Ana Menü

Bu rezilliği durduralım!

Başlatan Bircan*, Nisan 30, 2009, 21:48:53

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bircan*

Duman'ın yeni albümündeki "Rezil" parçası, İhlas suresindeki "lem yelid velem yuled" ayetiyle "lem yelid löp yutar" şeklinde dalga geçiyor. Lütfen tepkisiz kalmayalım.. Bunu herkesle paylaşalım ! Bu rezilliği durduralım!
UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

KeePSaKe

"Duman"a "Rezil" tepkisi

Grubun 'Rezil' şarkısındaki 'lemyelit ve löp yutar' sözleriyle İhlas Suresi'ndeki 'Lem yelid velem yûled' ayetinin dejenere edildiği ileri sürülerek, protesto çağrısı yapıldı. Grup üyesi Tangöze ise 'Biz din istismarını eleştiriyoruz' dedi
--------------------------------------------------------------------------------

REZİL ŞARKISI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Türkiye'nin gözde rock gruplarından "Duman", son albümlerindeki "Rezil" isimli şarkının sözlerinde İhlas suresine bir gönderme yaptığı gerekçesiyle eleştirilere hedef oldu. Şarkının sözlerinde İhlas suresinin "Allah doğurmadı ve doğurulmadı. O'na hiçbir şey denk de olmadı" mealindeki "Lem yelid velem yûled" ayetinden esinlenilerek, "lemyelit ve löp yutar" sözleri kullanıldı.

İŞTE O ŞARKI

Dini içerikli yayın yapan bazı internet siteleri, milyonlarca kişiye gönderdikleri çağrı mektubuyla, albümün yayınlandığı Sony Müzik'i faks ve posta yoluyla uyarmaya çağırdı.

ÇAĞRIDAKİ İDDİALAR

Duman, 4 yıl aradan sonra Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek 18 Mart'ta tamamen yeni şarkılardan oluşan iki ayrı albümle müzikseverlerle buluştu. Yeni albümde yer alan "Rezil" isimli bir şarkının sözleri ise, tartışma yarattı.

"Duman Grubu İhlas Suresi Ayetleri ile Alay Ediyor!" başlığıyla internet üzerinden yayılan tepki yazısında, "Duman Grubu'nun konsept olarak ateizm konusunu ele aldığı, bazı şarkılarda ahiretin olmadığı şeklinde telkinlerde bulunduğu" iddia edildi.

AYET İRONİ VE KİNAYE KARIŞIMI

Mektupta, grubun "Rezil" adlı şarkısının sözleriyle Kuran-ı Kerim'in İhlas Suresi'nin dejenere edildiği öne sürülerek, şöyle denildi:

"Ayet, ironi ve kinaye karışımı bir konseptin içinde bayağılaştırılıyor. Lem yelid velem yuled olarak bildiğimiz surenin ayetleri Duman tarafından 'Lemyelid Ve löp yutar' şeklinde değiştirilmiş...

KANTARIN TOPUZU KAÇTI

Şarkıda din üzerinden geçinenleri eleştirmek isteyen Duman, bu sefer işi daha fazla ileriye götürerek kantarın topuzunu kaçırmış görünüyor. Allah'ın bir ayetini böylesi bir kinaye ile değiştirme cüretinde bulunan insanların yaşadığı ülke, Müslüman bir ülke...

Bildiğimiz tek şey var ki, Allah'ın ayetleri ile oynama, değiştirme veya alay etmek gibi fiiller bir ülkede ya da bölgede işlenmeye başlıyorsa, Allah'ın gazabının yavaş yavaş gelmek üzere olduğudur."

HADDİMİZ DEĞİL

Grup üyesi Kaan Tangöze ise dinle dalga geçmenin kimsenin haddine düşmeyeceğini, bilakis dini duyguları istismar edenleri eleştirdiklerini söyledi. Tangöze, şöyle konuştu:

"Forumlarda İhlas suresiyle dalga geçtiğimizi iddia ediyorlar. Oysa şarkımızda dinin suistimal edilmesini eleştiriyoruz. Dinle dalga geçmek kimsenin haddine düşmez.

İSTİSMARA ELEŞTİRİ VAR

Anlatılmak istenen ayet değil, ayete bir gönderme söz konusu değil. Burada anlatılmak istenen bir tezgahın döndüğü ve bir şeyler üzerinden çıkar sağlandığına ilişkin bir eleştiri yapılıyor. Dini duyguları istismar edenler eleştiriliyor
Since 1903

+18 !

carsi52

Bu rezilliği yaptığı için mi seviyosun ?
Bölünür senin için uykular!

Simurg

Başka kelimeler üzerine zaten şarkı yazılmaz
tüm kelimeler bittide artık sağa sola sataşıyoruz
inananın inancına saygı gösterme denen şey kalmadı
böylelerine söylenecek çok kelime var ama eğer sarf edersek onlardan bi farkımız kalmayacak
en güzeli ne albümünü almak nede şarkısını dinlemek

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

erdibatmaz

adamlar açıklamış niye yaptıklarını.
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

ilhan mansız_melis

Ne alakası var ki rezillikle valla Duman'ı ben de seviyorum
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

eyup1903

Bircan*

Alıntı yapılan: +18 ! - Mayıs 02, 2009, 18:18:15
seviyorum Duman'ı ya.. :)
Alıntı yapılan: ilhan mansız_melis - Mayıs 02, 2009, 20:48:56
Ne alakası var ki rezillikle valla Duman'ı ben de seviyorum
ya yapmayın Allah aşkına.. Dinimize kitabımıza sövüyo nerdeyse bu herifler...!
UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

BJK_Kübra

Alıntı yapılan: eyup1903 - Mayıs 02, 2009, 21:04:55
duman dinleme dinlettirme

aynen bencede..
Bu adamlarımı sevicez dinlicez ya şarkımı kalmadı şarkıcımı kalmadı.. İnanan inanır, inanmayan inanmaz ama kimsenin dinimizle dalga geçmeye hakkı yok!!
Elbet Bir Gün Toprak Olup Gideceğiz, BEŞİKTAŞLI Doğduk BEŞİKTAŞLI Öleceğiz...

www.bbskd.org

carsi52

Zaten böyle şeyler yapılınca dinleniliyo albümler.
Suç albümü yapanda değil zaten albümü alanda.
Bölünür senin için uykular!

BJK_Kübra

Alıntı yapılan: carsi52 - Mayıs 02, 2009, 22:25:51
Zaten böyle şeyler yapılınca dinleniliyo albümler.
Suç albümü yapanda değil zaten albümü alanda.

aynen öyle..
Elbet Bir Gün Toprak Olup Gideceğiz, BEŞİKTAŞLI Doğduk BEŞİKTAŞLI Öleceğiz...

www.bbskd.org

[KralKartal]

Forumlarda İhlas suresiyle dalga geçtiğimizi iddia ediyorlar. Oysa şarkımızda dinin suistimal edilmesini eleştiriyoruz. Dinle dalga geçmek kimsenin haddine düşmez.

bana gore bu aciklama yeter..

Uzerinden daha DUMAN dinleme dinlettirme demek yanlis,
hangi zihniyete hizmet ediyoruz anlamiyorum,
Duman dinlemem ben, sevmemde kendisini, yani
bir baglantim bilgim yok, fakat DALGA gecilecek sey vardir
gecilmeyecek sey vardir, DUMANDA her insan gibi DINLE
dalga gecilmeyecegini bilir sanirim, hele bu ulkede...
Yani bazi CEKEMEYENLER mi diyeyim YOBAZLAR mi diyeyim
herseyi DINE baglayip, hersekilde GUNDEM yaratmak icin
ugrasiyorlar... AYIP ama...

Dinlemezsin, almazsin albumu olur biter, ortada suc varsa
zaten CD piyasaya surulmez sanirim..
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

+18 !

Alıntı yapılan: +18 ! - Mayıs 02, 2009, 18:18:15
seviyorum Duman'ı ya.. :)
yargısız infaz yapmayın arkadaşLar ben nedenini biLiyorum da öyLe söyLüyorum koyu bir duman fanıyım beni biLen biLiyor din hakkımdaki görüşLerimi de..

ama Lem YeLid burda dini Löp Yutar ise dinin yaLnış kuLLanımı sonucunda ortaya çıkan çıkarLarı kastediyor..

keskinli

din istismari dinin ayetlerini car cur etmekle engellenemez,böyle gülünc bi özüre kargalar bile güler
Kurani- kerimde gecen bi ayeti,sekil degistirerek kullanmak müslümanlari rencide eder
bunu herkesin bilmesi gerekir
bunlarin yaptigi düpe düz inananlarla dalga gecmek
Allaha inanmayabilirsin,bi sey demem ama inananlarin kutsal degerleriyle oynamak serefsizliktir
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin