Ana Menü

Gereksiz Bilgiler Ansiklopedisi

Başlatan gürol, Ocak 05, 2011, 17:00:55

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gürol

Daha önceki yazılarımdaki gibi kısa yazmak isterdim okuyucuları yormamak için fakat bu yazımda mümkün olmadı malesef...
Uefa Avrupa ligindeki rakibimiz Dinamo Kiev ve Kiev'i elememiz durumunda eşleşeceğimiz muhtemel iki rakibimiz hakkında bazı bilgiler vereceğim bu yazımda.
Bilgiler takımların futbolcuları ya da teknik yapısı hakkında değil daha çok kulüplerin ve taraftarlarının karakteristik özellikleri, bilmediğimiz özellikleri hakkında olacak başlıktan da anlaşıldığı üzere.

Önce Dinamo Kiev'den başlıyorum,

Öncelikle anket sonucu yapılan istatistiklere pek inanmadığımı belirterek birkaç istatistik vereceğim. Spor markt'ın araştırmalarına göre avrupa'da ülke insanları'nın tuttuğu takım oranında Ukrayna halkının % 47 si'nin  Dinamo Kiev'i tuttuğu ortaya çıkıyor. Pek öyle ateşli bir seyirciye sahip diyemeyiz. Taraftar guruplarının ismi "Trojans"...
Hiç tartışmasız Sovyet ekolü'nün en başarılı takımı Dinamo Kiev'dir. Avrupa'da 2 kupa galipleri kupası, 1 uefa süper kupası, 3 defa şampiyonlar ligi yarı finali, 6 defa şampiyonlar ligi çeyrek finalinde oynamış bir takım Dinamo Kiev. Dinamo Kiev ve Sovyet ekolü efsanesini yaratan " Valeri Lobanovski "  Kiev'e çok şey katmıştır. Rakip takım'a gözlemci gönderilip rakibi hakkında bilgi edinmeyi dünya futboluna armağan eden ilk defa deneyen uygulayan teknik adamdır.
80'li yıllarda bilgisayarın icadından sonra insanlar bilgisayar'ın ne olduğunu çözmeye çalıştığı sıralarda bilgisayar'ı taktik varyasyonlar'ı arttırmak ve taktik geliştirmekte kullanan bir teknik adamdır Valeri Lobanovski.
Valeri Lobanovski aynı zamanda Dinamo Kiev'in stadının ismi.16.873 kapasiteli stadyumlarını her maçta dolduruyorlar.

Manchester City

City hakkında verilecek en önemli bilgi Şeyh Mansour Bin Zayed Al Nahyan'ın 200 milyon € karşılığında takımı satın almasıdır ve transferleri kendi parasıyla yapmaktadır. Düşünüyorum da 200 değil 500 milyon € verseler Beşiktaş'ı satın almaya çalışsalar gene alamazlar. Bazı şeyler satılık değildir. Sanırım İngilizlere göre 1880 yılında kurulmuş köklü bir kulüp olan Manchester City, bu satılamaz şeyler arasında görülmemiş.
Öte yandan City taraftarları yapılan bir araştırmaya göre İngiltere'de köklü 20 premier lig takımı taraftarları arasında en fakir 3. taraftar olduğu ortaya çıkmıştır. Taraftarların sahip olduğu ev-araba ve yıllık gelir ortalaması baz alındığından ortalama 5.000 £ değerinde bir arabaya biniyorlar, 132.000 £ değerinde bir evde oturuyorlar, yıllık gelirleri ise 20.335 £
Merak edenler için söyleyeyim İngiltere'de en zengin kulüp taraftarları chelsea.
2. sırada da Londra'nın kuzeyinde bir mahalle olan "Tottenham" taraftarları olması benim dikkatimi hayli çekti, çünkü Londra'nın kuzeyi Türkler'in, Zenciler'in, Kıbrıslılar'ın, Araplar'ın çoğunlukla yaşadığı biryerdir benim bilgilerime göre.
City of Manchester ismindeki stadyumları'nın kapasitesi 47.726 koltuk ve seyirci ortalaması %95 ile hayli yüksektir. Maç başına 45,292 seyirci ile maçlarını oynuyorlar.
     City taraftarları'nın Manchester United düşmanlığı da ülkede herkes tarafından bilinen bir gerçektir. City Taraftarlar grupları'nın ismi "Guvnors ve Mayne Line Service Crew"dir..  Bizim maçlarımızda rakip taraftarların "Yıldırım Demirören Yeeteer" diye tezahürat yapmasındaki mantıkla City taraftarları da Manchester United başkanı Malcolm Glazer için açtıkları "Love Glazer, Hate United" yani glazer'i seviyoruz United'dan nefret ediyoruz anlamındaki pankart ve tezahüratları ülke spor gündemini bir süre meşgul etmişti.
Arap şeyh'ine kulübün satılmasından sonra City taraftarlarında görülen küçükseme ve kibir genele yayılmaya başlamıştır. Bunu Aris ile eşleştikten sonra "Aris te nerenin takımı" gibi mesnetsiz yorumlardan anlamamız kolay olacaktır.Beşiktaş'ta nerenin takımı gibi yorumlar da gelirse hiç şaşırmayın derim ben.Yani daha açık bir ifadeyle Antu.com mantığı City taraftarlarında da mevcuttur.
Bir film repliği vermek isterim. "Kibir en sevdiğim günahtır". Şeytan'ın avukatı...

Aris

Tam adı Aris Thessaloniki Football Club olan kulübün en büyük özelliği taraftarları'nın çok ateşli olmasıdır. Savaş tanrısı Ares'ten ismini almıştır. Renklerini de Doğu Roma imparatorluğunun renklerinden almıştır. Kapasitesi 23.800 olan Kleanthis Vikelides Stadyumunda maçlarını Ortalama 12.901 seyirciye oynuyorlar. Ünlü taraflar grupları'nın ismi  "Gate 3"dür.(Benim favorim AEK"Original 21"dir).Başarı olarak Olympiakos, Panathinaikos, Paok , Aek gibi takımların gerisinde olmasına rağmen Avrupa deneyimi hayli Başarılıdır zira 42 yıllık Avrupa deneyiminde kendi sahasında Avrupa kupaları maçlarında toplam 25 maçta hiç yenilmemişler.

Yazan Gürol BEŞİNCİOĞLU
Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/