Ana Menü

Asıl Zengin Sağlam

Başlatan CR7, Eylül 03, 2008, 11:58:48

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CR7

ASIL ZENGİN SAĞLAM..

Basının kanaat önderleri Galatasaray ve Fenerbahçe'nin çok kaliteli ve derin kadroları olduğunu, buna rağmen Beşiktaş'ın sıra oyuncuları ile şimdilik başarılı olduğunu iddia ediyorlar. Lafa böyle başlayınca da rakiplerimizde işler iyi gitmediği zaman Aragones ve Skibbe hemen suçlamaların baş hedefi haline geliyor.Basının kanaat önderleri Galatasaray ve Fenerbahçe'nin çok kaliteli ve derin kadroları olduğunu, buna rağmen Beşiktaş'ın sıra oyuncuları ile şimdilik başarılı olduğunu iddia ediyorlar. Lafa böyle başlayınca da rakiplerimizde işler iyi gitmediği zaman Aragones ve Skibbe hemen suçlamaların baş hedefi haline geliyor.

Ben ise kadro kalitesi ve zenginliği açısından Beşiktaş'ın 1 numara olduğunu iddia ediyorum ve bu hafta liderliği devralan takımın normal şartlarda ligin sonuna kadar bu pozisyonunu koruyup rahatlıkla şampiyon olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun önünde ise sadece 2 engel olabilir : 1- Ertuğrul Sağlam'ın başarısızlığı 2- Masa başı oyunlarda yönetimin etkisizliği.

KADROLARI İNCELEYELİM

Transfer sezonu kapandığına göre artık en azından tüm rakiplerimiz eldeki kadrosuyla mücadele etmek zorunda. Geçen hafta F.Bahçe ve G.Saray'ın son transfer hareketlerini nasıl yapacaklarını merakla bekliyordum. Bereket her ikisinden de korkulacak bir şey çıkmadı, hatta uzun vadede zarar verebilecek kararlar aldıklarını dahi söyleyebilirim. Şimdi her bölge için 3 takım arasında kadro analizini rahatlıkla yapabiliriz.

KALE

Bizde Rüştü, F.Bahçe'de Volkan, G.Saray'da De Sanctis oynayacak. Kimisi için biri öbüründen iyi olabilir. Benim için üçü de aynı kalibrede oyuncular. Ancak yedeklerine baktığımız zaman bizde Hakan Arıkan, G.Saray'da Aykut var. F.Bahçe ise Volkan Babacan gibi genç ve tecrübesiz bir alternatife sahip. Hal böyle olunca bu bölgede en zayıf ekip F.Bahçe gözüküyor.

DEFANS 

Göbek ikilide Sağlam'ın elinde 4 tane birinci sınıf stoper var. Hepsi ülkesinin milli takımında oynamış, hem genç hem de çok tecrübeli oyuncular :  Zapo,Sivok,Zan;Toraman. Hangi ikiliyi koysan fark etmez.

Galatasaray'da ise iki tane birinci sınıf oyuncu Meira ve Servet, bir tane artık veteran sayılabilecek Emre Aşık ve henüz rüştünü ispatlamamış Emre Güngör var.

F.bahçe'de de durum farklı değil. İki tane birinci sınıf oyuncu Edu ve Lugano, bir tane geleceği olabilecek Yasin ve bir tane ise herhangi büyük bir takımda oynama kapasitesi olmayan Can Arat bulunuyor.

Sağ bek pozisyonunda bizde devşirme Ali ile hala ağırlığını koyamamış Kurtuluş var. Ancak alternatif olarak Toraman'ın varlığı lig seviyesinde herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağının garantisi. 

G.Saray'da yine devşirme Sabri ve hiçbir suretle o pozisyonda varlık gösteremeyecek Linderoth oynuyor. Zaten bu sebeple transferin son günü apar topar genç Serkan Kurtuluş alındı. Hepimiz onun yetenekli bir oyuncu olduğunu biliyoruz ama büyük takımda oynamak öncelikle zaman ve tecrübe ister.

F.Bahçe bu pozisyonda en kuvvetli takım. Gökhan Gönül ve Önder Turacı ikilisi maratonu başarı ile götürebilir.

Sol bek pozisyonunda Beşiktaş'ta Tello, Üzülmez ve Seriç üçlüsü var. Er ya da geç Üzülmez formayı kapacaktır. Ofansif yönü parıltılı olan Tello defansif açıdan iştah kabartmıyor. Kapalı kutu Seriç'in kutusunun açılacağına da inanmıyorum. Ama sağ bek  pozisyonunda olduğu gibi alternatif 3 oyuncunun bulunması yine lig seviyesinde sıkıntı yaşanmayacağının garantisi.

G.Saray'da güvenilir ama kapasitesiz Hakan Balta ve nedense süreklilik yakalamayan Volkan Yaman ikilisi sıkıntı yaratmaz ancak takıma ekstra bir katkıda da bulunmaz 

F.Bahçe'de ise tuhaf bir durum var. Dünya markası Carlos'un performansı tam bir skandal. Türk ligine sürekli bir şekilde gönül koyamadığı ortada. Baba birazda yaşı icabı sadece parıltılı 20 maçta oynamak istiyor. O maçlarında en fazla 2 – 3 tanesinde kabul edilir bir performans gösteriyor. Vederson olsa Aragones belki yarın Carlos'u kesecek ama o da sakat. Ayrıca sakatlıktan kurtulsa bile ne performans göstereceği soru işareti. 

Özetle defans hattında ideal 11'lerde 3 takımda dengeli güçte olsa bile, Galatasaray bir gün Linderoth, Emre Aşık, Emre Güngör ve Volkan Yaman dörtlüsüyle oynamak zorunda kalırsa bu hususta Skibbe'nin hiçbir günahı olmayacağını düşünüyorum.

Ha keza Önder Turacı, Yasin, Can Arat ve Carlos dörtlüsü kalede de Volkan Babacan olursa pek cazip olmaz herhalde.

Beşiktaş'ta hangi kombinasyonu koyarsan koy bence çok fark etmez. Uzun maratonlarda en önemli güç zaten budur.

ORTA SAHA VE FORVET

3 takımda dörtlü savunma oynadıkları için defans hattını her pozisyon için ayrı inceledik. Orta saha ve hücum dizilişleri her maç farklı olduğu için bu kısmı daha ziyade bireysel yetenekler üzerinden irdelemek daha doğru olur.

Beşiktaş'ta Delgado, Bobo, Holosko, Nobre, Cisse , Özkan ve Tello var.

Bu 7 oyuncuda benim için tartışmasız iyi oyuncular. Yani bu adamların ne oynadığı, nasıl oynadığı, sezon boyu performansları kağıt üzerinde değil saha üzerinde belli. Hepsinin Süperlig'de birikmiş yazılı istatistikleri var. Merak eden açar okur.

G.Saray'da ise Arda, Topal, Nonda, Karan, Kewell, Lincoln, Baros ve Hasan Şaş var.

Arda, Topal ve Karan benim bakış açımdan tartışmasız oyuncular. Nonda'nın saha içi istatistikleri çok parlak ve yeterli. Ancak Baros ve Kewell'in katılımları Karan ve Nonda'nın kontenjanlarını azaltacağı için bu ikilinin performansını olumsuz yönde etkileyeceği aşikar. 

Kewell lige iyi bir giriş yaptı ancak üstündeki müzmin sakat damgası gelecekle alakalı soru işaretleri yaratıyor. Baros'un performansı Süperlig'de saha içinde belli olmadığı gibi kağıt üzerindeki eski performansları da zaten zayıf. Lincoln ise tam bir skandal. Artık bu oyuncunun baş ağrısından ziyade hiçbir şey veremeyeceğine eminim. Hasan Şaş'ın ölüsü bile ligde 2-3 maçın sonucunu değiştirir. Ancak bunun ötesine geçebileceğine artık inanmıyorum.

RÜZGAR SAĞNAK
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

husoeagle

fenerbahçenin orta saha ve forveti yok herhalde hiç bi yorum yapmamış :)

eRe

dogru yorumlarda bulunmus bence ama soyle bır durum var sıstem
her takım her sıstemı oynayamaz
bugun en kotu on lıbero bıze aıt ve defans ne kdar dıger takımlardan kalıtelı olursa olsun takım olarak defansımız kotu oldugu ıcın o konuda en sıkıntılı bızız gozukuyor
ha hucum olarakta bugun rakıbımız yok bence fener bıle bu kadar buyuk kombınasyonlar yapamıyor hucumda
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

Guti ORÇ.

Alıntı yapılan: husoeagle - Eylül 03, 2008, 12:04:20
fenerbahçenin orta saha ve forveti yok herhalde hiç bi yorum yapmamış :)
gerçekten fener yok :D :D

carsi52

Doğru söyLüyor güzeL inceLemiş :)
Bu durumda en sağLam defans bizde gözüküyor.
Bölünür senin için uykular!

ilhan mansız_melis

Doğru demiş kalede bütün takımlar eşit
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

carsi52

NasıL eşit kaLede ya.
Rüştü iLe Hakan'a nasıL güveniyorsunuz anLamıyorum..
Bölünür senin için uykular!

keskinli

gecen seneye göre biz ve trabzon güclendik,gese ve febe yerinde saydi benim düsünceme göre
tek korkum bobonun ve delgadonun üst düyede olan gayretleri ve perfermanslarinda zamanla düsüs yasamalari.
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

eyup1903

kaldı mı artık inanmayan bekleyin bizi geliyoruzz hemde ligde hem avrupa da

kutu

Benim Düşünceme Göre Fenerbahçe Geçen Sezonun Kadrosuna Artı Yönde Koyamadı.
Bir Aurelio'nun ASLA Yerini Dolduramazlar Düşüncesindeyim.
TURKHOOLİGANS!

Sevmek Değil Delilik Bu!