Ana Menü

Beşiktaş'tan acil satılık 320 bin forma!

Başlatan Simurg, Eylül 03, 2009, 18:11:57

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

'Serviste, haftanın malum olayını, şu  '8 milyon dolarlık adamı' konuşurken, rakamları hafızamızda alt alta yazmaya  başlıyoruz. Ailton, Kleberson, Gordon, Juan Fran,..' Kanal 24'ün Spor Müdürü  Okay Karacan yazdı:

Serviste,  haftanın malum olayını, şu '8 milyon dolarlık adamı' konuşurken, rakamları  hafızamızda alt alta yazmaya başlıyoruz.
Ailton, Kleberson, Gordon, Juan  Fran, Del Bosque, Zapo derken Beşiktaş'ın Demirören döneminde sayısız futbolcuya  bonservis bedeli olarak ödediği paraları ve sattıklarından elde ettiği gelirleri  Euro cinsinden alt alta getirmiş buluyoruz kendimizi.

Beşiktaş'ın  futbolcu ticaretinde bonservisler için alım satım faaliyet zararı 81 milyon Euro  civarı çıkıyor.

Bundesliga takımlarından Wolfsburg'un, Demirören  dönemindeki zararı ise 70 milyon Euro. Takım mütevazı bütçelerle 2005'te  Bundesliga'da ligde kalma savaşı verirken, harcamalar arttıkça yukarılara  tırmanıp önce beşinci olmuş. Peşinden de 31 milyon Euro gibi bir açığı göze  aldıkları yıl da şampiyonluk gelmiş. Wolfsburg'un dev ve güçlü Alman takımları  arasından çıkıp elde ettiği zafer karşılığında harcadığı para, para bile değil..  Şampiyonluk o kadar kıymetli ki..

Marka değerleri tavan yapmış.. 

Manchester'in Demirören dönemindeki bonservis faaliyet zararı 110 milyon  Euro olarak gerçekleşmiş, 3 şampiyonluk, bir ikincilik, Şampiyonlar Ligi  şampiyonluğu ve ikinciliği elde etmişler. Zaferleri, Wolfsburg kadar marjinal  olmayabilir ama, İngiltere çapındaki büyümeleri devam etmiş, seyirci sayıları  dünya çapında artmış, forma satışlarında zirve yapıp kâinat sıralamasında en  kârlı ikinci kulüp olmuşlar.

Marka değerleri tavandan düşmemiş.. 

Çelişkilere sahip bir ekonominin ürünü olan Rus şampiyonu CSKA Moskova  da, iki şampiyonluk, iki ikincilik elde ederken, Demirören döneminde 1 UEFA  Kupası alıp, 26,5 milyon Euro kâr etmiş futbolcu alım satımından. Rusya  ligindeki ün ve güçleri hesaba katıldığında elde edilen zaferler, futbolcu  ticaretindeki kârların yanında gelmiş. Marka gücünü korumuş... 

'Beşiktaş'ın 81 milyonu nasıl finanse edilir?' sorusuna cevap arıyor,  kolay yoldan, forma satışları üzerinden gidiyorum. Zarar ancak 3 milyon 250 bin  adet formanın satışıyla karşılanıyor, yani yılda 600 bin civarı satmalısınız. 

Bu hesapla Tabata'ya 320 bin adet isabet ediyor. Ya da binlerce  KartalCell abonesi gerekiyor.

Şampiyonlar Ligi'nde başarılar dilerim. 

Ezeli rekabette 'Cell' dönemi

Geçen  hafta Galatasaray Başkanı Adnan Polat GSMobile işinde ezeli rakiplerine  geçildikleri için taraftara sitem gönderip, teşvik ediyor.

Bu hafta  Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç ezeli rakibimizin başkanı sizi örnek gösteriyor  deyip, teşekkür ediyor taraftara.. Arayı kapatmalarına izin vermeyin mesajı  çekiyor FenerCell'den..

Hattini bil reklamlarını izleyip, KartalCell'in  eylül'de kanat çırpacağını okuyorum.

Hemen bir bilene soruyorum. Çok  kârlı diyor. Tüketici için aynı hizmet, kulüp için çok büyük gelir.. Eh bu  ülkede 4 büyüklerin 70 milyon taraftarı olduğuna göre, 1'er milyon yaparlar  herhalde diye sesli düşünürken, bir bilen 'dünya çapında olurlar' diyor. 

Yani diyorum mesela Beşiktaş Şampiyonlar ligi'ni alabilir mi ? 

'Akla malik olmak değil, onu iyi kullanmak' cevabını alıp uzaklaşıyorum  mevzudan.

Adnan ve Ali beylerin neden kameraların karşısında ezeli  rekabeti 'cell' platformuna taşıdıklarını daha iyi anlıyorum zahir.. 

Tabata endeksi

Geçen sezonun ilk  maçında Tabata, Fenerbahçe'ye attığı golle hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştı.  Bravo Gaziantep'e en iyi transferi yaptı. Bulup çıkardılar, işte doğru transfer  böyle yapılır, övgüleri uçuştu havada.

Gaziantep'in takım savunmasını  iyi yaptığı dönemde nefis top oynuyor, herkes onu 10 numaralar listesine  koyuyordu.

Hatta, Alex'in sakatlığında F.Bahçe'nin "10 numara"  alternatifi olarak Tabata gösterildi.

Parlak fikir sahipleri,  F.Bahçe'nin Tabata'yı mutlaka alması gerektiğini savunuyordu.

Bu sene  her şey değişti.

Aynı akil adamlara göre, Beşiktaş'ın "10,5 numara"  ararken bulup(?) transfer ettiği Tabata "sadece 7,5" numara..

Çok pahalı  denebilir, Şampiyonlar Ligi'nde yeterli olmaz, Beşiktaş küçük düşünüyor mümkün.  Ama 7,5 numara olmadı.

Adam fahiş fiyatlı ticarete konu oldu diye, bu  kadar değer kaybeder mi?

Ne oldu, 1 yılda Tabata çaptan 2,5 numara  birden mi düştü?

Kriz tarifesi olsa gerek.

Nice  mutlu yıllara

Meşhur, "Don't let me be misunderstood'un" ana  melodisi 70'lerde TRT spor haberlerinin ya da bir spor programının jenerik  müziğiydi. Hangisi olduğunu tam hatırlamıyorum, çünkü 8 yaşındaydım. Duyar  duymaz içim kıpır kıpır olurdu. Jeneriğin ardından onların genç yüzüyle  karşılaşırdık. Siyah-beyaz dönemin spor yüzleriydiler. Onlardan ilham alarak bu  mesleğe girenlerdenim, hem de onlar gibi TRT'nin çok aşamalı sınavlarında  terleyerek. Bugün meslekteki 36'ncı yıllarını kutluyorlar.

TRT  sınavlarını kazanarak kuruma aynı anda girdiler, daha sonra profesyonel hayatta  renkli yayıncılığın miltaşı işlere imzalar attılar. 3 Eylül 1973'ten bu yana  ülkeye sesleri ve yorumlarıyla futbolu sevdiren, bu harika oyunun parçası olan  ağabeylerim; Öztürk Pekin, Ümit Aktan, Doğan Yıldız, Abidin Aydoğdu, Murat Ünlü  ve hocam Tansu Polatkan'a sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

İyi ki  vardınız, iyi ki varsınız...

Nice yıllara.

Okay  Karacan-Zaman

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..