Ana Menü

Suçlular, Düzeni Bozanlar- Oscar Cordoba

Başlatan CR7, Ocak 17, 2009, 12:25:49

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CR7

SUÇLULAR, DÜZENİ BOZANLAR
Beşiktaş, 100`üncü yılda şampiyonluğa koşarken kaleyi o koruyordu. Önünde oynayan Zago ve Ronaldo`ya aşıladığı güven tüm takım arkadaşlarına yansıyınca başarı da beraberinde geldi. Mircea Lucescu`nun talebeleri, Serdar Bilgili başkanlığında mutlu sona ulaşırken, İnönü tribünlerinde gözyaşlarına dönüşen `siyah-beyaz` bir mutluluk vardı.
Ancak bir sonraki sezon Samsunspor maçıyla başlayan ve sonraki iki yıla sirayet eden olumsuz tablo, onu da çok etkilemişti. G.Saray, 2005-06 sezonunda lider F.Bahçe`nin Denizli deplasmanında puan kaybetmesiyle ipi göğüsledi. Ama Sarı-Kırmızılıların bir hafta önce oynadığı ve 2-1 galip geldiği Beşiktaş maçında bir kişi şike yapmakla suçlanacaktı. Bir dönem Siyah-Beyazlı forma için ter döken Kolombiyalı kaleci Oscar Cordoba`dan bahsediyoruz.
Antalyaspor`da da mücadele eden Oscar Cordoba, uzun aradan sonra ilk kez Zaman`a konuştu. Telefonla sorularımızı cevaplandıran 39 yaşındaki file bekçisi, Kolombiya`da Millonarios takımının kalesini koruduğunu; ama kalbinin her zaman Siyah-Beyazlı ekiple attığını söyledi. Beşiktaş taraftarlarına hiçbir kırgınlığının bulunmadığını belirten Cordoba, kendisi için kurulan `oscarbiziaffet.com` sitesini bizden duyduğunda sesinin titremesine engel olamadı. Düşüncelerini içtenlikle Türk futbolseverlerle paylaştı...
Beşiktaş taraftarları seni çok seviyor. Kırgın olduğunu düşünerek `Oscar bizi affet` adında bir internet sitesi kurdular. Taraftara küs müsün?

Beşiktaş taraftarı beni üzecek bir şey yapmadı. Onlara neden küseyim ki! Tam tersine siyah-beyaz renkleri ve Beşiktaş taraftarını çok seviyorum. Onlar bana her zaman destek oldular. Beni hiçbir zaman yuhalamadılar.
Futbolu ne zaman bırakmayı düşünüyorsun? Planlarında Türkiye`de yeniden çalışmak var mı?

Şu anda Kolombiya`nın en iyi takımlarından Millonarios`un kalesini koruyorum. Arjantin`de Boca Juniors`un da bir teklifi var. Bilmiyorum, belki de bu sezon futbolu bırakırım. Aklımda iki tane plan var. Antrenörlük ya da bir kulüpte idari menajerlik yapmak. Türkiye`de çok iyi arkadaşlarım var. Orada çalışmak tabii ki güzel olur. Hatta bana fırsat verirlerse ilk tercihim Beşiktaş olacak. Dolmabahçe`deki o güzel statta, yeniden Beşiktaş taraftarının karşısına çıkmayı çok isterdim. Benim kalbimin çarptığı yer orası. İstanbul`u, özellikle Ortaköy`ü ailecek çok özlüyoruz.
Sence 2003-2004 sezonunda şampiyonluk neden kaçtı?
O sezon şampiyonluğu kaybettik; çünkü sezonun ortasında kendimizi şampiyon olduk zannediyorduk. Ayaklarımız yere değmemeye başlamıştı. Hepimiz büyük bir rehavete kapılmıştık. Rakipler bize yetişemez sanıyorduk. Daha sonra düşüş başlayınca hep hakemleri suçladık. O sezon biraz daha akıllı davranıp toparlanabilirdik. Ama takım içinde ve kulüpteki büyük panik bir türlü yatışmayınca büyük bir hezimet yaşadık.
Beşiktaş`ı takip ediyor musun? Sence bu sezon şampiyonluğa oynayabilecek güçleri var mı?

Çok yakından izliyorum. Maçlarını dakika dakika internetten takip ediyorum. Lig TV`ye aboneyim, golleri de oradan izliyorum. Aslında lige çok iyi başladık. (Beşiktaş`tan biz olarak bahsediyor.) Fakat kilit maçlarda çok önemli puanlar kaybettik. Şampiyonluk yarışı yapan bir takımın böyle puanlar kaybetme lüksü olamaz. Şu an için şansları biraz azaldı.
Kartal, iyi kaleci arıyorsa Nice`ten Ospina`yı alsın
Beşiktaş, 100. yıldaki şampiyonluktan sonra o mutluluğu yaşayamadı. Nerede hata yapılıyor?
Bir yerlerde kurulu bir düzeni bozarsanız, sonuçta böyle istikrarsızlıklar ortaya
çıkar. Beşiktaş`ın düzenini bozanlar başarısızlığın da sorumlusudurlar. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.
Antrenör olarak kimi örnek alırdın?

Mircea Lucescu. Onun taktikleri, futbolcuyla diyaloğu muhteşemdi. Lucescu, profesyonel hayatımda gördüğüm en iyi teknik direktör. Aslında Türk futbolunun ondan öğreneceği çok şey vardı. Keşke Beşiktaş`tan hiç ayrılmasaydı. Antrenör olursam, Mircea Lucescu gibi bir hoca olmak istiyorum.
Beşiktaş`ta unutamadığın bir anın var mı?
En güzel hatıramı şampiyonluğu kazandığımız gün yaşamıştım. Beşiktaşlı taraftarlar yıllardır beklediği şampiyonluğa kavuşmuştu ve kendimizi coşkulu bir karnavalın içinde bulmuştuk. Sevinçten ağlıyorduk. Umarım, Beşiktaş taraftarı şampiyonluk özlemini kısa zamanda giderir.
Beşiktaş`ın kalecilerini nasıl buluyorsun? Bir dönem Martinez`i tavsiye etmiştin. Şimdi kimi önerirsin?

Martinez`i Beşiktaş`a önerdiğim zaman kimse beni dikkate almamıştı. Daha sonra büyük bir patlama yaptı. Fakat Sakaryaspor, onu büyük kulüplere satmayınca motivasyonu düştü. Hiçbir zaman da eski gücünü bulamayacak. Beşiktaş`ın şimdi Rüştü gibi tecrübeli ve iyi bir kalecisi var. Ama eğer kaleci arıyorlarsa, onlara Fransa`da Nice`te forma giyen 20 yaşındaki kaleci David Ospina`yı tavsiye ederim. Eğer ikinci bir kaleci arıyorlarsa onu kaçırmasınlar
Dünyada en çok beğendiğin kaleci şu anda kim?
Ike Casillas, bana göre şu anda dünyanın bir numaralı kalecisi. En çok beğendiğim kaleci. Bu arada bana böyle bir konuşma fırsatı sunduğunuz için size çok teşekkür ederim. Yıllar sonra beni hatırlamanız çok güzel. Beşiktaş taraftarlarına sevgilerimi, selamlarımı sunuyorum.

Ah Oscar Ah!
Chelsea maçında Sergen'e yaptığın asistler unutulur mu be!
Özlüyoruz seni.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Guti ORÇ.

BJK_Kübra

Elbet Bir Gün Toprak Olup Gideceğiz, BEŞİKTAŞLI Doğduk BEŞİKTAŞLI Öleceğiz...

www.bbskd.org

+18 !

cordobadan sonra kaLeci geLmedi doğru dürüst..

keskinli

bu adamada şikeci dedik ya,helal olsun bize
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

djinonu

vallaha bu özledim diyen adamlari hic anlamiyorum
daha dün kaca kaca adami sikeci yapiyorsunuz satilmis diyorsunuz...adami takima küstürüyorsunuz
simdide özledik adam milli kaleciydi mondragonun yerine ama bizimkile illaa hirsiz sikeci satilmis diyecek...neyse bunu konusmaya gerek yok .... neden 100yildaki futbolcular SIMDI AGZINI aciyor???o zaman nerdeydiniz???

siyahbuz

senin gibi kendine güvenen kalecilere ihtiyacımız var
tek aşk beşiktAŞK!!!!

ilhan mansız_melis

Çok özledik seni Cordoba degajlarını kimse unutamaz
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

carsi52

Oscar Oscar Oscar Cordoba Cordoba Cordoba Oscar Cordoba !

Seni suçlayanlar utansın !
Bölünür senin için uykular!