Ana Menü

Süper Transfer Sözü (Röportaj: Şemsi Birben - Sinan Engin)

Başlatan Simurg, Haziran 11, 2008, 19:43:54

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Yıllar önce (20 yıl önce kadar) televizyon karşısında Beşiktaş-İnter karşılaşmasını izliyordum. Beşiktaş bir türlü istenilen golü atamıyordu İnter karşısında...
Tribünlerde bir homurdanma başlamıştı. Hiç unutmuyorum Ardından İnönü Stadı'ndaki müthiş bir kalabalık 'Sinan, Sinan' diye bağırmaya başladı. Kimdi bu Sinan diye düşünmüştüm! Sonra sahaya çok ince bıyıklarını hatırladığım hafif kilolu bir futbolcu sahaya girdi. Ardından gerçekten sahada fırtına gibi esmeye başladı Sinan! Sağ kanattan yaptığı ataklarla Inter savunmasını hallaç pamuğu gibi atıyordu. O gün gol adamları son vuruşlarında biraz etkili olsa Türk futbolunun tarihi günlerinden biri yaşayabilirdi. O günden bu yana duyuyorum Sinan Engin ismini. Beşiktaş'ın 100. yılında menajer olarak o vardı. 101. yılda yani Beşiktaş'ın garip en hatırlanmak istenmeyen sezonunda da... Bazıları onu çok seviyor, "İmparator" diye çağırıyor. Kimileri ise gitmesi için tribünde pankartlar yazıyor. Gerçek olan bir şey var; o da Sinan Engin'in renkli bir kişilik olması... Renkli bir kişilik olmasa 30 yıldan bu yana Beşiktaş camiasında adından söz ettiremezdi herhalde.
Sinan Engin'le Ümraniye Tesisleri'nde buluştum. Gayet samimi bir sohbet oldu. Beşiktaş'ın bugünkü durumunu, geleceğini konuştuk. Kendisinin de hatırlamak istemediği birkaç soruya cevap vermedi.
Ama sürekli taraftarlara seslendi. Kim bu Sinan Engin? Neden uzun zamandan bu yana Beşiktaş'ın içinde? Transferlerde son durum ne?
Bendeniz sordu, Sinan Engin yanıtladı...

Kim bu Sinan Engin. Biraz kendinizden bahsedin.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Yanlış tanınıyorum. Beni yakından tanıyanlar kamuoyunun tanıdığı gibi birisi olmadığımı çok iyi bilirler. Hayatı futbolla geçen bir insanım. 10 yaşında Beşiktaş Kulübü'ne girmiş yıllardır hala Beşiktaş'ın bir parçası olan, normal mütevazı yaşayan bir adamım.

Dış transferde 3 futbolcu ile anlaşma sağlandı bu oyuncular nasıl? Kefilmisiniz onlara?

Ben yapmış oduğum tüm transferlerin kefiliyim. Şu ana kadar Beşiktaş'a 3 yabancı oyuncu aldık. Birçok şey söylendi Türk basınında bu oyncularla ilgili. Söylenen, yazılan bu haberlere ben sadece gülüyorum. Anthony Seric, Tomas Sivok'un kulüpleriyle anlaşma sağlandı. Sadece Zapotocny de Euro 2008'in sonuna kadar süre istedi. Büyük bir ihtimalle de o transferde Beşiktaş lehine sonlanacak. İçlerinde en çok gelecek vaad eden Sivok'tur. Çünkü Sivok'un yaşı oldukça genç. Uzun yıllar Beşiktaş'ta oynayacak bir oyuncu. Sağlam bir takım kurduğumuza inanıyorum. Dolayısıyla bu futbolcuların hepsine hepimiz kefiliz.

Beşiktaş taraftarı merak ediyor, nasıl bir Beşiktaş olacak. Eski, Metin-Ali-Feyyaz dönemindeki gibi bir takım ne zaman kurulacak?

Beşiktaş taraftarını Başkan Demirören'i desteklemeye davet ediyorum. Lütfen biraz sabretsinler. En azından 2010'a kadar başkanı desteklesinler. Biz şu an elde olan imkânlarla en iyi takımı kuruyoruz. Önceliği de defansa verdik. Yapmış olduğumuz transferler elde olan kadromuzu güçlendirerek iyi bir ekip kurmak. Tüm mevkilerde alternatifler çoğaldı. Şimdi artık Beşiktaş'ta forma giymek çok zor olacak. Aslanın ağzından ekmek almak gibi. Çok koşan, çok çalışan, aralarında tatlı bir rekabet olan bir takım peşindeyiz. Ama 2 tane daha oyuncu düşünüyoruz.
Biz geçen yıl hakem hatalarından dolayı çok puan kaybettik. Başarısız sayılmayız. Şampiyon olamasak da başarılı bir sezon geçirdiğimize inanıyorum.

F.Bahçe ve G.Saray hep flaş isimlerle konuşuluyor. Emre, Nihat gibi... Beşiktaş taraftarı dünya yıldızlarından birini görebilecekler mi?

Evet, flaş transfer yapacağız. Dünya yıldızı olacak. Beşiktaş taraftarının gönlünden geçen bir yıldız oyuncu transfer edeceğiz. Taraftar içini rahat tutsun.

Nuri Şahin hayırlı olsun diye bilir miyiz?

Bu konuda aceleci olmak istemiyoruz. Doğrudur var görüşmeler fakat henüz bitmiş bir şey yok.

Başarı hedefiniz nedir? Ümraniye'de heykelim dikilecek demiştiniz. Hala bu sözünüzün arkasında mısınız?

Heykelim dikilecek demedim. Ama Beşiktaş'a bir borcum var onu ödeyeceğim.

Sizce Sağlam iyi bir hoca mı?

Hocamız çok iyi bir insan. Hocalığı da tartışılmaz. Ülkemizin yetiştirdiği büyük yeteneklerden biridir Ertuğrul Sağlam. Bu yüzden kendisine laf söyletmem.

Futbolcularla diyaloğunuz nasıl? Futbolculara karşı töleranslımısınız? Siz onları eleştiyorsunuz, onlardan size bir eleştiri gelince tahammül sınırınız nedir?

Ben iyi futbolcuyu severim. Futbolcu görevini yapacak. Çalışacak. Sen futbolcunun maaşını zamanında ödersen bir problem yaşanmaz. Her türlü diyaloğumuz iyidir. Biz her zaman futbolcumuza sahip çıkmışızdır. İyi oynayan futbolcu bizim her zaman başımızın tacıdır. Zaman zaman sert çıkışlarımız oluyor elbette ama genelde problemlerimizi konuşarak hallediyoruz.

Bütün hayatınız Beşiktaş mı? Beşiktaş dışında neler yaparsınız?

Evet, bütüm hayatım Beşiktaş. Beşiktaş dışında başka bir işim yok. Ben kendimi Beşiktaş'a adamışım.

Transferde tek yetkili sizsiniz. Teknik direktörün bu transferlerde bir payı var mı? Neden tek yetkili sizsiniz?

Yok, tek yetkili ben değilim. Transfer komitemiz vardır. Oturur konuşuruz. Tartışırız. Ben de gider ilgili futbolcuları izlerim. Ona göre bir transfer politikası belirleriz. Tekrar ediyorum, transferde tek yetkili ben değilim. Bazı yönetici ve Ertuğrul hocamız ile koordineli çalışıp, Beşiktaş için en iyisi hangisi olur biz onun peşindeyiz. Sağolsun Başkan bize yetkileri verdi, maddi, manevi her türlü desteği sağladı. Göreceksiniz Beşiktaş bu sene çok farklı olacak.

Kulüpten olaylı bir şekilde ayrılmıştınız. Geçmişte olan bazı olaylaylardan dolayı pışmanlık duyuyor musunuz? O dönemde kırgın olduğunuz kişiler var mı?

O konulara fazla girmek istemiyorum Kimseye kırgın değilim.

Taraftarla aranızda sorun var mı?

Basında hakkımda çıkan birçok haber var. Sinan Engin ile taraftar arasında sorunlar var diye. Bunlar doğru değil. Beşiktaş taraftarı dünyanın en büyük taraftarıdır. Zaman zaman kırgınlıklar olsa da ben onları çok seviyorum. Beşiktaş taraftarı takımına sahip çıkmak zorundadır. Yönetimi desteklemek zorundadır. Rakiplerimiz güçleniyor her geçen gün. Tribünlerde yaşanan o tatsız olaylar olunca takımımız çok olumsuz şekilde etkileniyor. Dolayısıyla zarar Beşiktaş'a veriliyor. Onlardan Sinan Engin olarak tek istediğim 2010 kongresine kadar bu yönetimi bu başkanı desteklesinler. Takımı desteklesinler. Artık bıraksınlar bunları. Yıldırım Demirören bu külübe 45 milyon dolar cebinden harcadı. Daha ne yapsın. Onlardan tek istediğim bu sene lütfen takımlarına sahip çıksınlar.

Kurduğunuz bu takım Avrupada başarılı olacak mı? Başarı hedefiniz nedir?

Biz hedefi olan bir takımız. Her zaman başarılı olmak için çaba harcarız. Bu sene Avrupa kupalarında çok şey yapacağız. Hedefimiz UEFA'da final. Bunu yapacak gücümüz ve ruhumuz var.

Futbolcu transfer ederken nasıl çalışıyorsunuz? Hangi menejerlerle çalışıyorsunuz?

Biz bu yıl yabancı menejerler ile çalıştık. Türk menejerler ile çalışmama kararı aldık. Türkiye'deki menejer arkadaşlar sürekli bize oyuncu pazarlamaya çalışırlar. Eğer onların elindeki oyuncuları almıyorsak hemen aldığımız futbolcuyu kötülüyorlar. Maalesef Türkiye'de menejerlik kurumu tam olarak profesyonel değil. Hergün kapımızı çalıyorlar futbolcu pazarlamak için. Herkes para kazanmak istiyor. Artık yok böyle bir şey! Aldığımız karar doğrultusunda Türk menejerlerle çalışmadık ve artık da çalışmayı düşünmüyoruz.

Medyada çok eleştiri alıyorsunuz. Sizin aleyhinizde yazı yazan yazarlara karşı tepkiniz ne oluyor. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz kişiler kimdir. Hangi gazete ve internet sitelerini takip ediyorsunuz? Sizin için basında adam kayırıyor diyorlar bunların doğruluk payı nedir?

Ben basında adam kayırmam. Çünkü biz kamu hizmeti yapıyoruz. Öyle bir lüksümüz olamaz. Doğrudur eleştiri aldığım. Bu gayet normal buna bir diyeceğimiz yok. Ama özellikle bazı medya kuruluşlarında özellikle beni hedef gösteren insanlar var. İşleri güçleri Sinan Engin. Sinan'la yatıp Sinan'la kalkıyorlar. 'Acaba bu insana nasıl zarar veririz' diye haberler yapıyorlar. Gece gündüz bunun için çalışıyorlar. Bu yazar diye geçinen insanlar futbolu bilseler gam yemeyeceğim. Hani diyeceksin bir eğitim almışlar o da yok. Sadece Sinan Engin üzerinden rating elde etmek peşindeler. Ama ben bunların hepsine savaş açtım. Kendime ve kulübüme asla zarar veremeyecekler.

Bazı gazetecilere el altından haber uçuruyor uyorsunuz ama?

Bu kesinlikle asılsızdır. Böyle bir şey olamaz.

Sivok'un imza töreninde sadece siz vardınız. Medyadan başka insanlar yoktu. Görüntüleri bazı medya organlarında yayınlandı. Madem siz ayırım yapmıyorsunuz, sadece sizin olduğunuz bir imza töreninden görüntüler nasıl özel olarak birilerine servis ediyebiliyor.

Benim dışımda gelişen bir olaydı. Talihiz bir olay diyebiliriz. Bunun kimin tarafından yapıldığını ispat ettim. Bu konuda benim hiçbir suçum yok.

Şu an deseler istediğiniz oyuncuyu al. Kimi alırsınız?
Bu soruya cevap vermesem (Gülüşmeler)

Geçen sezon nerede yanlış yaptınız peki, çünkü şampiyonluğu elinizin tersiyele ittiniz adeta. Kim suçlu sizce?

Evet, doğrudur zaman zaman hatalarımız oldu. Bunu başkan da kabul ediyor. Ancak hatalardan ders aldık doğal olarak. Bunun için gereken çalışmaları yapıyoruz. Düştüğümüz o hatalara yeniden düşmemek için. Artık yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir. Zaten lig başlayınca oynanan futbolu görünce taraftar doğru işler yaptığımızı görecekler.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak şunları söylemek isterim: Çok güçlü bir kadro kurduk. Artık destek zamanıdır. İsimler çok önemli değil. Elimizde olan tüm imkânları seferber edip iyi bir takım oluşturduk. Bakın rakiplerimize on binlerce kombine satıyorlar. Beşiktaş taraftarı da bu desteği vermek zorundadır. Başarı ve başarızılık hepimizin elindedir.

Teşekkür ediyorum

Ben de çok teşekkür ediyorum

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ist.hatirasi/3-4

ya adama ısrarla küfür ettirmek istiyorlar! ne biçim insan bunlar sahip çıksın size mi? bi gidin
YÖNETİM İSTİFA !!!

NoPasaran

Ne bu ya

Her konuda laf sokmalar şunlar bunlar..

Röportajları yorumları habeleri konuşssak artık..

Sinan Engin lafıonı duyunca küfürler küfüre yeltenmeler..

Basit forumlardan ne farkımız kalıyor..

Şu yukardaki yazıdan çok yorum çıkar ama heves bırakmıyorsunuz artık!
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

başkan 45 milyon € vermişmiş sanki verdiği o paraları kulübe hibe etti de konuşuyolar.hem o kadar transfer yapmasaydı az ama öz transfer yapsaydı her sene bi hoca göndermeseydi gönderdiklerinin tazminatını zamanında ödeseydi hiç o kadar para vermek zorunda kalmazdı.Dünya yıldız trnsfer edeceklermiş dünya yıldızı dediklerinden kasıt inşallah  higuain,diatta,seriç,sivok gibi futbolcular değildir
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

gürol

buyrun fotomaç kaynaklı bi fener haberi.bizim yıldırım demirörenin o koltukta kalmasının tek nedeni verdiği parayla tehtid ediyor.bide bakın aziz ne demiş.

Kulübün hiç kimseye borcu yok

Borçlar konusuna da değinen başkan Aziz Yıldırım, bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Fenerbahçe kulübünün şahıslara beş kuruş borcu yok. 1998'te ben ve arkadaşlarım o günkü şartlarda kulübe yardım yaptık ve bunları geri almadık. Borç olarak gözüken para ise hibe edilir." 

Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/

NoPasaran

Ama gürol şu var..

Azizin verdiği para o günlük ihtiyaç karşılığıdır 1-2 milyon dolar..

Demirörenin Beşiktaşa verdiği para çok fazla..

Tabi bunda kendi hataları var..

O BOSQUEYE VERDİĞİ PARAYI HİBE ETMESİ LAZIM EN AZINDAN..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

gürol

sadece o değil hepsini hibe etmesi lazım.beşiktaşa banka lık mı yaptı.borç verdiysen hibe edeceksin.yada gidip edebinle bankadan borç al beşiktaşın sana değil bankaya borcun olsun.volkanın dediği gibi kendi yaptığı bosque faciasını kendine biç ver o parayı cebinden.
ne biçim bi yönetim şeklidir bu anlamış değilim.
ya ezik kal atar yapma.yada atar yap fedakarlık göster.
Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/

Kartalizmatik

Madem Beşiktaşlılığı yüreğinde hissediyorsun,galibiyetlerde gözyaşı döküyorsun,verdiğin paraları borç olarak görme.Uğrunda kulübü batıracak kadar çok sevdiğin "Beşiktaş'ına" hibe et sayın başkan et yahu et !
{a,b,c,ç,d,e,f,g,ğ,h,ı,i,j,k,l,m,n,o,ö,p,r,s,ş,t,u,ü,v,y,z}

TÜRKÇE KONUŞ!

Çirkin kadın yoktur,boş tribün vardır!

gözzde_bjk

Sinan Engin'in şu renkli kişiliğini bir ben anlayamadım galiba.

Güzel bir röportaj olmuş okuyunca ''Bu adamdan ne istiyoruz biz'' dedim yani.

Yıldız olarak ifade ettiği futbolcu Nuri olur herhalde.Şuanda daha önemli isimlerle görüşmediğimize göre.

Bazen keşke başkana değil de bankalara borcumuz olsaydı diyorum en azından yönetim kurulu zırt pırt çıkıp başkana şu kadar
borcumuz var demezdi.

Dışardan bakılınca takımdaki ''ağır abi'' görevini layıkıyla yerine getiren bir adam ama söylediklerini yutmasa çok daha iyi olucak.

Bu taraftar takımına herzaman güvenmiş ve destek olmuştur Sayın Engin bunu hala öğrenememiş mi?

Kim önyargıyla başlamış ki sezona?

Kim aşkına küsüp sırt çevirmiş ki?

Haklı görünmek için ona buna suç atmaktan vazgeçmeliyiz artık.

Ve umarım söylediği gibi ''Hatalardan ders almayı ve bir daha yapmamayı'' öğrenmişlerdir.
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!