Ana Menü

Demirören kazık yedi mi yemedi mi ?

Başlatan Simurg, Eylül 02, 2009, 10:23:17

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Demirören kazık yedi mi yemedi mi ?
İbrahim Seten'İn Vatan gazetesindeki köşe  yazısı

SALI  günkü NTV Spor Servisi'nde Mehmet Demirkol'un Fuat Akdağ'a yönelttiği bir soru,  bu yazının kaleme alınmasına sebep oldu.. Yazı ve yorumlarını takip etmekten  büyük keyif aldığım Demirkol, Tabata transferiyle ilgili şöyle diyordu: "BUGÜN  gazetesinde Tabata'nın esas satış rakamının 4 milyon Euro olduğuna dair bir  belge yayınlandı.. Oysa Beşiktaş 8 milyon Euro ödedi.. Bu fark nereden çıktı?  Birinin açıklaması lazım.." Konuyu yakından incelediğim için Demirkol'un ve spor  kamuoyunun merakını gidermek isterim..

TABATA'NIN Beşiktaş'la anlaştığı  28 Ağustos cuma günü, bir menajer arkadaşımdan telefon geldi: "Beşiktaş bu  transferde kazıklandı.. Çünkü 29 Temmuz 2009 tarihinde Santos Kulübü'nden  gönderilen bir yetki belgesine göre, Tabata'nın esas fiyatı 4 milyon Euro..  Beşiktaş 1 ay önce Tabata'yı Santos'tan bu paraya alabilecekken, 2 katını  ödedi.. Sana belgeyi yolluyorum.."

BİZİM servise böyle çok belge gelir..  Ama doğruluğuna ikna olmadan yayınlamayı tercih etmeyiz.. Bu belgenin takibini  de Tayfun Bayındır'la birlikte yaptık..

SANTOS Kulübü'nün asbaşkanı  Norberto Moreira da Silva'nın imzasını taşıyan belgenin çevirisini yaptırdık..  Gerçekten de isteyen kulübün Tabata'nın bonservisini 4 milyon Euro'ya  alabileceğini yazıyordu.. Hep beraber heyecanlandık.. Saat farkı olduğu için  20.00 sularında Santos'un (00.55.13.32.57.40. 00) telefonunu çevirip da Silva'yı  istedim.. Tak, karşımdaydı.. Tabata'yı tanıyordu.. Kendi oyuncuları olup  olmadığını sordum, "Hayır Tabata'nın artık bizimle alakası yok" dedi.. Kime ne  zaman sattıklarını sordum.. "Kayıtlara bakmam gerek" deyip bir süre bekletti, şu  yanıtı verdi: "Ağustos 2008'de Türkiye'den Gaziantepspor'a (Bunu telaffuz  ederken çok zorlandı) satmışız.." Şansımı biraz daha zorlayıp bu satışın kaça  gerçekleştiğini öğrenmeye çalıştım.. Nitekim öğrendim de, oyuncunun yüzde 100  hakkına 2.7 milyon Euro ödemiş G.Antepspor..

BİRAZ  sonra işin TFF boyutunu araştıran Tayfun da sonuca ulaştı: "Tabata'nın  bonservisini G.Antep 13 Ağustos 2008'de Santos'tan almış.. Federasyon tescili bu  tarihte yapmış.." Brezilya futbol piyasasını yakından bilen bir yönetici dostumu  da devreye sokmuştum.. O da aynı bilgiye ulaştı.. Yani 3 kaynaktan teyit  ettiğimize göre, Santos Tabata'yı G.Antep'e geçen yıl sattığı için elimizdeki  belgenin gerçek olma ihtimali yoktu.. Bu nedenle kullanmadık.. Kaynağımı arayıp  durumu bildirdim.. Şaşırdı ama o da ertesi gün "Evet, bizi kandırmışlar, belge  sahteymiş, Beşiktaş'ın günahını aldık" diye durumu kabul etti.. Kısaca yukarıda  örneğini yayınladığım belge sahte..

AMA esas mevzu da  burada başlıyor.. Çünkü, bu belgeyi yayınlayan BUGÜN, ertesi gün haberinin  devamını getirip G.Antep Futbol Şubesi Sorumlusu Mehmet Kızıl'dan demeç almış..  Aynı zamanda başkan İbrahim Kızıl'ın kardeşi olan Mehmet şöyle diyor: "O  belgeden haberimiz yok.. Zaten biz Tabata'nın bonservisinin yarısına sahibiz..  Yüzde 50 hakkı başka bir aracının (menajer demek istiyor galiba) elinde..  Aldığımız 8 milyon Euro'nun yarısını ona ödeyeceğiz.."

"ALLAH Allah"  dedim içimden.. Tabata'yı satan Santos, 2.7 milyon Euro aldığını söylüyor..  Üstelik bonservisin yüzde 100'ünü de satmışlar.. Yani arada arayıcı, tarayıcı,  götürücü kimse de yok.. G.Antep durup dururken niye 4 milyon Euro'yu başka bir  menajere ödesin ki? Kim bu menajer? Yoksa hayalet mi? Onu da araştırıyoruz..  Buluruz elbette..

BEŞİKTAŞ, Tabata için 8 milyon Euro ödediğini borsaya  bildirdi.. G.Antep bunu 3 taksitte alacak.. Ama bakalım Antep bu kârlı  alışverişten sahiden 'kâr'la çıkmayı başaracak mı? Esas soru burada..

[IMG]http://img196.imageshack.us/img196/903/tgyj.jpg[/img]

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..