olurum. Ersin de 79 doğumlu, onunla da 2 senelik kontratımız var. İndirim istedik. Artık biz gençlere yatırım yapacağız. Benim dediklerime gelmeyen, ödeyemeyeceğim şeyi onaylamam. Bu konuda çok netim. Geçmiş futbolculara borcumuz var. Ben başkan olarak hakkı gözetmezsem olur mu ?

Stad yapılacak mı?

Orman: İzin ile alakalı çalışmalarımız var. İyi gidiyoruz şu an. Sayın başbakanımız bizi destekliyor. Kültür Bakanımız sayın Ertuğrul Günay ile konuşup ikna olduk. Bizim işimiz spor dedik. Bakan da bazı konularda bizi ikna etti. Bakanımızı dinledik.

Basketbol da takımımız iyi gidiyor. Bunun 3 temel sebebi vardır,

1-Bu bir müessese takımı değildir, Beşiktaş olduğu için iyi gidiyoruz. Efes Pilsen bile maddi açıdan bizden daha güçlü ama biz Beşiktaş camiasıyız.

2- Hocamız ve takımımız müthiş, çok başarılı buluyorum.

3- Sponsor olarak Erdoğan bey, bütün oyuncuların herşeyini takip ediyor, paraları günü gününe ödüyolar. Şube başkanı Abdullah bey geldiğinde işi bozmadı. Hepsinin emeği büyük. Şahsi katkımz yok.

"Herkes adam gibi adam olamaz"

"Herkes Futbol Federasyonu başkanı olabilir. Herkes Beşiktaş Başkanı olabilir, zengin de olabilir. Ama herkes adam gibi adam olamaz. Hasan Doğan adam gibi bir adamdı" sözleri için yorumu...

Orman: Hasan Doğan başkandı. Onu çok severdim, herşey den önce mütevazıydı. Maçlara gelip giderdi ama kimse gelip gittiğini fark etmezdi. İnsanlar zengin ve itibarlı olabilirler ama iyi insan olmak çok önemli bir vasıfdır. Bu sözleri söylememin amacı Hasan abi'nin şahsiyetini öne çıkarmaktı, amacım kimseyi suçlamak değildi.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

NoPasaran

Sky Türkte şimdi izliyorum..

Ulan tüpçü seni varya kıyma makinesinde doğrasak yetmez..

Adam forma satışı dışında gelirimiz yok diyor ya şaka gibi..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

NoPasaran

Edu
Sidnei
Bebe

Adam yazık ya bu paralara diyor :)

Hepsi gitmiş..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

NoPasaran

Portekizlilere fena kızgın ya..

Onlar Beşiktaş çocuğu değil derken çok sinirlendi mesela..

Onların kontratı biter gider ve belki bir daha çay içmeye belki gelirler dedi :)

hemen noterden ihtarname çekiliyormuş kulübe bu ç,ingeneler tarafından..

1 lira borcumuz yok diyor portekizlere
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

Alıntı yapılan: NoPasaran ! - Haziran 05, 2012, 00:12:57
Edu
Sidnei
Bebe

Adam yazık ya bu paralara diyor :)

Hepsi gitmiş..

e gidecekti zaten. kiralık adamlardı.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Brestgerfich

Sabah canlı izledim.
Forma satışlarından başka gelirimiz yok dediğinde bi FEDA siparişi daha vermek istedim.
Doyamadım programda başkanı izlemeye, dinlemeye.
Çok net konuşuyor.
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

eRe

ben başkanı ciddi anlamda seviyorum ya.bu adam çıkarırsa bizi düzlüğe çıkarır ama tek korkum bu adam çok kırılgan gibi geliyor bana.umarım kırılıp bir anda çekip gitmez...
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

DIABLO

1 tane aldım 1 tane daha alcam atkı kaşkol içim yanıyor hem kızgın hem üzgünüm karaktersiz adam ne hale getirmiş gün yüzü görme y.d.

Gerekirse dışarda yemek yemicem ürün alıcam ...
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

Simurg

Radikal kararlar korkutuyor.
Bi seneyi gözden çıkarıcaz gibi gözüküyo ama saçma sapan transfer olayını bitiririz inşallah

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..