Ana Menü

İstiklâl Marşımızın Kabulü

Başlatan Simurg, Mart 12, 2010, 10:07:39

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

İstiklal Marşının Kabulü: 12 Mart 1921

İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı   felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadoluya tutuşan   heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın   hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan   geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve   bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına   iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma   düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için   734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi   ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman   Burdur Milletvekili olan Mehmet Akifn para ödülünden rahatsızlık   duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim   Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis eki sıra arkadaşı Balıkesir   Milletvekili Hasan Basri Beyn yardımını istedi.

Hasan Basri Bey   bundan sonrasını şöyle anlatıyor:

Akif Beyn yanımda olduğu   bir zaman,elime bir kağıt parçası alarak,onun dikkatini çekecek bir   tarzda yazmaya başladım.

- Ne yazıyorsun?

- Marş istiklal   Marşı yazıyorum.

- Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para   ödülü verileceğini bilmiyor musun? içinde para olan bir işe nasıl   katılıyorsun?

- Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para   verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence   verdi.

- Ya, o halde yazalım.

İşte böylece yazılmaya   başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli   Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı   Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu   Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını,   beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu   bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akifn şiirini birinci sıraya almıştı.   Bundan sonraki iş, İstiklal Marşıın T.B.M.Me getirip kabul ettirmekti.   Marş, ilkin Meclisn 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele   alındı. Başkan Mustafa Kemaln söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi   kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin   Meclis ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili   konuşmalar ve oylama, Meclisn 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki   oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin   yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını   istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6   önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

Şiirin   bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924   yılında Ankaraa toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatayn bestesini   kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da   değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngörn 1922   de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini   Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer yaptı.

:bjk :bjk :bjk

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

[KralKartal]

Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun

keskinli

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

unicorn

Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdirmasin demisti yuce insan M.Akif.

Unutmayalim, unutturmayalim.

İstiklal Marşımız 91 yasinda. Kutlu olsun!
Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !

keskinli

minnetle aniyoruz marsimizin yazarini
Allah hic eksik etmesin istiklalimizi
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

KeePSaKe

Since 1903