Ana Menü

Padisah acilimi

Başlatan IL Capitano, Kasım 16, 2011, 11:40:49

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

IL Capitano

Gazeteler yazdı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ilk kez bir padişah için, Sultan 1’inci Abdülmecid’in ölümünün 150’nci yıldönümü vesilesiyle anma töreni düzenliyor. Padişah tuğralı davetiyeler, milletvekillerine gönderildi. Anma töreni 17 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.

*

Kendini Atatürkçü zanneden gaz’teciler derhal gaza geldi haliyle... Vay efendim, Cumhuriyet’in yaş gününü kutlamıyorlarmış da, Abdülmecid’in ölüm yıldönümüne tören yapıyorlarmış filan.

*

Padişah Abdülmecid denilen o arkadaş...
Öleli kaç sene oldu?
Evet, 150 sene oldu.

*

Peki, hangi gün öldü?
26 Haziran.
Hangi gün doğdu?
25 Nisan.
Tahta hangi gün çıktı?
1 Temmuz.

*

E hani 17 Kasım?

*

Hep söylerim, yurtsever’in salağı hain’den fazla zarar verir yurda... Güya cumhuriyetçi tipler Abdülmecid ismine sazan gibi atladı ama “17 Kasım”ın Abdülmecit’le falan alakası yoktur.

*

17 Kasım...
Mustafa Kemal için idam fermanı yazan Vahdettin’in Türkiye’den defolup gittiği gündür!

*

“Dersaadet işgal orduları başkumandanı General Harrington cenaplarına... İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devlet-i fahimanesine (yüce devletine) iltica ve bir an evvel naklimi taleb ederim efendim” diye dilekçe yazıp, hiç utanmadan, “halife-i müslimin” diye imzalayan Vahdettin’in, İngiliz işgal zırhlısının ambarına fare gibi saklanarak kaçtığı gündür!

*

Alenen...
Vahdettin’i anıyorlar.

*

Hazır, alayınız Dolmabahçe Sarayı’nda toplaşmışken... Mustafa Kemal’in son nefesini verdiği odada yapın bari töreninizi de, tam olsun.

Yilmaz Özdil
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

Banucan

yorum yazmak istemiyorum söylenecek çok şey var ama herkes bildiği gibi anlıycak nasıl olsa
sadece bu güzel yazı için Yılmaz Özdil'e
paylaştığın içinde sana teşekkür ederim
FEDA

ilhan mansız_melis

Ben anlamadım bu işi. Abdülmecit'le alakası yoksa adı niye ortaya atıldı ?

Kutlama Vahdettin ülkeden gitti için mi olacak yoksa Vahdettin mi anılacak ?

Cem abi ??
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

IL Capitano

Alıntı Yap17 Kasım...
Mustafa Kemal için idam fermanı yazan Vahdettin’in Türkiye’den defolup gittiği gündür!

Bu adami onore ediyorlar ben bunu cikardim. 17 kasim tarihinin Abdulmecitle bir alakasi yok.

Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

eRe

www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

ilhan mansız_melis

Kafam karıştı işte. Gittiği gün kutlama yapılacaksa sanki iyiki gitti vs diye kutlama olacak. ?

Bi araştırmak lazım.
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Simurg

Aynen
Bende bu yazının neye dayanarak yazıldığını bilmek istiyorum kaynakçası nedir?

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

DIABLO

‎17-11-2011
Padişah'ın selamı var
Dikkat sürem üç saniyedir, mevzuları don lastiği gibi uzatmayı sevmem, fena halde sıkılırım... Gel gör ki, Abdülmecid ayaklarıyla Vahdettin'i anmakta ısrar ettiklerine göre, mecburuz.
*
(Atatürk'e diktatör deyip, Abdülmecid'i demokrasi kahramanı ilan edenler, iyi okusun!)
*
Bi kaç sene önce...
atv Haber'i yönetirken, Osmanlı soyundan değerli arkadaşım Neslişah Evliyazade'den rica ettim, ha bire Vahdettin'e giydirmeme rağmen, zarif kızdır, annesini de çok severim, beni kırmadı, aracı oldu, rahmetli Osman Ertuğrul'u ilk ve son kez canlı yayına çıkardım.
*
Kimdi o?
Abdülhamid'in torunu.
Hanedan'ın reisi.
Saltanat devam etseydi, "Dördüncü Osman" veya "Birinci Ertuğrul" adıyla "padişah" olacaktı.
*
Çıktı, geldi.
Oturdu odama.
Taht yok tabii...
Anca koltuk verdik.
Hoş geldin...
Beş gittin filan.
"Ne içersiniz" dedik.
"Çay lütfen" dedi.
*
(Ayıptır söylemesi, bu gariban kardeşinizin padişah'a çay ısmarlamışlığı vardır yani... Hatta, muhabbet uzayınca, pek keyiflendi, bi çay daha istedi. "Kusura bakma aga, maaşımızı İngiliz hazinesi ödemiyor" diyemedik haliyle... "Padişah'a şurdan demli bi çay daha kapın" dedik.)
*
Neyse, sohbet bitti.
Haber saati geldi.
Geçti kamera karşısına, naklen...
Şunları söyledi.
*
"Ailem için çok kötü oldu ama, Türkiye kazandı. Türk olarak doğdum, Türk olarak öleceğim. Mustafa Kemal, Türk halkı için muhteşem bir liderdi. Atatürk olmasaydı, İstanbul olmazdı."
*
Bunu diyen kişi, saltanat devam etseydi, Fatih'in, Kanuni'nin tahtında oturacak olan kişiydi.
*
Ne öfke, ne kin.
Sadece minnet vardı.
*
Atatürk'e sövmek için padişah'ı övmeye çalışan dangoz aydın tayfası... Saltanat devam etseydi, o sarayda marangoz bile olamazdı!

Yılmaz ÖZDİL
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

[KralKartal]

Yazik.... Yavas yavas amaclarina ulasiyorlar, Amerikadan emir veren o sahsiyet oldugu surece , boyle olur.

Fazla söze gerek yok aslinda.
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

unicorn

Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !