Ana Menü

Ve Libyaya savas acildi

Başlatan [KralKartal], Mart 19, 2011, 23:38:21

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keskinli

Alıntı yapılan: keskinli - Mart 20, 2011, 22:00:33
pekii ne yapilmali?
soru burada
ne yapilmaliydi?
her seyde komplo teorileri üretiyoruz
sizin dedikleriniz icin 2 taraf gerek
bi sömürmeye calisan,bide sömürülmeye hazir taraf
kaddafi gittikten sonra kendini sömürgecilere teslim edeceklerse,ne halleri varsa görsünler derim
ama su anda yorum yapilacak konu katledilen muhaliflerin durumu
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

NoPasaran

Ahmet abi sorun Kaddafimi oda belli degil ki

Pentegon simdi acikladi kaddafiyi aramiyoruz diye ???
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

NoPasaran

20-03-2011
Biri netleştirsin: Operasyonun amacı ne?

Uluslararası koalisyon dünden beri Libya'ya bomba yağdırıyor. Ancak operasyonun ne zaman tamamlanacağı ya da amacının ne olduğuna ilişkin, bırakın net bir açıklama gelmesini; yapılan açıklamalar birbiriyle çelişmenin ötesine geçmiyor.
Bugün sabah saatlerinde ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen kameraların karşısına çıktı. Mullen, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin iktidarını korumasını operasyonun "kesinlikle olası sonuçlarından birisi" olarak nitelendirdi ve ekledi:

"Libya'da yürütülen askeri harekatın amaçları sınırlı ve kesinlikle (Kaddafi'nin) iktidardan indirilmesi amacını taşımıyor."

İNGİLTERE BAŞKA KONUŞUYOR

Aynı saatlerde İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox da BBC televizyonuna bir değerlendirme yaptı.

Fox'un sözleri Mullen ile oldukça farklı ifadeler içeriyordu:

"Bu operasyonu, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Ancak bunun ne zaman olacağı Albay Kaddafi'nin oyunun sona erdiğini ne zaman anladığına bağlı."

Elbette ki ABD'nin bu yaklaşımının arkasında "Libya, Irak mı oluyor" tartışmalarını daha da alevlendirmek istememesinin yattığı çok açık.

BM METNİ ÇOK MUĞLAK

Görüldüğü gibi, peş peşe gelen açıklamalar operasyonun Fransa'nın yanı sıra en aktif iki ülkesi ABD ile İngiltere'nin operasyonun amacı ve ne kadar süreceğiyle ilgili net bilgiler vermediğini ortaya koyuyor.

Operasyonun meşruiyet kaynağına, yani Perşembe günkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına bakarsak, resim biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

Çünkü Güvenlik Konseyi'nin oldukça muğlak ifadelerle yazılmış karar metninde, üye devletlere, "sivil halkın korunması, ateşkesin sağlanması ve Kaddafi güçlerine karşı bir uçuş yasağının oluşturulması için tüm gerekli önlemlerin" alınması yetkisi veriliyor.

Tüm bu açıklamaların ve BM kararının yanında operasyonun amacıyla ilgili başvurulabilecek bir başka belge daha var. O da dün Paris'te yapılan Libya zirvesinin ardından yayımlanan ortak açıklama.

LİBYA HALKINA DESTEK GARANTİSİ

Bu açıklama da en az BM kararı kadar muğlak ifadeler içeriyor. Öncelikle açıklamayı imzalayan liderler ve temsilciler, Libya halkına demokratik bir çerçeve içerisinde geleceklerini ve kurumlarını inşa etme amaçlarını gerçekleştirmeleri konusunda destek verileceği garantisi sunuyor.

Ancak açıklamanın son cümlesi kafaları daha da karıştırıyor:

"Uzun vadeli taahhüdümüz ise, Albay Kaddafi ve rejiminin uluslararası kamuoyunun ve kendi halkının isteklerine karşı koymasına daha fazla izin vermeyeceğimiz yönünde. Libya'nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne tamamen saygı göstererek, Libyalıların kendi ülkelerini yeniden inşa etme süreçlerinde yardımlarımız sürecek."

Bütün bu açıklamalar ve karar metinleri alt alta okunduğunda önemli bir soru beliriyor: Operasyonun amacı ne? Kaddafi'yi devirmek mi yoksa Kaddafi'nin ateşkese uyup, saldırıları durdurması ve taleplere boyun eğerek, tam bir demokrasi sağlamak için reformlar gerçekleştirmesi yeterli olacak mı?

Koalisyon güçlerinin, "görev tamamlandı" diyecekleri nokta nedir?

BM'de beş üyenin çekimser kaldığı bir oylamayla "meşruiyet" zemini yaratılan ve NATO gibi bir örgüt yerine uluslararası koalisyonla başlatılan bir operasyon, gelecekte de her ülke için benzer adımların atılabileceği kaygısı yaratıyor.

Bir de bu operasyonun çerçevesinin net çizilmemiş olması mevcut kaygıları daha da artırıyor.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

keskinli

en bastan beri saldirilarin hedefi kaddafiyi kovmak degil,muhalifleri saldirilardan korumak oldugu aciklandi
mantikli düsünürsek hedef belli volkan,söyle bi benzetme yapalim
seninle benim dövüsümde senin elini ayagini baglayip bana birakacaklar
buda demek oluyorki ben galip gelecegim
tabii beni galip getirenler abim olacak

NoPasaran

Peki bir soru daha.sen takip ediyorsun abi ondan soruyorum

"Halk memnun mu"
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

keskinli

kaddafi yanlilari degil
muhalifler büyük ihtimal memmun cünkü onlar bm ye basvurdu hava sahasinin kapatilmasi icin

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

keskinli

acik cogunlugun hangisi oldugunu kestiremiyorum ben
fakat hosnutsuzlgunu gösteremeyenleri düsünürsek cogunluk muhaliflerden yana diye düsünüyorum ben

eRe

kaddafının ateskesını tanımadıgını acıklamıs amerıka!
var mı boyle bır muhabbet ya
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

Cem Goren

Fransa Ordusu'dan bir yetkilinin yaptığı açıklamada, Libya'daki operasyonların Çarşamba gününden itibaren genişletilerek devam ettirileceği, operasyonların Bingazi'nin dışına taşabileceği söylendi.
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Ersin Develi

BM'nin libya'ya savaş açması için bi tane mantıklı sebep düşünüyorum ama bulamıyorum
Adalet mi? Demokrasi mi?

Libya'da olanlar iç savaştır,buna BM nin müdahale etmeye hakkı yok.
Madem o kadar doğruydu BM
Neden amerika Irak'ta katliam yaparken sesini çıkarmadı
Kadınların ırzına geçilirken,bebekler öldürülürken,masum insanların başına bomba yağarken nerdeydiler?

keskinli

mantikli bi sebep kaddafinin halkina yaptigi katliam olmazmi?
ne bm yi ne amerikayi nede diger koalisyon güclerini korumak degil amacim
senin ic savas dedigin kaddafinin muhaliflerine yaptigi katliamdir
bu katliama seyirci kalmak simdiki durumdan daha kötü degilmidir?

Ersin Develi

Kaddafi'nin katliam yapmasını savunmuyorum ama bu Libya'nın meselesidir.
Buna en son müdahale edecek olanlar Amerika ve BM'dir.
Bu katliama seyirci kalmak doğru değil,ama bunu düzeltecek olan da Amerika ve BM değildir.
Onların adaletini Irak'ta gördük

Onların amacı Petrol ve BOP,amaçlarına ne yazık ki ulaşıyorlar

DIABLO

Ne farkedicekki abi kaddafi yıkılacak abd.fransa, ingiltere demokrasi getirecek o ülkeye o kadar mühimmat harcadık onun zararını tazmin edicekler ırakta olduğu gibi ordaki kadınlarda amerikalı askerler tarafından hamile kalcak güzel olan bumu ?
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

keskinli

belirli bi yere kadar libyanin kendi ic isleridir ama is insanlik sucu islenmeye gelirse bu ic islerinden cikar
aynen kosovadaki gibi
bm nin yaptigi mesru ve yasal bi müdaheledir,her ne kadar bazi ülkelerin art niyetleri olsada
yine tekrarliyorum
her zaman 2 taraf vardir sömümek isteyen ve sömürülmeye meyilli taraf
kaddafi gittikten sonra akilli olsunlar sömürülmesinler