Ana Menü

Fitness - Sağlıklı Yaşam

Başlatan RCA, Mart 28, 2012, 12:56:08

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RCA

Bu topiği açmamdaki başlıca sebeplerinden biri bildiğiniz üzere dünya da artık fast food denilen o illet o kadar yaygın olmaya başladı ki insanlar sağlıklı beslenmek yerine bi menüyle doyururum kendimi gibisinden düşünmekteler. Ve bunun üstüne zamanla obezite kavramı yaygınlaşmasına ve hantal vücutlar oluşmasına başladı.

hantal vücud demek hantal beyin demektir. bu konuda da devreye fitness salonları ağırlık çalışmaları kardiyo çalışmaları girer.

sizde global dünya'nın ayak uydurdugu bu saçmalık fast food alışkanlıgına mı sahipsiniz ?

yoksa

daha sağlıklı besinlerle vücudunuzu koruyarak , fit olarak ve en önemlisi kendinize saygıdan bu alışkanlıktan uzak mısınız ? :)

ben kendi açımdan konuşayım çok fazla yağlı yiyecekler tüketmiyorum. ekmek pek yemem kahvaltıları tek tük çay da şeker 1 tane ve ya hiç kullanmam.

fitness'a haftada 3 gun giderek kendimi çok yıpratmadan sporumu yaparım.

sizin bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve günlük yaşamda bu kanıyı nasıl hayatınıza geçiriyorsunuz anlatın bakalım..

İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

Cem Goren

97 kiloyum 1,92 boyum var. zaten beni görenlerinizde var. sorun şu spor yapma alışkanlığım yok olduğunda dengesiz besleniyorum. varya bi spora başlayabilsem harbi uçar giderim yemin ediyorum
altın kapılarımız kan oldu tayfun

KeePSaKe

Fast Food tarzı yemekler yemem.Ama şu yaz mevsimi gelince neredeyse haftada 3-4 kere dondurma yerim onlarda kilo almama neden oluyor şimdiden yemeye başladım bile ama karar verdim şu sınavlar bitsin bende bir spor salonuna gidicem.

Bu arada Cem boyunu yazdıktan sonra kendimden utandım resmen  ;D
Since 1903

Simurg

Ben hamburgerciyimdir pizza, mantı, lahmacun, dürüm, döner çok severim.
Pis boğazlıyım sanırım,
dışarda gördüğüm herşeyi evde uygulama yeteneğimde olduğundan evdede sağlıksız yiyecek yapabiliyorum. :D
Hasas bir mideye sahip olduğum için sık tüketemesem de, yerim bi dışları çıktığımda ev yemeği yemeğe gitmem.
Ayrıca dışarıda salata yiyen tiplerede kılım! :D
Spor yapmak çok güzel ve özgüven geliştirici bir olay
Güzellik estetik demek çoğu kişi bu amaçla gidiyor zaten
Yazları düzenli olarak yüzüyordum hoş bu yaz gidemedim.
Ben kilo için değilde hayatta bir aktivite olarak spor yapanlardanım.
Boş zaman değerlendirmede tercih ediyorum
Severim..

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ERHUN

Eskiden çok sağlam fastfoodcuydum ama 3 yıl önce bıraktım o gün bugündür burger king tarzı bir yere en fazla 1 veya 2 defa arkadaş zoruyla gittim.

Herşey kafada bitiyor spor falan hikaye. 3-4 sene önce 93 kiloya vurmuştum. Boyum o sıralar dahada kısaydı şuandan.

Baştan belirteyim zamanında abim diyetisyene falan gittiğinden biliyorum o adamların yaptığı iş aslında hiç birşey. Bir yağ yakıcı ilaç bir tok tutucu ilaç yazıp gönderiyorlar. Ben hiç diyetisyene falan gitmedim.

Son 1.5-2 yıldır 179 boy 73 kilo hiç değişmedi. Yeme içme zihniyetini değiştirmek yetiyor kilo vermeye. Kilo vermek isteyen arkadaşlar gazlı içeceklerden uzak durmalı. Beyaz ekmeği kesmeli. Beyaz ekmeği arada yiyorum evde kepekli ekmek kalmazsa falan. Gazlı içecek içmeyeli (arada nadiren niğde gazozu içiyorum o kadar) 2.5 yıl oldu. 2009 yazından bu yana içmiyorum. Ayran tavsiye ederim kilo vermek isteyenlere. Hem sağlıklı hem ferahlatıyor içi. Kolanın zararı çok, kilo aldırıyor, fazla içerseniz (zamanında benim yaptığım gibi) mide problemlerine yol açıyor, dişlere zararı var vs en basitinden düşününce bunlar aklıma geldi.

Tuz zaten sevmiyordum o yüzden tuzu kesme gibi bir derdim olmadı benim. Tatlı çok severim halada yerim ama tatlı yiyeceksem yemeği olabildiğince az yerim veya tatlı yerine meyve yerim. Birde tıka basa yemeyin, çok doymayın yani.

Halısaha dışında yaptığım bir spor yok o da bu ara hiç olmadı aslında ama olabildiğince yürürüm. Milletin dolmuşla gittiği yerlere zamanım varsa yürürüm. Bizim milletin kilo alma nedenlerinden biride o, İstanbul'da oturanlar bilir Bakırköy'deki Ömür alış veriş merkezinin oradan mesela meydana yürümeye üşenir bizim millet. O tür şeylerden kaçınmam yürüyebildiğim kadar zamanımda varsa yürüyüm. Bacaklar ne diye var?

Yazdıklarım biraz düzensiz oldu kusura bakmayın artık. Ne yerseniz yiyin, yağsız veya az yağlı yiyin yağlı yerseniz az yiyin. Abartılı yemek yemeyin. Gazlı içecekleri az tüketin hatta tükenmeyin. Bol bol yürüyün. Bu dediklerimi yaptıkça zamanla mideniz küçülecek fazla yiyemeyecekseniz, bacaklarınız açılacak bir yerden bir yere yürüyerek daha rahat gideceksiniz.

Dış görünüş olarak düşünmeyin, sağlık için gerekli bunlar.
Bir de iradenize hakim olmalısınız. Benim iradem, düzenli spora şuana kadar elverişli olmadı. Kiloları verdik ama derinin içinde yağ azalıyor ama vücutta sarkma oluyor bu sefer, toplamam lazım.

RCA

bugün alışveriş yaptım. light yogurt , light süt  fıstık ezmesi yulaf ezmesi gibi yiyecek ve içecekler aldım

sabah

yulaf ezmesi+süt    ( lor peyniri + yumurta beyazı da diğer günl)

öğlen

lapa pilav + light yogurt  (patates haslama + light yogurt )

akşam

meyve veya fıstık ezmesi veya  bir bardak çay elma vs..

bazı günler sadece balık yiyorum.

NOT: balık ve yogurt hiçbir zaman zıt ürünler değildir sadece vücut metabolizmasında farklı işlevleri olan farklı enzimleri çalıştırdıkları için uzmanlar tarafından yasaklanır o da iki seçimden birinin bozuk olması ihtimaline karşı. ben balıkla yogurtu bir yemeyi seven biriyim ve yag yakımında rolü büyüktür.

bu hardcore zayıflama listem yani 1 ayda 10 kilo verilebilir. ama şu an ben fitness yaptıgım için yani bodybuıldıng bunların yanında carnitin+coenzym ve protein tozuda kullanıyorum takviye niyetine.

bunlar sayesinde yazın ortasında iyi bir kas kütlem olur diye düşünüyorum :)

İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

Simurg

insan onlarla doyar mı diyetisyene gitmeden  kendin mi buldun bu listeyi hiç sağlıklı gözükmüyor

BEŞİKTAŞK

ERHUN

Son zamanlarda İstanbul Halk Ekmeğin ekmeklerini deniyorum. Bir kaç çeşit denedim en iyisi tam buğday bence. Torbada satılıyor 400 gram, normal ekmeğe göre biraz daha pahalı (1.50 lira) ama 1 dilimi bile insanı doyuruyor. Tavsiye ederim.

---------------

Üstte arkadaşın yazdığı gibi süt ürünleri balıktan önce veya sonra tüketilebilir sorun olmaz ancak iki gıdadan biri bozuksa sonuç kötü olur. Atıyorum süt bozulmuşsa farketmediyseniz içtiyseniz olacak şey mideniz bozukluğudur. Ancak ondan önce veya sonra balık yerseniz ne olacaksa katlanarak oluyor. O yüzden ben balık yemeden önce ve yedikten sonra 2-3 saat kadar süt ürünü tüketmemeyi tercih ediyorum (balık yedikten sonrada canım hep sütlü ürünleri istiyor inatla :D).

Liste bence fena değil, önemli olan doymak değil zaten hayatta kalacak kadar yemek yemek :) Sloganıda vardı aklıma geldi şimdi "yemek için yaşamayın, yaşamak için yiyin". Yalnız bir diğer nokta, vücut geliştirme işlerini etrafımda uğraşanlardan dolayı biraz biliyorum. Listeye bakıyorum, sırf kilo vermek için iyi ancak o takviyelerle o çalışma programıyla bu besinler bence yetersiz.

Ancak dediğim gibi etrafımda uğraşanlarla konuştuğum kadar biliyorum, listeyi işi bilen biri yaptıysa sorun yok.

Guti ORÇ.

spora başlayalı 1 ay oldu hatta bugün 2. ölçüme gidicem, ilk seferde 3 kilo yağ fazlası 2.5 kilo kas fazlası çıkmıştı. sporu aksatmıyorum hemen her gün gitmeye çalışıyorum ama yemek olayı sıkıntı işte. burger mc gibi yerlerden zaten artık cok cok nadir yiyorum ama okulda mecburen tavuk döner falan yemek zorunda kalıyorum. biraz yemeğe de dikkat etsem güzel toparlanacak vücut ama işte alışmışım bir kere.

ERHUN

Fast food dükkanlarına gitmeyin bence. O tür bir yerde çalışan arkadaşınız varsa işin iç yüzünü anlatacaktır size.

En fazla 3 günde bir değişmesi gereken yağlar 20-30 gün kullanılıyormuş. Üzeri yağ ve kanserojen maddelerle kaplı dev gibi hamburger etleri kızartıldığında küçücük kalıyormuş. Bire bir orada çalışan tanıdık bir abiden dinledim bunları. Haftada bir fritözlerin dibinden yağların içinden zift halini almış atık kazıyorum diyor.

Sağlığınıza verdiği zararın yanında kilo aldırması devede kulak kalır.

El Maestro

Neresi orası ya ? Yalan dolan bunlar ..

Ben Burger King'te çalıştım geçen yaz kısa bir süre, temizliğine kimse laf edemez vallahi adam 1 patatese dokunsun hiç yemesin o patates geldiğinde direk çöpe gidiyor o kadar diyim yani .. Her şey her gün yeniden yapılıyor ve o yağ o kadar olsa o patatesler o kadar lezzetli ve çıtır olmaz ..

Sağlık konusu apayrı birşey ama temizlik konusu kesinlikle yalan yani, temizliği bırak fazlasıyla hijyenik öyle diyim size .. En azından Burger'de öyle, MC'ninde bi farkı olacağını düşünmüyorum nerde çalışıyomus bu abi ya ?  :(
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

Simurg

dokunmayın bigmac'me
dokunmayın mc royal'ime

;D

BEŞİKTAŞK

NoPasaran

Döner yemedikten sonra
Cola içöedikten sonra
İskenderi ekmekle yemedikten sonra..

Kıvanç Tatlıtuğ olsan ne yazar arkadaş..

İnsanın hayattaki en büyük zevklerindedir yemek..

Abartmadan yediğin sürece bence hiç bişey olmaz...

Yeşil yiyerek 70 te öleceğime
Et yerim 60 da giderim

En azından yedi ve öldü derler
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

DIABLO

Herşeyden yiyeceksin ama az ve öz sadece diyet ürünleri ile besleniceksem volkanın dediği gibi 70 yıl yaşamışım ne farkeder yiyerek 60' da ölürüm ama az ve öz herşeyden tadıcaksın :)
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

ERHUN

Ben diyet ürünleriyle beslenmek lazım demiyorum, zaten bende öyle yapmıyorum. Kıvanç Tatlıtuğ olsan ne yazar denmiş. Kimseye kendinizi beğendirmek için değil kendi sağlığınız için bunlar gerekli. İleride damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması vs. gibi bir sürü sorunla uğraşmamak için insanın kendine dikkat etmesi gerekir. Zaten kimsenin kimseye onu yeme bunu yeme demeye hakkı yok. Ben sadece tavsiyede bulundum. Yeri geliyor bende yiyorum lahmacun olsun döner olsun ama dozunu kaçırmadan.

Hangi şube olduğunu sormadım ama burger king'de çalışmış. Kimseyi inandırmak zorunda hissetmiyorum kendimi. İsteyen gidip yer istemeyen yemez benim umurumda değil herkes kendini düşünür, ben öğrendiklerimi paylaştım. Ayrıca ben "milletin kalan patateslerini toplayıp yeni gelene veriyorlar" demedim, kullanılan ürünlerin katkı maddeli olduğundan bahsettim. İçerinin hijyeni hakkında da bir şey söylemedim, sadece kullanılan yağların kullanılması gereken süreden bir kaç kat fazla kullanıldığını söyledim.