Ana Menü

Beşiktaş'a naklen yayın darbesi

Başlatan Simurg, Eylül 04, 2008, 17:14:02

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, İstanbul'da yaptığı toplantıda, Turkcell Süper Lig naklen yayın gelirlerinin dağıtım kriterlerini belirledi.

Bu kriterlerden göze çarpan en önemli madde ise "Yayın gelirinin yüzde 11'i Turkcell Süper Lig'de şampiyon olan takımlara, şampiyonluk sayılarına göre verilmesi" oldu.

Buna göre Beşiktaş ve Trabzonspor'un yayın gelirlerinden büyük bir kaybı olacak. Çünkü Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 17'şer şampiyonluğu bulunduğu için sezona 12,6 milyon YTL garanti yayın geliri ile başlayacak. Beşiktaş ise şimdiye kadar 12 şampiyonluk kazandığı için sezona 9,2 milyon YTL garanti yayın geliri ile başlayacak. Bu rakam ligde 6 şampiyonluğu bulunan Trabzonspor için ise daha da az olacak.

SON 4 SEZON AYNI PARAYI ALMIŞLARDI

Örneğin; 2007/2008 sezonu sonunda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a sezon sonunda toplam yayın geliri olarak 23 milyon YTL verilmişti. Trabzonspor'a ise geçtiğimiz sezonu 6. sırada tamamlamasına rağmen 18 milyon YTL verilmişti.

BÜYÜK FARK OLACAK

Yeni sisteme göre ise; Fenerbahçe ve Galatasaray 12,6 milyon YTL, Beşiktaş'a ise 9,2 milyon YTL garanti yayın geliri verileceği için sezon sonunda bu fark büyüyecek.

FEDERASYONUN 2008/2009 SEZONU YAYIN GELİRİ DAĞITIMI KRİTERLERİ

Futbol Federasyon'dan yapılan açıklamaya göre, yönetim kurulu, 22.07.2005 tarihli TFF Yönetim Kurulu kararında belirlenen ilkeler doğrultusunda, 2008-2009 sezonundan itibaren uygulanmak üzere yayın kriterlerini şöyle oluşturdu:

Naklen yayın gelirlerinin;

- Yüzde 11'i Turkcell Süper Lig'de şampiyon olan takımlara, şampiyonluk sayılarına göre,

- Yüzde 35'i 18 Turkcell Süper Lig kulübüne eşit olarak,

- Yüzde 45'i puan performansına bağlı olarak,

- Yüzde 9'u ise Turkcell Süper Lig'i ilk altı sırada bitirecek takımlara sezon sonu ödülü olarak dağıtılacaktır.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

erdinc1926

K A R A G Ü M R Ü K L Ü L E R

pascalyptica

Büyük bi' isim alalım forma satışımızla 6 ayda o parayı çıkarıp kara geçelim, daha sonra şampiyonlar ligine kalalım.. Bu 1-2 milyon doları o zaman kimse umursamaz..
Sonunda Nouma olmayan Pascal üçgeninden bi' hayır gelmez..

keskinli

iyi bi yönetim bugünlerde gösterir kendini
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

carlito1903

gs ve fb nin aldığı para ile bizim aldığımız para arasında uçurumlar yok, eğer bu sezon sonunu şampiyon olarak tamamlayabilirsek bu farkı da kapatırız rahatlıkla...

IL Capitano

1,5 milyon euro fark var , bu mu buyuk darbe?? bu sene bize seneye baskasina..
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

M34

biz de o kadar sampiyon olalim, biz de alalim. dogal yani. haksizlik yok ki

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

CR7

Alıntı yapılan: M34 - Eylül 04, 2008, 19:46:20
biz de o kadar sampiyon olalim, biz de alalim. dogal yani. haksizlik yok ki

aynen bence de
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

carsi52

Bu sene şampiyon oLursak kapatırız aradaki farkı sorun yok no probLem :)
Bölünür senin için uykular!

ZeMaHŞeR

Beşiktaş, 12 şampiyonluk üzerinden yayın geliri elde edecek.

Yeni yayın gelir dağılım kriterlerinde şampiyonluk sayısı 10 olarak gösterilen Beşiktaş, 12 şampiyonluk üzerinden gelir elde edecek.

Mağdur olmuşlardı

Yeni dağılım modelinin 4 büyükler için 3 senedir uygulanan garanti parayı kaldırması ve şampiyonluk sayısına göre ödenen paraların da rakibe avantaj sağlaması yetmezmiş gibi, Beşiktaş'ın kupa sayısının 12 yerine 10'dan hesaplanması, Siyah-Beyazlılar'ı mağdur durumda bırakmıştı. Şampiyonlar payı hesaplanırken federasyonun ödeyeceği toplam 24 milyon 750 bin YTL'den Beşiktaş 10 lig şampiyonluğu yaşadığı için yalnızca 4 milyon 950 bin YTL alacaktı.

762 bin YTL artacak

9 Mayıs 2002'de Tahkim Kurulu'nun verdiği karara göre Beşiktaş UEFA'dan da aldığı yazıya istinaden 1956/57 ve 1957/58 sezonlarının şampiyonu olarak kabul edildiğinden ve Tahkim en üst yargı organı olduğundan, Beşiktaş Şampiyonlar Payı'ndan 762 bin YTL daha fazla gelir elde edecek. Ezeli rakipler Fenerbahçe ve Galatasaray'ın aynı kalemden elde ettiği gelir yaklaşık 324'er bin YTL azalırken, Trabzonspor'un gelirindeki azalma ise 114 bin YTL olarak kalacak.
aLaYıNa iSYaN iNaDıNa KaRaGüMRüK