Ana Menü

TÜRK BAYRAĞI ( yasaklar, cezalar)

Başlatan [KralKartal], Aralık 12, 2008, 16:26:08

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[KralKartal]

TÜRK BAYRAĞI

T.S.E . nin 4 Nisan 1985 ve 29 Eylül 1995 tarihli kararı ve resmi gazetenin
20 EYLÜL 1985 tarih ve 1875 sayılı tebliğ ile TÜRK BAYRAĞI ve kumaşının standardı belirlenmiş olup, bayrakların imalatı ve satışı ayrıca fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından aşağıdaki standartlara bağlanmıştır. Buna göre TÜRK BAYRAĞI İmalatçısının T.S.E kalite belgesi alma mecburiyeti ve T.S.E standartlarına göre kumaş imalatı yapma mecburiyeti kanunen gerekli ve zorunludur.

YASAKLAR :
Türk bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalar[kufur otomatik degistirilmistir]ürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk bayrağına sözle, yazı, hareket veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.Bu kanuna ve tüzüğe aykırı fiiler yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

CEZALAR :
Bu kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır. Bu kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanların suçları, daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde Türk Ceza Kanunun 526. ıncı maddesi uyarınca cezalandırılır.

TÜRK BAYRAĞI ÖZELLİKLERİ :
Muhtelif ebatlarda imal edilir.Gönderlerde, dış mekanlarda , bina süslemelerinde (Büyük ebatlı bayraklar) kullanılabilir.İplik özelliğinden dolayı dalgalanma özelliği vardır ve geç yıpranır.Yıkama hassaslığı, ışık hassaslığından dolayı solmaz ve akmaz.200x300 ebadı dahil yekpare aşındırma tekniği ile imal edilir.300x450 ebadındaki bayraklar 2 parçadan oluşur ve aşındırma tekniği ile imal edilir.300x450 ebadından daha büyük olan bayraklar , ay yıldızı aplikasyon dikiş olarak imal edilir.

Türk Bayrağının Resmi Boyutları :

a- Ayın dış çemberi merkezinin uçkurdan uzaklığı (:1/2 E)
b- Ayın dış çember çapı (:1/2 E)
c- Ayın iç ve dış çemberinin merkezleri arasındaki uzaklık (:0.0625 E)
d- Ayın iç çember çapı (:0.4 E)
e- En (:1 E)
f- Yıldız çemberinin ayın iç çemberinin uçkurluk yönünde ekseni kestiği noktaya uzaklığı (:1 ½ E)
g-Yıldız çemberinin çapı (:1/4 E)
h- Boy (:1 ½ E)
i- Uçkurluk genişliği (:1/30 E)

Bir sitede okudum, ilgimi cekti...Paylasmak istedm.. Hele YASAKLAR bölümü..
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ZeMaHŞeR

Sağol abi.. Gerçi biliyordum ama yine okumuş oldum...
aLaYıNa iSYaN iNaDıNa KaRaGüMRüK

KeePSaKe

Şu boyutları ortaokulda derste çiziyorduk zamanında :)
Since 1903