Ana Menü

Çok Eşlilik / Tek Eşlilik

Başlatan NoPasaran, Ekim 05, 2008, 18:34:40

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Monogami / Tek eşlilik : Evlilik bağının yalnızca bir erkek ile bir kadın arasında kurulabileceği anlamına gelir.

Poligami / çok eşlilik (Yunanca polys; çok, gamos; evlilik) : Bir erkeğin birden çok kadınla ya da bir kadının birden çok eşle aynı anda evli olmasıdır.

Poligami ikiye ayrılır :
• Poliandri (çok erkekle evlilik) : Bir kadının aynı anda birden çok erkekle evli olmasıdır. dünyada yaygın olarak görülmeyen bu evlilik türüne kadınların genel nüfus içindeki oranının az olması durumunda başvurulmuştur.
• Polijini (çok kadınla evlilik) : Bir erkeğin aynı anda birden çok kadınla evli olmasıdır. ataerkil ve babalık ailesinin etkili olduğu toplumlarda ağırlıklı olarak görülür. özellikle erkeğin ekonomik gücü yerindeyse, bu tür evliliğe yönelmiştir.

Homo Poligamus

"Homo Sapiens" olarak adlandırılan insanın poligamik mi, yani çok eşli mi, yoksa monogamik mi, yani tek eşli mi olduğu yüzyıllardır tartışılır. Kişisel görüşümüzü hemen açıklayalım: İnsan doğası gereği poligamiktir.

Bu genelde insanların içlerine sindiremedikleri bir olgudur. Çünkü toplumların çoğunda ilişkilerin monogamik olması gerektiği varsayılır, hatta ilişki monogami kavramı ile tanımlanır, eğer monogami değil de poligami söz konusu ise, bunun bir ilişki olmadığı iddia edilir.

Poligami kurbanlarından sık sık, "Bizimki de ilişki miydi ki? Sen daldan dala atlıyordun, ben sadece o dallardan bir tanesiydim" gibi sözleri sık sık duyarız. Oysa bu son derece dar bir bakış açısıdır.

Bir ilişkinin ilişki olması veya bir ilişkide sevgi, aşk, tutku unsurlarının bulunması için, o ilişkinin mutlaka monogami çerçevesine mi oturtulması gerekir? Poligamik insan sevemez mi, aşık olamaz mı, tutkuyla bağlanamaz mı? Daha doğrusu bir insan birden çok kişiyi sevemez, birden çok kişiye aşık olamaz veya birden çok kişiye tutkuyla bağlanamaz mı?

Örneğin tek eşli evlilik, insanın monogamik olduğu varsayımına dayandırılmış bir ilişki biçimi. Oysa insan doğası gereği poligamik. Monogami, insan doğasına aykırı bir biçimde ortaya atılmış yapay bir kalıp. Belki de insanın kıskançlık duygularını ve bu duyguların olası yıpratıcı sonuçlarını ortadan kaldırmak için ortaya atılmış bir formül. Oysa kıskançlık diye bir şey olmasa, belki monogamiye de gerek kalmayacak.

Durum o kadar karmaşık ki, kıskançlık da insan doğasının bir parçası, poligamik ilişki kurmak da. yani tam bir çıkmaz sokak. Doğamızda var olan bir duygu nedeniyle kendimizi doğamıza aykırı bir kalıba sokuyoruz. Ya kıskançlık duygusunu yok edip rahatça poligamik yaşayacağız ya da kıskançlık yaşamamak için monogamik olacağız.

Oysa monogamiye zorlandığımız zaman kendimizi baskı altına alıyor, kendimize yabancılaşıyoruz. Bir şey arzu ediyoruz, ancak bunun karşı tarafta kıskançlık duygusuna yol açacağı veya "ahlak kurallarına" aykırı olacağı gerekçesiyle, arzuladığımız şeyden kaçıyoruz.

İşin daha da trajik yönü, fiilen monogamik yaşayanlar bile aslında poligamik yaşamayı istiyor, ancak iradeleri güçlü olduğu için monogamik kalmayı başarabiliyorlar. Tabii bu insan ruhunun derinlikleri açısından nasıl bir başarı, o da ayrı bir tartışma konusu.

Belki de en iyisi kıskançlık konusunda iradeli, arzular konusunda iradesiz olmak. Kadınları bilmiyoruz, onlar kendi doğalarını bizden daha iyi bilirler, ancak en azından erkekler için, iradesizlik, her zaman kötü bir şey olmak zorunda değildir.

Arzulardan, tutkulardan yabancılaşmayı mı, yoksa özgür ve cesur olmayı mı tercih edersiniz?

(Milliyet- Düşün-düğüm / ÖRSAN K. ÖYMEN)

Peki sizce "İnsan poligam mıdır? yoksa monogam mı?"
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

eRe

ahanda benım sınav sorumdu :D :D :D

tabı kı de polıgam :D
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

erdibatmaz

bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ZeMaHŞeR

aLaYıNa iSYaN iNaDıNa KaRaGüMRüK

ilhan mansız_melis

tüh yazıklar olsun sizden hiç beklemezdim :D

Kralkartal21

Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

ilhan mansız_melis

ZeMaHŞeR

Alıntı yapılan: ilhan mansız_melis - Ekim 11, 2008, 12:35:04
tüh yazıklar olsun sizden hiç beklemezdim :D

Ben 4 eş alacam kardeşim ;D

Kralkartal21

abi sen birincisini buldun mu yahu :D

ZeMaHŞeR

önce bir evleneyim.. sonra diğer 3 kişiyide üstüne KuMa olarak alacam... ;D

Kralkartal21

var bu karizma..

başarılar abicim.  :D

ZeMaHŞeR

ilhan mansız_melis

ZeMaHŞeR

Alıntı yapılan: ilhan mansız_melis - Ekim 11, 2008, 14:30:01
yazıklar olsun abi sana :D

Teşekkür ederim MeLiS :D

Ne var sanki millet kaç kere evlenip boşanıyor :) bende alınca hepsini birden alıyım diyorum ;D