Ana Menü

Nedir bu TURUNCU İNTERNET

Başlatan NoPasaran, Şubat 11, 2009, 22:02:40

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

turuncu internetle sitem engelli çıkıyor cafede :s

nedir bu

??? ???

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

CR7

KAYSERİ VALİLİĞİ

TURUNCU BAYRAK PROJESİ

MERKEZİ YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA ESASLARI

AMAÇ VE KAPSAM

Projede amaç; internet kafeleri bilgi denizine dönüştürmek, bu denizden toplumun her kesiminin, özellikle gençler ve çocukların; sağlıklı, güvenli mekânlarda eğlenerek faydalanmalarını sağlamaktır.

İnternet Kafeler süratle sayıları artan ticari işletmeler olup özellikle okul çağındaki gençliğin rağbet ettiği yerler konumuna gelmişlerdir. Bu kafeler gençliğin, bilgiye ulaşma amacı dışında tamamen eğlence amaçlı kullandıkları yerler haline dönüşmüştür.

Proje ile geleceğimizi emanet edeceğimiz gençliği, her türlü zararlı alışkanlıklardan, kötü niyetli kişi ve şer odaklarından ve bu zararlı alışkanlıkları kolayca edinebileceği yerlerin ıslahı amaçlanmaktadır. 

Halkımızı çağın gereği olan bilgi ve teknoloji ile donatmazsak, emsal devlet ve milletlerin gerisinde ve gölgesinde kalarak gelişimimize engel oluruz. Bunu yaparken de halkımızın internetin zararlı etkilerinden uzak tutulması için internet kafelerde kurulacak Merkezi Yönetime bağlı Filtreleme, Virüs koruması ve internetten gelebilecek saldırıların tespit edilip durdurulması ve kayıt altına alınması için projeye katılmak isteyen firmalarda, kurulması gereken sistemin ve firmaların asgari özellikleri aşağıdaki şartlar olmalıdır. 

TANIMLAR

Teknik Komisyon: Turuncu Bayrak Projesi kapsamında ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olarak açılmış internet kafelerin çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik düzenlemeleri tavsiye yoluyla ortaya koyan ve Turuncu Bayrak Komisyonunca atanmış teknik heyettir.

Turuncu bayrak teknik komisyonu; proje kapsamındaki faaliyetlerin, teknik denetim ve sağlıklı işletilmesini denetler ve eksiklikleri komisyona bildirir. İşletme sırasında firma, müşterileri ve üçüncü şahıslar arasında hukuki sonuç doğuracak faaliyetlerde, firma ve işletmeci internet kafeler doğrudan sorumlu olup, hukuki sorumlulukları doğrudan kendilerine rücu edilecektir. Komisyon Valiliğin direktifleri doğrultusunda ilgili kanun, tüzük ve yönetmeliklere bağlı olarak çalışır.

Firma: Turuncu Bayrak Projesi kapsamında faaliyet gösterecek internet kafeler için filtreleme amacıyla gerekli donanım ve yazılımlar kurarak yönetim, işletme ve raporlama faaliyetlerini, internet kafelerle karşılıklı protokol ile yürütecek tüzel kişiliktir.

Kullanıcı: Turuncu Bayrak Projesi kapsamında faaliyet göstereceğini taahhüt eden internet kafelerdir.

ARANACAK ŞARTLAR

A)    İNTERNET KAFELERE KURULACAK İNTERNET AĞ GÜVENLİK CİHAZI

1.      İnternet ve ağ güvenliği amacıyla üretilmiş olan cihaz; Ağ Güvenlik Sistemi, Saldırı Tespit ve Durdurma, Ağ Geçidinde Virüs Kontrolü, İçerik Filtreleme, istenmeyen site, site uzantıları ve e-postaların durdurulması, ihtiyaca göre blacklist'leri güncellenmesi işlevlerini yapabilmelidir.

2.      Sistem, anılan tüm bu fonksiyonları bilgisayara yüklenmiş ve kolaylıkla silinebilen bir yazılım ile değil dışardan müdahale edilemeyen ve tek merkezden yönetilebilen bir donanımsal ürün ile yapabilmelidir.

3.      Cihaz URL filtrelemeyi Anahtar kelimeler ile ve Kategori bazlı URL Filtreleme yapabilmelidir.

4.      Firma; internet kafelerdeki hizmetin artması dolayısıyla doğabilecek yeni internet bağlantıları durumunda kullanıcıyı yönlendirerek irtibat çözümlerini de sunacaktır.

5.      Cihaz veya yazılımın uluslararası standartlarda sertifikası olmalıdır. Ürün yerli üretim cihaz ise TÜBİTAK veya TSE onaylı güvenlik sertifikaları bulunmalıdır.

6.      Cihazın ithal ürün olması durumunda uluslar arası CE veya FCC belgesi olmalı, yerli üretim bir cihaz olması durumunda da marka model onaylı TSEK belgesi olmalı ve bu belgeler Valilik Makamı Turuncu Bayrak Komisyonu'na ibraz edilmelidir.

B)     MERKEZİ YÖNETİM CİHAZI

1.      Yönetim cihazı Ağ Güvenlik cihazı ile statik ip üzerinden bağlantı kuracak ve cihaza ait tüm güncellemeleri ve kuralları kendi merkezinden yönetebilecek yapıya sahip olmalıdır.

2.      Firmalarda bulunan sistem yönetim cihazı artacak internet kafe sayısına göre beklentileri karşılayacak nitelikte olmalıdır.

C)    MERKEZİ RAPORLAMA CİHAZI

1.      Raporlama sistemi kurulacak Ağ Güvenlik cihazları için kayıt tutma ve bu kayıtlardan raporlar ve analizler oluşturabilecek nitelikte olmalıdır.

2.      Yönetim cihazı; kafelere kurulacak Ağ Güvenlik cihazlarının tamamının kaydını tutabilmeli ve bu kayıtları cihaz üzerinde kaydedecek şekilde olmalıdır.

3.      Kurulacak Ağ Güvenlik cihazlarına ait kayıtlar gerçek zamanlı veya belirli aralıklarla izlenebilir yapıda olmalıdır.

4.      Cihaz; hizmet verdiği internet kafelerin minimum 6 aylık kaydını ve yedeklerini depolayabilme yeteneğine sahip olmalıdır.

D)    PROJEYE KATILACAK FİRMALARIN TAŞIMASI GEREKEN KRİTERLER

1.      Ağ güvenlik sistemini kuran firma yapacağı bu işle ilgili Hizmet Yeterlilik Belgesini Valilik Makamı Turuncu Bayrak Komisyonuna ibraz edecektir.

2.      Firma teklif ettiği ürüne ait resmi ve özel kuruluşlardan oluşan Referans Listesini Valilik Makamı Turuncu Bayrak Komisyonuna ibraz etmelidir.

3.      Firma proje için önerdiği cihaz ve yazılıma ait ayrıntılı teknik bilgilerin olduğu web adresini Valilik makamı Turuncu Bayrak Komisyonuna bildirmelidir.

4.      Firma Cihaz yazılım, donanımları ile ilgili bakım, işletme ve teknik destek vermekle yükümlüdür. Doğabilecek her türlü olumsuzluğu (gerek teçhizat, yazılım ve donanım) 24 saat içerisinde karşılayabilecek yetenekte olmalıdır. Bu süre zarfında firma kafeleri mağdur etmemek için gerekli yedek ekipmanları bulundurmak, tamir ve bakım süresince kesintisiz hizmet verecek tedbirler almakla yükümlüdür.

5.      Firma teknik bakım ve onarım hizmetleri ile ilgili yapacağı çalışmalar için internet kafelerden (şayet olacaksa bakım, işletme bedelini aylık-yıllık vs.) teklifinde belirtecektir. Bu teçhizatlarla ilgili firma garanti süresi 2 yıl olup bu süre sonrasında,  firma; gerek teknik bakım, gerekse teçhizat bazında yapacağı işlerle ilgili alacağı bedeli ve vereceği hizmeti de teklifinde belirtecektir.

6.      Firma hizmet süresince Turuncu Bayrak Komisyonunca "işlerin daha iyi gitmesi için" önereceği teknik değişim ve dönüşüm projelerine (VOIP üzerinden kamera alt yapısı vs.) gerekli altyapıyı hazırlamak, mevcut sisteme entegre etmek ve öneriler doğrultusunda uygulamakla yükümlüdür.

7.      Hizmet süresi hizmetin alım ve kalitesine bağlı olup komisyonca yapılacak denetlemeler neticesinde hizmet akdi sona erdirilebilecek veya uzatılabilecektir.

8.      Firma bu aktivitelerle ilgili olarak istihdam edeceği personel liste ve bilgilerini komisyona ibraz edecek, personelin değişmesi halinde değişiklikler 48 saat içerisinde komisyona bildirilecektir.

9.      Firma hizmeti sunduğu internet kafelerdeki sistemi aylık periyotlarla denetleyecek ve sistemin bakımını yapacaktır. (Bu hizmet ücretsiz sağlanacaktır.) Denetim sonucunu düzenli olarak komisyona sunacaktır.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

NoPasaran

töbe töbe

kafede siteye giremiyoruz..

ulan sağ sol her taraf yasak..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

gürol

Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/

gürol

ama keşke benim pc de giremeseydi.
kürt sitesi
daha doğrusu pkk sitesi

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ceren

:ahaha

cok güldüm  :D :D :D

"Sen dua et, ben amin diyeyim, sonra belki çay da içeriz :D "

gürol

:)
vallaha anlamadığım kürtçe yazılar vardı
ATATÜRKün de eline o dovizi tutuşturmuşlar
bende öyle düşündüm :D

NoPasaran

sitedeki yazarın birisi yazmış dur site reklamı demesinler ;D

SİLİM REKLAMI

YAZININ ALTINA BEN YAZACAKTIM ZATEN YAZACAĞIMI :D

SADECE YAZARLAR BİRAZ DEMOKRATİK :ahaha
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

gürol

hıım anladım
turuncu internete gelince fikrim şu
bende internet cafe işlettiğim için biliyorum
internet cafelerde web-filtre olmak zorunda değilse belediye ceza keser
benim zamanımda belediyelerin anlaşmalı web-filtresi volsoft idi
şimdi de anlaşılan bu turuncu internet denen filtre anlaşmalı.
filtrenin mantığı şu: filtrenin ayarlarında yasak kelimeler vardır mesela "kurdish" ve işte küfürler felan
o siteye girince o yazı varsa sitede filtre devreye girer ve siteyi görüntülemeni engeller.
tavsiyem ctrl+alt+del yapıp grevi yöneticisinden işlemlerden filtrenin adını bul işlemi sonlandır a bas.
olsa olsa anca bu yöntem şifreyi bilmeden filtreyi kapatayı yapabilirsin.
not:uygulamalardan görevi sonlandır işe yaramaz

NoPasaran

ŞİFREYİ POLİSLER KOYUYORMUŞ ::)

Ulan nası bir yer ya ..garip
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

gürol

beni de yıldırmıştı belediye.
ben polisleri kovuyordum cafeden sokmuyordum.
kıl oluyordum