Ana Menü

Atatürk Mucizesi

Başlatan ilhan mansız_melis, Haziran 20, 2008, 12:48:03

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilhan mansız_melis

[IMG]http://img83.imageshack.us/img83/7069/damalmucizege1yb3.jpg[/img]
[IMG]http://img83.imageshack.us/img83/7069/damalmucizege1yb3.b9b41c27a7.jpg[/img]

Ardahan'ın Damal İlçesi'ndeki Karadağ sırtlarına yine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti vurdu.

Her yıl 15 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri ve saat 17.00 -18.10 arasında gözüken Atatürk mucizesi nedeniyle, bu yıl 12'ncisi gerçekleştirilecek 'Atatürk'ün izinde ve gölgesinde Damal Şenlikleri' 5-6 Temmuz'da yapılacak.

Karadağ sırtlarına her yıl yansıyan Atatürk silueti, bu yıl da kendini gösterdi. Muhteşem silueti görmeye gelenler doğa olayı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yöre halkı ise Karadağ'da beliren Atatürk siluetini, davul ve zurna çalıp, halay çekerek karşıladı, çocuklar da 'Türkiye laiktir, laik kalacak' sloganı attı.

Atatürk mucizesi, ilk kez 1954 yılında Yukarı Gündeş Köyü'nde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Atatürk siluetinin ilk fotoğraflarını ise Erdoğan Kumru çekti.

Belediye Başkanı CHP'li Gülcemal Fidan, 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri'ni, 5-6 Temmuz'da yapacaklarını, şenlik için 200 bin YTL harcayacaklarını belirterek, "Her yıl Haziran ayının 15'i ile 5 Temmuz tarihleri arasında güneşin gölgesi Karadağ sırtlarına vurduğunda Atatürk'ün silueti görülür. Atatürkümüzün dünyada bir eşi daha olmayan bu doğa harikası siluetini kutlamak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Kutlama ve şenlikler için Kültür Bakanlığı'ndan destek istedik. Ancak olumlu bir cevap alamadık. Herşeye rağmen bu şenlikleri devam ettirerek Atamızı bu yolla bir kez daha anacağız. Bu yıl ki şenliklere tüm bakanlarla birlikte Genelkurmay Başkanımızı da davet ettik" dedi.
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

gözzde_bjk

Muğla'nın Datça ilçesine girer girmez tam karşınızda bir dağ sizi karşılar.O dağ benim için tam 15 senedir ATATÜRK DAĞIDIR.Asla bir silüet olamayacak kadar gerçek ve gördüğünce insanı ağlatacak kadar güzel bir çehredir.

Dağ,yatık Mustafa Kemal Atatürk'ün yüz hatlarına sahiptir.Alnı,burnu,çenesi sanki bilerek dağa şekil verilmiş gibi.
Sanki karşınız da gerçekten Mustafa Kemal yatıyormuş gibi..
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!