Ana Menü

Aşure Günü

Başlatan ERHUN, Aralık 04, 2011, 21:54:42

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

5 Aralık 2011 (Hicri takvimle: 10 Muharrem 1433)

Aşure, orijinali "Aşura", Arapça'da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir. Türkçe'ye ise Arapça'dan geçmiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır. Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbela'da Yezid'in ordusunca şehit edilmiştir. Bunun dışında Aşure Günü'nde gerçekleştiğine inanlan, İslamiyet açısından mutlu edici şeyler de mevcuttur. Bunlar; Âdem peygamberin işlediği zelleden (hata veya sürçme) sonra ettiği tövbenin kabulü, İdris peygamberin diri olarak göğe yükseltilmesi (çıkarılması), Nuh peygamberin gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim peygamberin ateşte yanmaması, Yakub peygamberin oğlu Yusuf peygambere kavuşması, Eyyub peygamberin hastalıklarının geçip iyileşmesi, Musa peygamberin Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması, Yunus peygamberin bir balığın karnından çıkması, İsa peygamberin doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi (çıkarılması). Bu olayların hepsi muteber hadis kitapların hemen hepsinde geçmektedir.
İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah da bu günde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ayrıca Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri için, Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da oruç tutmayı önermiştir.

El Maestro

Aşure severim ya fındığı bol olacak ama.  :D
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

DIABLO

Nar, fındık ve ceviz olursa tadına doyum olmaz :P
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

erdibatmaz

kerbela olayları yası nedeniyle 10 gündür su içmiyorum. yarın halkalı'da aşura törenlerini izledikten sonra şaşalın dibini görmek lazım, vücut artık istiyor.
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Simurg

Bugün alışverişe çıkmak lazım sabah ve akşam banyo yapmakta büyük sevapmış

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

saldır beşiktaş

Alıntı yapılan: erdibatmaz - Aralık 04, 2011, 22:53:29
kerbela olayları yası nedeniyle 10 gündür su içmiyorum. yarın halkalı'da aşura törenlerini izledikten sonra şaşalın dibini görmek lazım, vücut artık istiyor.

İyi dayanmışsın 5.günden sonra pes ettim ben.
Oruç sorun olmuyor tutuyorum ama suya dayanamıyorum
"Kariyerim boyunca 9000'den fazla başarısız atış yaptım, 300'den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. İşte başarımın sırrı." Michael Jordan

KeePSaKe

Aşureye süt konuluyor mu ya gerçi konulmayacak birşey değilde ilk defa tv de gördüm şimdi.
Since 1903

keskinli

cahilligimi hos görün,bu konuyu hic arastirmadim
1-su icmeme nereden geliyor?yani hicmi icmiyorsunuz?
2-su icmemeye nasil dayaniyorsunuz?
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

CR7

başka şeylerden giriyor sıvı :D
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

[KralKartal]

Su direk yasak...Meyvede bile sivi var, yemeklerde su var, su herturlu var yani vucut aliyor birsekilde sivi, nasil yaz ayinda ramazan boyunca susuzluga dayaniliyorsa
bundada dayaniliyor demek.
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

erdibatmaz

sıvı almak yasak değil. ama su yasak. bu olayın mantıksız olduğunu söyleyenler var ama ben katılmıyorum, vücut istiyor. hiçbir sıvı suyun yerini tutmuyor ve zaten su içmemenin amacı kerbela'da susuz bırakılarak şehit edilen ehlibeytin acılarını anlamak için yapılan bir şey; tıpkı ramazan orucunun vücudu terbiye etmesi gibi.
bitti, dağılın.

keskinli

10 gündür su icmiyorum denince nasil dayanir diye sasirmistim
baska sivilar suyun yerini tutmasada yasam fonksiyonlarini devam ettirir
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

erdibatmaz

tabii ki, zaten öteki türlüsü intihar olur.
bitti, dağılın.

Simurg

aşureyi sıcakken yemekte ayrı bir duygumuş onu anlamış bulunmaktayım

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

unicorn

Bugün İstinyepark'ta dağıtıyorlardı. :)
Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !