Ana Menü

Aşçıoğlu: Murat Aksu yalan söylüyor

Başlatan Simurg, Ocak 01, 2010, 09:25:02

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Beşiktaş'tayaklaşan kongrede başkan adayları arasında yer alan Murat Aksu'nun,Fulya Projesi'nde haksız rant sağlamakla suçladığı Aşçıoğlu İnşaatYönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, bu açıklamalara tepki gösterdi

Fulya'da bulunan Aşçıoğlu Plaza'da düzenlediği basın toplantısıylamedya mensuplarının karşısına çıkan Yaşar Aşçıoğlu, haksızlığauğradığını belirtirken, siyah-beyazlı kulübün bu iddialara yanıtvermesi gerektiğini vurguladı.

''Beşiktaş'ın bir gram hakkını yiyen Yaşar Aşçıoğlu, namerttir'' diyenYaşar Aşçıoğlu, ''Fazlasını da verdim. Beşiktaş Kulübü'nden birileriçıkıp durumu anlatsa, ben açıklama yapmak zorunda kalmayacağım. Ortadabilgi kirliliği var. Ben bir delilik yaptım ve projeyi tamamladım.Bugün dahi arsa tam olarak bize teslim edilmiş değil. Bugün bileinşaata başlamayabilirdim. Ben olmasaydım, bu inşaat yapılamazdı.Hiçbir firma yapamazdı'' şeklinde konuştu.

Fulya Projesi'ne başladığı 2005 yılından itibaren, haksız gelir eldeettiği yönünde spekülasyonlar yapıldığından şikayet eden Aşçıoğlu,projeye yönelik eleştirileri bulunan Murat Aksu'nun, sevdiği birarkadaşı olduğunu kaydederken, ''Ama Murat Aksu'nun haberi beni çokrahatsız etti. Fulya Projesi üzerinden siyaset yapmasını ben şahsen şıkbulmadım. Kongreyi Murat Aksu'mu, yoksa Yıldırım Demirören mi kazanır,beni ilgilendirmez'' dedi.

-''BU PROJENİN BİTİRİLMESİNDE AKSU'NUN PAYI BÜYÜK''-
Beşiktaş Kulübü'nde bir dönem yöneticilik yapan Murat Aksu'nun, FulyaProjesi'nde büyük katkısı olduğunu vurgulayan Aşçıoğlu, şunlarısöyledi:
''Ben burada taraf olmak istemiyorum. Bu projede eğer başarı varsa,bitirildiyse, Murat Aksu'nun payı da Yıldırım Demiören kadar var.Başından sonuna kadar projeyi desteklemek için mesai harcamıştır.Beşiktaş Belediyesi'yle sorunlarda araya girdi ve dengeleri sağladı.Birçok konuda aracıydı. Kulübün haklarının yendiğini söylüyor.Kendisinin de imzasının olduğu bu sözleşmede, o zaman böyle bir şeyeizin veriliyorsa, o da bu işin içinde. Bu tezgahın içinde sen devarsın. Ben çiğ yemedim ki karnım ağrısın. Benim Beşiktaş'la yaptığımsözleşme burada. Üzerinde Yıldırım Demirören ve Murat Aksu'nun imzalarıvar. Yönetimden ayrıldıktan sonraki işlemlerde imzası bulunmuyor. Kirasözleşmelerinde bu nedenle yok''

Projeye, ''Süleyman Seba Tesisleri'' adının verilmediği şeklindekiifadelerin doğru olmadığını söyleyen Aşçıoğlu, sadece bloklara farklıisimler konulduğunu, Beşiktaş Kulübü'nün gelip Süleyman Seba Tesisleritabelasını asabileceğini kaydetti.

-''DEĞER HESABI OLARAK PAYLAR YÜZDE 55'E, YÜZDE 45''-
Yaşar Aşçıoğlu, Fulya Pojesi'nde paylarla ilgili açıklamalardabulunurken, metrekare olarak farklı, değer hesabı olarak farklısonuçların çıkacağına dikkat çekti.

Beşiktaş Kulübü'nün farklı ortamlarda, yüzde 67'ye yüzde 33 veya yüzde73'e yüzde 27 gibi oranlar açıkladığının hatırlatılması üzerineAşçıoğlu, ''Bunların hepsini doğru kabul edebiliriz, ama değer hesabıolarak bakarsak, yüzde 55 pay Beşiktaş'ın, yüzde 45 pay da bizimdiyebiliriz. Diğerleri metrekare ve kulüp siyaseti hesabıdır, ama benimsöylediğim, ticari değer hesabıdır. Hangi pencereden baktığınızabağlı'' şeklinde konuştu.

Siyah-beyazlı kulübe, değer hesabına göre düşen yüzde 55 payın öneminedikkat çeken Aşçıoğlu, bunu başka firmanın vermeyeceğini ileri sürdü.

-''BELEDİYE ARSASINA KARŞILIK KULÜBE DE 2 MİLYON DOLAR VERDİM''-
Aşçıoğlu, Fulya Projesi'nin yapıldığı araziye bitişik, BeşiktaşBelediyesi'ne ait arazinin alınması nedeniyle Beşiktaş Kulübü'neekstradan ödeme yaptığını kaydetti.

Anlaşma çerçevesinde proje içinde belediyeye kültür merkeziyaptıklarını, kulübe de 2 milyon dolar ödediklerini anlatan YaşarAşçıoğlu, ''Arazisine karşılık, kültür merkezini belediye aldı.Beşiktaş Kulübü'ne de ekstradan 2 milyon dolar ödedim, ama ben kültürmerkezini istememiştim. Beşiktaş tesisi içinde belediyenin olmasınıtemenni etmiyordum ki bu araziyi almak zorunda da değildim'' dedi.

-''KİRALADIĞIM YERLERİ GERİ VEREBİLİRİM''-
Beşiktaş Kulübü'nün, kiralayamaması nedeniyle kendisine kiraladığıalanları, isteyene hemen aynı şartlarla devredebileceğini söyleyenAşçıoğlu, şöyle devam etti:
''En kıymetli yerler olan alışveriş alanı ve hastane bloğunu, Beşiktaşmetrekaresi 15 dolara kiralarken, tüm eziyeti çeken ben 17 dolarakiraladım ve 3,5 yıl da peşin ödedim. Kulübün hakkının yendiğisöyleniyor. Haklarımı devretmeye hazırım. Benim geri verme önerimi deBeşiktaş Kulübü kabul etmedi. Şu ana kadar 12 milyon dolar peşin kiraödedik. Kulübün hakkının yendiğini söyleyenler yanlış söylüyor. Yemekbölümünde henüz kiralama dahi olmadı. Benim Beşiktaş'a jest yapmaktanöte yaptığım hiçbir şey yok. Kulübün bana ödemesi gereken KDV harcınıbu yolla tahsil etmek için kiralama yöntemine girdim, çünkü mahkemelikolmak istemiyordum. Beşiktaş 7,5 milyon TL'yi ödeyemezdi, ben deprestij kaybederdim. Krizin gelişini göremedim, param da vardıkiraladım.''

-''KAZANÇ BEKLENTİMİN ALTINDA KALDI''-
Aşçıoğlu, projede hedeflediği kazancın, beklentisinin altında kaldığınıbelirtirken, ''Kazanmadım diyemem. Ben vicdani olarak BeşiktaşKulübü'ne borçluyum. Bu proje benim prestijimi de artırdı. Nankörlüketmem, ama Mecidiyeköy'deki likor fabrikasını, çok daha değerli bir yerolmasına ramen yüzde 50'ye, 50 kat karşılığı olarak aldım ki bugünküşartlar daha kötü'' şeklinde konuştu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve projeden sorumlu yönetimkurulu üyesi İlhan Durusoy'un, metrekare artışı sonrası oluşananlaşmazlık nedeniyle mahkemeye gittikleri yönündeki açıklamalarınınhatırlatılması üzerine Aşçıoğlu, ''Hayır, mahkemeye gidemedik, çünkübir iskan sorunu var. Nedeni de yine Beşiktaş Kulübü'ne ait olan vesözleşme gereği bize verilmesi gereken benzin istasyonu. Buranınboşaltılması gerekiyordu. Hastane ve alışveriş merkezi olduğu için,benzin istasyonuna iskan alamıyoruz. Böyle olunca da mahkemeyegidemedik'' diyerek sözlerini tamamladı.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun