Ana Menü

Rıza Çalımbay'dan açıklamalar

Başlatan gözzde_bjk, Temmuz 19, 2008, 19:46:10

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gözzde_bjk

''Beşiktaş'ın benim dönemimde transfer yapacak parası yoktu''

Siyah-Beyazlı kulübü silip atmasının mümkün olmadığını belirten Çalımbay, "Benim Beşiktaşlılığım diğerlerinden farklı." dedi.
Sergen Yalçın geçen yıl Eskişehirspor'daydı. Kalmasını ister miydiniz?
Çok isterdim. Ondan faydalanırdım. Mesela Beşiktaş'ta da Başkan Yıldırım Demirören onu gönderdi ama ben tuttum. Fakat buradaki durum biraz farklı; çünkü geçen sezon takımdan pek de iyi ayrılmamış. O yüzden geri getirme şansımız maalesef yok.
Beşiktaş'ta yarım kalan işleriniz olduğunu düşünüyor musunuz? Yeniden dönmek gibi bir hedefiniz var mı?
Şu anda tek hedefim Eskişehir'i iyi yerlere getirmek. Başka hiçbir şey düşünmüyorum.
Beşiktaş defterini kapattınız mı yani?
Yok hayır kapatmadım. Benim Beşiktaşlılığım diğerlerinden biraz farklı. En uzun süre oynayan futbolcuyum. 12 yaşında orada başladım ve orada bitirdim. 10 yıl takım kaptanlığı yaptım. En çok şampiyonluk gören de ben oldum. Bunları yaşadıktan sonra orası bir nevi benim için aile gibi oldu. O yüzden bendeki yeri çok farklı. Silip atmam mümkün değil.
Buruk bir ayrılık mı yaşadınız?
Yok buruk değildi; ama şanssız bir dönemde çalıştım. O zaman maddi açıdan iyi değildik. Doğru dürüst transfer bile yapamıyorduk. Sadece bana Ailton'u aldılar. Üstelik Carew gibi iyi bir futbolcuyu verip onun yüzde biri ayarındaki Ailton'u aldılar. Onun da hiçbir faydası olmadı bize. Ama şimdiki Beşiktaş'a baktığımızda mükemmel transferler yapıyorlar. Bizim dönemimizde harcanan paranın 20-30 misli daha fazla harcamalar yapılıyor. O dönem bir de çok şanssızlıklar yaşadık.
Şanssızlık Beşiktaş'ın kaderi mi? Geçen yıl Ertuğrul Sağlam yönetiminde de çok şanssızlıklar yaşandı...
Ben Beşiktaş'ın o konuda şanssız olduğuna inanmıyorum. Galatasaray'ın Kasımpaşa'ya, Fenerbahçe'nin de Bursaspor'a yenildiği hafta Beşiktaş lider oldu. Ancak arkasından Oftaş'a, Fenerbahçe'ye ve İstanbul Büyükşehir'e yenildi. Şampiyonluğu elleriyle verdi. Bana göre mükemmele yakın bir kadrosu vardı ve o kadronun şampiyon olması gerekiyordu. Üstelik o kadroya rağmen Liverpool gibi bir hezimet yaşandı.
Bu hezimet Beşiktaş'ta nasıl bir iz bırakır?
Bir kere istatistikler ortaya konduğu zaman sürekli Beşiktaş ismi alaycı bir şekilde öne çıkacak. Bu hoş değil. Umarım bir an önce bir takım çıkar daha farklı yenilir de Beşiktaş'ın alnındaki kara leke temizlenir. Ama futbolun içinde böyle sonuçlar var. Biz de Adanademirspor'u 10-0 yenmiştik.
Beşiktaş'ın transfer politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Higuen, Diatta, Gordon geldi bir şey veremeden geri gitti. Biz transfer yaparken izletip alıyoruz. Benim dönemimde para olmadığı için paramız kadar transfer yaptık. Mesela benim dönemimde Saint Etienne'de oynayan Piguen diye mükemmel bir futbolcu vardı. Çok istemiştim ama 5 milyon dolar diye yönetim almadı. Ama şimdi rahatlıkla öyle bir futbolcuyu alabiliyorlar.
10 milyon dolar verip Holosko'yu almaları gibi...
Holosko çok iyi bir futbolcu. Piyasadaki şartlara baktığınızda bana göre Holosko rahatlıkla 10 milyon dolar eder. Beşiktaş'ın bu transferdeki en büyük hatası, onu alırken yerine verilen 2 değerli oyuncuydu bana göre.
Hayatında çime basmamış adamlar bizi eleştiriyor
Milli Takım'a yönelik bir planlamanız var mı? Mesela Fatih Terim'den sonra onun yerine aday gösterilebilecek fazla yerli isim yok...
Ben Türkiye'de bir antrenörün iyi olup da bir takımın başına kolay kolay getirileceğine inanmıyorum. Türkiye'de hak edenin hak edeceği yere gelebilmesi çok zor. Herkes her yere gelebiliyor. Türkiye'de sistem çok kötü işliyor. Adamınız varsa, çevreniz varsa maalesef hak etmeseniz de bir yerlere gelindiğini görüyorsunuz.
Sizin de adamınız var mı?
Yok, asla olmadı. Benim hayatta öyle bir şeyim olmamıştır. Geldiğim bir nokta varsa tamamen kendi imkânlarımla gelmişimdir.
Ama bu 'adamcılık' yaklaşımı adamı olmayan idealist antrenörleri demoralize etmez mi?
Ben bir sorundan bahsediyorum. Türkiye'deki antrenörlerin pazarlanmasının çarpıklığından yakınıyorum. Adam bakıyorsunuz ortaya hiçbir şey koymadan başarısız da olsa sürekli bir yerlerde takım çalıştırıyor. Öbür tarafta başarılı olmasına rağmen diğer bir antrenör iş bulamıyor. Benim isyanım buna.
Bunun sebebi yöneticilerin futbol kültürünün gelişmemesi olabilir mi?
Bu tamamen onların suçu değil. Çünkü birçok yönetici futbolun içinden gelmemiş. Bence yöneticilerin arasında asgari bir tane futbolun içinden gelen bir idarecinin olması şart. Mesela federasyonun içinde eski bir futbolcunun görev almasını çok isterdim.

Yönetim aynı yönetim peki neden Ertuğrul Sağlam döneminde futbolculara paralar dağıtılıyordu da Rıza Çalımbay için neden yastık altındaki paralar çıkarılıp ona tölerans gösterilmedi?Şimdi kulüp para mı basıyor?Yoksa başarı sağlayarak kendini sağlama alma politikasını mı izliyor?
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

onaT

rıza hoca yanlış zamanda, yönetimin acemiliği zamanında geldi...

mdc

Alıntı yapılan: onaT - Temmuz 19, 2008, 20:46:46
rıza yanlış zamanda, yönetimin acemiliği zamanında geldi...

Hayırdır bi akrabalığın filan mı var ?
HAYATTA BEŞİKTAŞ

onaT

Alıntı yapılan: mdc - Temmuz 19, 2008, 21:10:48

hayırdır bi garezin mi var?

gözzde_bjk

Yönetimin bir acemiliğinin geçtiği falan yok.Acemilikten kurtulan insanlar kulübün geleceği hakkında yanlış yapmazlar,prosedür hataları nedeni ile milyon euroları tazminatta ödemezler.

Bu olan yönetimin acemiliğinden değil iş güzarlığından olmuştur.
Sinan Engin'i göreve getirdiler ve kimse tek kelime etmeden transfer yapıyor.Nerden geliyor bu değirmenin suyu?Gerektiğinde en zengin kulüp olabiliriz ama hocaların birini harcamak diğerini ise susturup,görev başında bırakmak ne demektir?
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

carlito1903

Yönetimin yaptığı saçmalıklardan bir tanesi daha...

Ama o zaman da az paralar harcamadık aslında Kleberson, Ailton falan iyi para harcadık bu adamlara...

akbaba71

Biraz bakındım ama bulamadım Rıza Hocanın döneminde gelen oyuncuları

ciddi bir fark olduğunu zannetmiyorum.
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

onaT

bence kendi bile neden başarısız olduğunun farkında değil.
kendisi beşiktaş gibi bir camiayı öyle bir çöküş döneminden çıkarabilcek kapasitede değil.
isterse elinde ailton veya kleberson olsun, ha onlarıda kullanamadı ya.
huzurlu bir ortamda iş yapardı ancak...

ilhan mansız_melis

Rıza Hoca hiç gelmemesi gereken zamanda geldi bir daha da gelmez sanırım :)
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

keskinli

Alıntı yapılan: onaT - Temmuz 19, 2008, 21:53:47
Alıntı yapılan: mdc - Temmuz 19, 2008, 21:10:48

hayırdır bi garezin mi var?
riza hoca veya riza calimbay yazmak o kadar zormu?
bu kadar saygi olmali eski kaptanimiza ve eski hocamiza
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

onaT

tamam bende anlamadım, açıkça söyleseydi.
düzelttim şimdi.

M34

bence fazla kompleksli insan. kendinle barisik degil. ve hicbir zaman sucu kendinde aramiyor. ne zaman maclardan sonra Tvye ciksa .. hava böyleydi, zemin kötüydü, yusuf o pasi verseydi, viz viz viz ..

gerci ertugrul saglam da zaman zaman bunlari söylüyor ama hemen ekliyor bunlarin mazeret olmadigini ... onu da yapmasa tam olacak 

keskinli

Alıntı yapılan: onaT - Temmuz 20, 2008, 17:27:28
tamam bende anlamadım, açıkça söyleseydi.
düzelttim şimdi.
herkes yazarken söylemek istediklerini daha acik yazsa hic bi sorun yasanmaz zaten
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

eyup1903

başarıszlığı mazaretlere yüklemek kolay rıza hoca ya yakıştıramadım

besikt-Ask

Herkes gittikten sonra bi şeyler söylüyor.rıza çalımbay,ali gültiken,celal kolot vs... o kadar çok şey biliyorsanız bunu görevdeyken dile getirin ...  >:(
sAgoPa-mAsKeLi BaLo