Ana Menü

ANILARLA 50 YIL

Başlatan keskinli, Kasım 09, 2011, 20:28:58

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keskinli

avrupaya göcün 50.yili
tam 50 yil önce cikmis ilk vatandaslarimiz köylerinden
sehir bile görmemis gencecik insanlar....

Bir tahta Bavulla ciktik yola
hic görmedigimiz diyarlara hic bilmedigimiz dillere
tahmin edilmesi zor hayatlara yolcuyduk
ekmek parasi icin gitsekte binlerce insan binlerce yüz
acisiyla tatlisiyla nice hatira
en cokta özlem biriktirdik icimizde
zaman cabuk gecti..
simdi bir basarinin kahramanlariyiz
50 yildir biriktirdigimiz hikayelerimizle....

Allah kimseyi vatanindan etmesin

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

erdibatmaz

ekonomik sıkıntılar yüzünden insanlar yerlerini yurtlarını bırakıp gittiler. ama o kadar yoğun göç oldu ki, kültürlerini de berberlerinde götürdüler.
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Cem Goren

para işte adamı ne hale sokuyor.
altın kapılarımız kan oldu tayfun

erdibatmaz

herkesin bi akrabası vardır Almanya'da. benim halam var, Berlin'de.
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Cem Goren

Benim dayım yıllarca oralarda iş yaptı gitti geldi falan. Şimdi emekli oldu. Az çikolatasını yemedik
altın kapılarımız kan oldu tayfun

beckyZWICKY

Babam daha ben doğmadan annemle evlenmeden bekarken filan iş dünyası almanyadaymış.. Çok şükür ki bunu yaşayarak bilmedim hiç, sadece sözler ve fotoğraflar ile biliyorum yurtdışı iş hayatını.. Evlilik olduktan sonra tüm herşey türkiyeye endeksli kurulmuş.. iyikide kurulmuş..

Bizim Geleceğimiz, onların torunları yani benim çocuklarımın geleceği filan açısından belkide çok çok daha iyi konumlar bizi bekliyor olabilirdi ama iyikide burada doğdum burada yaşadım büyüdüm, gelenekleri görenekleri hayata dair herşeyi bu ülkeye göre öğrendim hiçte pişman değilim.. Olduğum yeri seviyorum, şehrimi seviyorum :) ))

gurbet dedikleri şeyi hiç bilmedim.. Sadece askerde gördüm öğrendim ve özledim.. Bana 15 ay uzak kalmak, Ailenden,sevdiklerinden arkadaşlarından şehirinden uzakta aynı ülkede ama başka şehirde bile olsa bana ağır geldi ve geliyor hep.. Bir ömür boyu uzak kalmak bu şehirden.. kaldıramayacağım bir yük gibi duruyor.. Allah yardım etsin, özlemlerinizi dilediğiniz zaman gidermenizi nasip etsin tüm gurbetçilerimizin inşallah ne diyim..
tutmam gereken bir matemim var, hislerim var.

unutmam gereken..

keskinli

almanyada doganlar icin fazla sorun degil gibi gözüksede,uyum saglamis olsalarda mutlaka bi yerlerde yabanci olduklari önlerine seriliyor
o zamanlarda köylerinden cikan insanlar icin almanya,simdiki zamanla karsilastirinca uzaya cikmak gibi bi seymis sanirim
simdi tv ler internet global yakinlasma dünyayi kücülttügünden gitmediginiz bilmediginiz ülkelerin yasama sartlarini,kültürlerini biliyorsunuz.az cok yabanci dil biliyor,ögreniyorsunuz
o zamanlar radyo haric bi sey yok.bambaska bi ülke,baska insanlar,baska aliskanliklar,baska kültürler, baska dinler...
kim bilir ne zorluklar yasanmistir
ANILARLA 50 YIL YAKINDA
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin