Ana Menü

Rıdvan'dan çarpıcı açıklamalar

Başlatan Simurg, Kasım 13, 2009, 18:01:33

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Cola Turka ile Futbolcu Günlüğü'nde Karşıyakaspor'dan transfer edilen, Bank Asya Birinci Ligi'nde yılın genç futbolcusu ödüllü Rıdvan Şimşek var

Cola Turka ile Futbolcu Günlüğü'nde Karşıyakaspor'dan transfer edilen, Bank Asya Birinci Ligi'nde yılın genç futbolcusu ödüllü Rıdvan Şimşek var.

Öncelikle Beşiktaş'taki günlerin nasıl geçiyor?

Beşiktaş'taki günlerim çok güzel geçiyor ama şu son 1 ayda sakatlığımdan dolayı idmana çıkamadığım için üzülüyorum tabii ki. Beşiktaş çok güzel bir yer, hayallerimin yeri. Her gencin olmak istediği bir yer burası. Mesela milli takıma gidiyorum başka takımlardan gelen arkadaşlarımız da var orada ve "Keşke ben de Beşiktaş'ta oynasam" diyor birçoğu.

Beşiktaş'a transfer oldun ama seni daha çok milli takım formasıyla gördük. Seni ne zaman Beşiktaş formasıyla göreceğiz?

Şu sakatlığın geçmesini ve iyileşmeyi bekliyorum. Ondan sonra forma için savaşmaya hazırım. Zaten buraya oynamaya geldim. İyileştikten sonra hocamız da şans verirse elimden geleni yaparım.

Sakatlığından tam olarak bahseder misin?

Delgado'nunkiyle aynı hastalık. Kasıklarda oluşan bir problem diyebilirim. Hiç dinlenmediğim için uğraşıyorum şu anda bu rahatsızlıkla. Beşiktaş'a transfer olmadan önce hep milli takımdaydım. Zaten öncesinde Karşıyaka'da bir sezonu tamamlamıştım. Herkes tatil yaparken ben oynamaya devam ettim. Yoğunluktan sezon başı kampına katılamadım burada. Hep milli takımdaydım, dinlenmediğim için de böyle oldu.

Son durumu nedir peki?

Şu anda çok iyi, geçen karşılaştırma MR'ı çekildi. Epey bir gelişme oldu, iki hafta içinde takımla çalışacağımı söylüyor doktorlar. İyi dinlenip iyi çalışırsam daha kısa bir sürede iyileşirim diye düşünüyorum.

Delgado'yla bu konuyla ilgili konuştuğunuz oluyor mu?

Bir kere konuştum, tam iyileşmeden sakın oynama diye tembih etti. Çünkü öyle bir rahatsızlık ki, kendinizi iyi hissedip yüklendiğiniz zaman tekrar kendisini gösteriyor. Şu anda çıkıp oynayacak gibi hissediyorum kendimi ama dikkat etmezsem nüksedeceğini biliyorum. İki haftalık süre o zaman yine iki aya çıkabilir. O yüzden şu anda çok dikkatli davranıyorum.

Sağ bekte bir dönüşüm var. İbrahim Kaş, İbrahim Toraman, Erhan zaman zaman Ekrem Dağ o bölgede görev yapıyor. Sen de o pozisyonda oynayan bir isimsin. Genel anlamda baktığın zaman bu beşlinin neresinde görüyorsun kendini? Formayı aldıktan sonra kimseye kaptırmam diyebiliyor musun?

Tabii ki formayı kaptıktan sonra kimseye vermem diyorum ama önemli olan benim ya da bir başkasının oynaması değil. Beşiktaş'a kim yararlı oluyorsa, bu takıma şampiyonluğu kim getirecekse o oynasın. Ben de olurum, İbrahim Kaş da olur, İbrahim Toraman da olur, Ekrem abi de olur... Ama tabii ki ben oynayıp yararlı olmak isterim.

Formaya uzak kalmak moralini bozuyor mu, üzerinde bir baskı, stres hissediyor musun?

Buraya gelmeden önce sürekli oynayan bir futbolcuydum ama şimdi bazen kadroya giremiyorum, bazen yedek oluyorum. İlk onbirde henüz başlayamadım sakatlıklardan ve milli maçlardan dolayı. Benim için zor bir şey, alışkın değilim böyle bir duruma. Ama buranın büyük bir takım olduğunun ve formayı almanın zor olduğunun da farkındayım. O açıdan bakıldığında bu durum normal.

Takımdan uzak kalmak adaptasyon sürecini geciktirir normalde sende böyle bir sıkıntı var mı?

Ben öyle bir sıkıntı yaşamadım. Çünkü takımdaki abilerimizle sürekli içiçeyiz. Her idmandan önce birlikteyiz onlar sahaya çıkıyor, ben tedavime devam ediyorum. İdmanlardan sonra da genellikle birlikte oluyoruz. Adaptasyon anlamında bir sıkıntı yok. Ama takımdan uzak olmak, takımla idmana çıkamamak kötü bir şey. Çünkü formdan düşüyorsunuz, kondisyon yok oluyor. Ama şevkimi kaybetmediğimi söyleyebilirim, şu anda çıksam aynı hırsla oyunumu oynarım.

Futbolseverler seni Cafu'ya benzetiyorlar, sen katılıyor musun bu görüşe? Örnek aldığın isimler var mı?

Cafu oynarken ben çocuktum onu izleyemedim ama Maicon ve Alves'i beğeniyorum. Onların da Cafu kadar büyük oyuncular olduğunu düşünüyorum. Bu ikiliyi örnek alıyorum şu anda. Maçlarını kaçırmamaya çalışıyorum.

Seni henüz izleyemeyen çok sayıda futbolsever var, saha içindeki Rıdvan'ın stilinden bahseder misin?

Hızlıyımdır. Hem ileri, hem geri çalışabiliyorum. Sağ açıkta da oynadığım zamanlar oldu, sağ bekte de... İki tarafta da oynuyorum ama en çok hızımla tekniğimi birleştirdiğim için göze battığımı düşünüyorum.

Bu sene genç oyuncular takviye edildi takıma; İsmail, Onur ve sen transfer edildiniz. Ancak aranızda formayı kapan İsmail oldu şu ana kadar. Sen sakatlığından dolayı oynayamıyorsun, İsmail ise sık sık forma giyiyor. İsmail'le neler konuşuyorsunuz?

İsmail'le çok yakınız, evlerimiz de yan yana. İdmana sürekli beraber gidip geliyoruz, abi kardeş gibiyiz desem yeri var. Tabii ki sürekli konuşuyoruz. Evet İsmail devamlı oynuyor, Allah devamını da getirsin. Çünkü oynamayı hak ediyor. O oynadığı için şimdilik benden daha çok şey gördü. Bana sürekli "Kendine iyi bak, sen de oynarsın. Biz buraya oynamaya geldik, boşuna gelmedik" diyor sürekli. Moralimi yüksek tutuyor onun bu konuşmaları.

Karşıyakalılar seni çok sevmişler. Burada tribünlerle bir iletişime geçemedin bir türlü. Garipsiyor musun bu durumu?

Karşıyaka'nın altyapısında futbola başladım ve orada A takıma çıktım. Ben orada oynadığım için, takıma bir şeyler kattığım için sevmeleri normal. Beşiktaş'a geldiğim günden beri tam oynayamadım bir sürü sebepten dolayı. Tribünlerin beni tanımaması, sempati duymaması normal şu anda.

İnönü'ye çıkacak olmak heyecanlandırıyor mu seni?

Yedek çıktığım maçlarda bile büyük bir heyecan yaşıyorum. Bambaşka bir atmosfer var İnönü Stadı'nda. Gençlerbirliği maçında ve Süper Kupa'daki Fenerbahçe maçında oynadığım zaman gördüm taraftarlarımızı. Çok büyük bir heyecan yaşattılar bana.

Hücum yönün iyi fakat savunmada açıkların olduğuna dair bir görüş var futbol kamuoyunda. Yorumlar genellikle bu şekilde. Sen buna katılıyor musun? Kendinde bir bek olarak ne gibi eksikler görüyorsun?

Hücumu çok seviyorum. Bek oynasam da hücuma çıkıp bir şeyler yapmak istiyorum. Şunu ayırt edemiyorum; bir bek oyuncusunun yüzde sekseni defanstır, yüzde yirmisi ofanstır. Tamam doğru bir yaklaşım ama bu düşünceyle ancak bir Anadolu takımında top oynarsın... Ben kendime mi yediremiyorum bunu bilmiyorum. Sürekli hücuma çıkmak istiyorum. Dolayısıyla da defansta açıklar veriyorum. Bazen geriye dönüşlerde sorun olabiliyor...

Peki bu düşünce bir dezavantaj değil mi?

Defans oyuncularının en büyük sıkıntısı da bu zaten. Belki maç içinde yirmi kere hücuma çıkıp iyi işler yaparsın, arkadaşını pozisyona sokarsın fakat gol olmaz. Ama kendi tarafınızdan bir gol yersiniz ve o maçta yaptığınız bütün olumlu işler unutulur, silinirsiniz. Buna dikkat etmeye çalışıyorum.

Şu ana kadar oynanan maçlar içinde "Keşke şu maçta oynasaydım" dediğin bir karşılaşma oldu mu?

Kayserispor'a yenildiğimiz karşılaşmada oynamayı çok isterdim. Çünkü rakip takımdaki 3-4 futbolcuyla milli takımda oynamıştık ve oyun stillerini biliyordum. Dolayısıyla onları önleyebilirdim.

Takım içinde kimlerle vakit geçiriyorsun?

İsmail ve Necip'le sürekli birlikteyiz. Nihat abiyle aram çok iyidir. Nihat abinin eşi de İzmirli olduğu için İzmir'e sürekli beraber gidip geliriz Nihat abiyle.

Mustafa Denizli'yle çalışmak nasıl bir duygu, gençlerle nasıl ilgileniyor?

Hocamız bizimle çok ilgileniyor. Geldiğim günden beri her gün gelir, sorar, soruşturur. Kullandığım ilaçları sorar, sakatlığımla ilgili bilgi alır. İsmail'le de Necip'le de çok yakından ilgileniyor. Sonuçta Türkiye'nin en büyük takımlarına şampiyonluk yaşatmış bir insanla birlikte çalışıyoruz ve bu da çok güzel bir şey.

Geçen sene izlediğin Beşiktaş sezonu şampiyon tamamlamıştı ama bu seneye bazı sıkıntılarla giriş yaptık. İlerleyen haftalar için neler düşünüyorsun?

Öncelikle puan kaybettiğimiz maçlarda şanssız olduğumu düşünüyorum çünkü kale çizgisinin önünden auta giden bir topa başka bir açıklama getiremem. Sezon başında hedeften sapar gibi olduk ama şu anda şampiyonluk hesaplarının içinde biz de varız. Altı haftalık bir galibiyet serimiz var, ilerleyen dönemde bize güzel günler yaşatacak puanlar bunlar. İlk yarının sonlarına yaklaştık artık, öyle düşünüyorum ki, ligin ilk bölümünü ilk üçün içinde tamamlayacağız. Bu, birincilik de, ikincilik de, üçüncülük de olabilir...

Röportaj: Hüseyin Eroğul-Bjk.com.tr

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

carsi52

Gelde hem sağ bek sorunumuzu ortadan kaldır hemde İbrahim Kaş kazmasından bizi kurtar..
Bölünür senin için uykular!