Ana Menü

Reklam Almayı Reddeden Wikipedia Kullanıcılarından Yardım İstiyor!

Başlatan KeePSaKe, Kasım 20, 2011, 16:29:47

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KeePSaKe

İnternetin en büyük ansiklopedisi vikipedi yardım çağrısı yaptı. Son dönemde yardım çağrılarını sıklaştıran Wikipedia kurucusu Jimmy Wales bu sefer karşılaştırmalarla wiki'yi nasıl zor şartlarda ayakta tuttuklarını belirtti.
Ücretsiz sıfır reklamsız ve doğru bilginin yayılması için bir milat olan vikipedi'nin yoluna devam etmesi için, kullanıcıların yardım yapmasından başka çaresi bulunmuyor.

yardım metnin  tamamı ise şöyle;
Google'ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo'nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.
Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişinin her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.
Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi'de olamaz.
Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi, bilgimizi başkaları ile paylaşmak, öğrenmek, düşünmek için hepimizin gidebileceği yerdir.
Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, diğer görevleri ise başkalarına bırakıyoruz.
Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız gerekirdi. Fakat herkes bağış yapmıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.
Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya ne kadar yapabilirseniz bağış yapın. Sizler, Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.
Teşekkürler,

Jimmy Wales
Vikipedi'nin Kurucusu
Since 1903

keskinli

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin