Ana Menü

Akıllı Telefonlar (Iphone - Samsung - Htc - Nokia vs vs vs)

Başlatan IL Capitano, Aralık 16, 2009, 13:28:58

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DIABLO

Bu sorum cem veya ahmet abiye olacak kardeşim şuan almanyada eğitim görüyor. 1 ay sonra dönüş yapacak.

Turistler aldıkları elekrtonik ürünlerde TAX FREE uygulaması oluyormuş 1 tane kendisine 1 tane bana alacak bu TAX FREE" de belli bir sınır varmıdır ?
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

keskinli

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

DIABLO

forzaChelsea

keskinli

Araba alip yurtdisina cikarildigind[kufur otomatik degistirilmistir]atma deger vergisi ödenmiyor,dolayisiyla ürün % 19 ucuza geliyor.elektronik cihazlarda böyle bi uygulama olup olmadigini hic bilmiyorum

IL Capitano

Yuz yil dusundem aklims gelmezdi Cihan 😄 benim isim bu .  Global Blue bu isi yapan sirket, 37 ulkede faaliyet halinde, bende Isvecin ikinci adamiyim, mudur yardimcisi.

Cok fazla uzatmadan bir soru 😄

Kardesin Almanyada ne sebebten bulunuyor? Turist mi , oturumu var mi?
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

DIABLO

Cem okulu berlin' e şube açtı 3 aylığına yani 1 dönem berlinde okuyacak  vizesini okul aldı turist olabilir belki dun telefon almış kendine Galaxy S3     almış onu TAX FREE yaptırmış % 16 olarak. aldığın yere sor dedim abi ingilizce bilmiyorlar çok zor anlaşıyorum dedi acaba 2. ürürne yaptırabilirmiyiz dün gece araştırdım pekte bir sonuca ulaşamadım.

Ahmet abi gıda ürünleri hariç herşeye TAXFREE oluyormuş ama sınır varmı bilmiyorum :)

forzaChelsea

keskinli

Ben biraz arastirdim.magazada ab disinda oturdugunu söyleyerek özel bi makbuz alarak gümrüge basvurulmasi gerekiyormus.
kardesin berlindendeyse bu islerden anlayan birilerini bulabilir mutlaka.orada cok türk var en azindan tercüme yaptirabilir

IL Capitano

Tamam. Telefonu hatsiz almissa sorun yok. Limit filan yok. , istersen 10 tane al farketmez. Bu öncekine eklemeleri zor yeni bir taxfree kagidi yaparlar. Alis tarihinden 3 ay icinde avrupa toplulugundan cikarmasi lazim. Eger hatli telefon almissa eger magaza taxfree kagidi vermisse bile cikista Global Blue parayi ödemez.

Turkiye ucarken ilk önce gumruge gidip taxfree kagidini muhurletiyor, export damgasi. Sonra Global Blue ofisine gidip parasini aliyor.

Bu olayda pasaportun hangi ulkeye ait oldugunun önemi yok. Oturdugun yere bagli. Turkiyede oturan bir alman vatsndasi Almanyada taxfree yapabilir. Almanyada oturan bir Turk vatandasi yapamaz. Oturum 6 ayda azda sorun yok, daha uzunsa maalesef.

Bu özel bi sistem, her magaza bu sistemde degil ama yuzde 80-85 bu sistemdeler. Verdigin verginin hepsini geri almiyorsun. Almanyada vergi yuzde 19 tahminen bi yuzde 15 alabiliyorsun gerisi bizim sirkete. 😄

6 yildir bu sirketteyim. Baska sorular varsa, yardimci olabilirim.

IL Capitano

Bide en az 40 euro Almanya. Bi zahmet kardesine söyle , telefonu filan kutusunda getirsin. Export olmadan kullanmak yasak. Titiz birisine denk gelir parayi alamaz.

Eger sorun olacaksa kagitlari gönderin bana, ben burda kredi kartina geciriyim. Sikinti yok 😄

DIABLO

aynen dediğin gibi telefonu kutusunda getiricek kendi kullandığınıda yoksa alamam diyor hatlı almadı hatsız dediklerini iletirim kendisine şayet alamaz ise sana ulaşırım aldığı kazak ayakkabı ne varsa yaptırdım diyor.

Şuan tax free olayını aştık sıra geldi 2. pasaportu bulmaya geldi :)

Teşekkürler Cem  kendisine danışayım olmadı evrakları göndersin.

forzaChelsea

IL Capitano

Tamam Cihan dedigim gibi sorun olursa gönderin bana, ben hallederim. Islem yaptiktan 5 gun sonra para cebinizde.  ;)

Bu Berlin Tegel havalimani Global Blue - Customs/Gumruk filan haritasi ; Ilk önce C yazan yere gidecek muhuru almak icin sonrada Global Blue ya para icin;

http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/berlin-tegel1/ 

Bu da Berlin Schonofeld ;

http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/berlin-schonefeld/

DIABLO

Dün akşam bu siteye girmiştim kendisinede yolladım. herhangi bir sorun olursa sana iletirim :)

forzaChelsea

IL Capitano

Digiturkwebplay , yeni kesfettim Iphone da -) hemde 3G ile Wi Fi degil. Cam gibi -)

[IMG]http://img.tapatalk.com/d/12/11/17/by8a5e7e.jpg[/img]

3 gun oynasaydik yenemez diyor su an -)

Simurg

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Banucan

FEDA