Ana Menü

Uykusuzluk

Başlatan Çarşı10-ur, Kasım 23, 2006, 03:17:14

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çarşı10-ur

Hepinize iyi haftalar.

Bu haftanın ilk Sağlık Olsun yazısını size biraz geç ulaştırıyorum. Hafta sonu bir toplantı, toplantının yapıldığı şehre gidiş dönüş derken, ne yazsam acaba diye düşünüyordum ki uykum kaçmış ve sizlere de uykusuzluk ile ilgili yazmak istedim ben de. Umarım çok azınızın yaşadığı bir sorundur uyuyamamak!

Sorun ya da hastalık olarak uykusuzluk denildiğinde işe güce yoğunluğa bağlı olmadan, gerçekten uyumak için uyku saatinde yatağa girip de saatlerce bir sağa bir sola dönerek uyuyamamaktan bahsediyoruz. Toplam uyku saati olarak değil yeterli süre ve kalitede uyku alamamak, güne enerjik dinlemiş başlayamamaktan bahsediyoruz. Uyumak isteyip de uyuyamamaktan bahsediyoruz.

Uykusuzluk ağrıdan sonra en çok bildirilen ikinci şikâyettir. Uykusuzluk sorununun yol açtığı kayıplar Amerika'da yılda 150 milyar dolara varmakta bir çalışmanın sonucuna göre. Yurdumuzda da böyle bir çalışma yapıldığında eminim sonuçları çok benzer olacaktır.

Uykusuzluk iş gücünü, verimliliği, günden keyif almayı kısaca hayat kalitesini gerçek anlamda bozan bir durum olarak karşımıza çıktığı için tıpkı ateş gibi, ağrı gibi, kilo kaybı gibi araştırılması gereken bir hastalıktır.

Uykusuzluğun çok sayıda sebebi vardır: Psikolojik, yaşlılık, menopoz, huzursuz bacak sendromu, ilaçlar, nörolojik hastalıklar, sebebi bilinmeyen uykusuzluk, sağlıksız yaşam koşulları...

Bugün artık uykusuzluk çözümsüz bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Bugün pek çok merkezde Nöroloji kliniklerine bağlı olarak çalışan uyku laboratuarları, tanıda kullanılan çok sayıda test var. Ve tedavi yöntemleri var. Uykusuzluk artık çözümsüz değil.
www.carsi10ur.picz[edit]om
http://www5.yonja.com/ruhumuzburda

boss

Bnmde uykum vr 5 saat uyuyorm her gn 4mk

unicorn

Bi gitsem mi tedavi merkezine napsam yaa 3 günde toplam 8 saat uyudum 8/72...
Bilenler bilir...
Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !

cmcpgc

rıza bence sen gitmelisin kardeşim ;D
Bu vatan askiyla büyüdük biz anam
Sahip olamaz ki topragima düsman !
Binlercemiz öldük, yine de ölürüz
Yildiramaz kimse iste son sözümüz !

ufocan

72-8=64 SAAT uyumamışsın bravo 8)

hrby

ya zaten uyku periyodları var günde 4 saat uyku yeter kakınca dünç olursun..4 8 12 saat periyotları unlar..ama 3 saat uyursan uykusuz olursu vücüt o uyku periyodunu tamamlayamz ..ama 7 saat uyursanda uykusuz olursun..
"Her Zaman Her Yerde Seninle Birlikte Ölüm Gelsin İsterseee
Gözlerde Bir Damla Yaş Kalbimizde Bir Aşk Sensin Beşiktaşş"..

DIABLO

en güzel uyku 4 yada 5 saat uyuyacaksın hadi bilemedin altı ben 5 saat uyuyorum eskiden 10 -12 saat uyurdum ne adammışım vesselam :D
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

cmcpgc

günde 2 saat uyuyorum artık yaa  :-\
Bu vatan askiyla büyüdük biz anam
Sahip olamaz ki topragima düsman !
Binlercemiz öldük, yine de ölürüz
Yildiramaz kimse iste son sözümüz !

ugur24

benim uyku saatim uzun zamandır hiç değişmedi..gece 02.00 olunca yatar , pazar günleri hariç 08.15'te kalkarım.. ;)

banumansiz

bende aynı uykusuzluk derdi olanlardanım gece uyumak bilmiyorum hayır çok uykum olduğunda dahi yatağıma yattığım zamanlarda uyuyamıyorum :(
geç saatlerde yatıp sabahta kalkamıyorum işe hergün geç kalkıyorum :(
ve gülümse şimdi... ;)