Ana Menü

Flaş . Türkiye'de youtube yasağı kalktı

Başlatan NoPasaran, Ekim 29, 2010, 01:08:17

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Yaklaşık 2.5 yıldır yürürlükte olan YouTube yasağı kalktı. Karar kapatma kararını veren mahkemeden çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği'ne yazı yazarak YouTube'un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk'e hakaret içeren dört videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu.

Emniyetten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan Kayral, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 9. fıkrasına dayanarak YouTube'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

Savcı, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gerekli yazıyı yazdı.

YouTube erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla 5 Mayıs 2008'den beri engelleniyordu.

Bakan Yıldırım'ın açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YouTube adlı internet sitesine erişim yasağıyla ilgili olarak, "Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır" demişti.

Yıldırım, ilköğretim ve liseler arası kompozisyon, şiir, resim ve fotoğraf dallarında düzenlenen "Denizin Sesi" yarışmasının ödül töreninden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir şirketin, YouTube'un yasaklanmasına neden olan içerikleri kaldırdığı ve bu yüzden artık yasaklanmaya neden olacak bir durumun olmadığı yönündeki açıklamayla ilgili soru üzerine Yıldırım, bahsedilen konunun bilgileri dahilinde geliştiğini söyledi.

Yıldırım, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu nedenle herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Nihayet bu paylaşım sitesinin yöneticileri de bu yönde hareket etmeye karar verdiler. Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır. Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor."

Yaklaşık 2.5 senedir kapalı olan youtube için yasak sona mı eriyor?

Merkezi Almanya'da bulunan International Licencing Service adlı şirket, youtube'dan Atatürk'e hakaret içeren videoları kaldırdıklarını açıkladı.

Youtube'a erişimin önündeki yasal engelin kalktığını duyuran şirketten, ?Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk?ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı? açıklaması geldi.

İnternet Kurulu Üyesi Leyla Keser Berber de, sürecin Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirtti.

AÇILACAK!
Türkiye'de, Atatürk'e hakaret içeren videolar nedeniyle 2008'den bu yana mahkeme kararıyla erişime kapalı olan siteyle ilgili, ?önümüzdeki hafta içinde erişebilmeyi diliyorum? diyen Berber, ?Bunun için Pazartesi günü mahkeme ve TİB'e başvurumuzu yapacağız. Gönül raahtlığıyla youtube açılıcak diyebiliyoruz? şeklinde konuştu.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

KeePSaKe

Since 1903

NoPasaran

Ne büyük ayıptır bu ya..

Valla ben bakan olsam başbakan olsam utanırım şu durumdan..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

+18 !

NoPasaran

bankanın sisteminden giriş yaptım dns mns olması yok..

halen yasak devam görünüyor..

açıklama yapıldı ise bir kaç gün içinde açılır sanırım
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

açıldı youtube gençler :D
Allen Iverson sağolsun :P :D
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

NoPasaran

Yaklaşık 2.5 yıldır yürürlükte olan YouTube yasağı kalktı. Karar kapatma kararını veren mahkemeden çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği'ne yazı yazarak YouTube'un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk'e hakaret içeren dört videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu.

Emniyetten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan Kayral, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 9. fıkrasına dayanarak YouTube'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

Savcı, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gerekli yazıyı yazdı.

YouTube erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla 5 Mayıs 2008'den beri engelleniyordu.

Bakan Yıldırım'ın açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YouTube adlı internet sitesine erişim yasağıyla ilgili olarak, "Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır" demişti.

Yıldırım, ilköğretim ve liseler arası kompozisyon, şiir, resim ve fotoğraf dallarında düzenlenen "Denizin Sesi" yarışmasının ödül töreninden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir şirketin, YouTube'un yasaklanmasına neden olan içerikleri kaldırdığı ve bu yüzden artık yasaklanmaya neden olacak bir durumun olmadığı yönündeki açıklamayla ilgili soru üzerine Yıldırım, bahsedilen konunun bilgileri dahilinde geliştiğini söyledi.

Yıldırım, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu nedenle herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Nihayet bu paylaşım sitesinin yöneticileri de bu yönde hareket etmeye karar verdiler. Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır. Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor."
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ilhan mansız_melis

NoPasaran

Sitedeki şeylr anında açılıyor bununla alakası varmı acaba :D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ilhan mansız_melis

NoPasaran

Gprs Edge yada 3G üzerinden youtube giremiyorduk..

Artık cep telefonlarımızdan

m.youtube.com adresinden cepte video seyredebilme olanağı açıldı..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

carsi52

Bölünür senin için uykular!