Ana Menü

Bu canlılar sizi 4 dakikada öldürebilir!

Başlatan eRe, Haziran 05, 2008, 11:34:03

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gürol

Alıntı yapılan: Kralkartal67 - Haziran 05, 2008, 15:32:57

Kene

Kene Latince tür adı Rhipicephalus sanguineus olan bir omurgasız canlıdır.

Boyutları ortalama yetişkin bireylerde 5 mm. dir.

Fakat kan emme işlemini henüz bitirmiş bir dişi kene yaklaşık 1,52 cm kadar olabilmektedir.

Tip olarak sekiz bacaklıdır.

Renkleri koyu kahverengi ile kırmızı kahverengi arasındadır.

Köpeklerin kanını besin olarak kullanamazlar.

Bir dişi kene bir seferde ortalama 600 kadar yumurta bırakabilir ve bu yumurtalar bir hafta içerisinde aktif yavru kenelere dönüşmektedirler.

Beslenmeksizin 7 ay yaşayabilmektedirler.

Ayrıca bilinmesi gereken şeylerden biride kenelerin bit pire gibi sıçrayamadıklarıdır.

Kenelerin sebep oldukları rahatsızlığa tıpta  Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi denilmektedir.

İlk olarak 1944 yılında Kırım'da, sonra 1956 yılında Kongo'da tanımlanmıştır.

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA), keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken  tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur.

Eğer köpeğin kanını emmesini engelleyen madde bulunup aşı gibi bir yolla canlılara verilebilirse kenenin öldürücü etkisi de ortadan kalkmış olacaktır.

kene kabuslarım olmaya başladı artık.insanı pikniklerden soğutuyor.piknikte acaba kene mi var acaba acaba acaba.yani diken üstünde piknikler.
bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı acilen.hayat tarzımızı değiştirmeye kadar iten büyük bi sorun haline gelmeye başladı.
bu sene kene ısırması sonucu türkiyede 16 kişi ölmüş sanırım.6 ayda 16 kişi hiçte az değil.
Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/

cArsi_faruk

Alıntı yapılan: gürol - Haziran 05, 2008, 15:46:28
kene kabuslarım olmaya başladı artık.insanı pikniklerden soğutuyor.piknikte acaba kene mi var acaba acaba acaba.yani diken üstünde piknikler.
bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı acilen.hayat tarzımızı değiştirmeye kadar iten büyük bi sorun haline gelmeye başladı.
bu sene kene ısırması sonucu türkiyede 16 kişi ölmüş sanırım.6 ayda 16 kişi hiçte az değil.

kene ye karsi aşi oluna biliyor
Cocuklar Inanin Inanin Cocuklar Güzel günler görecegiz günesli günler !

gürol

Alıntı yapılan: cArsi_faruk - Haziran 05, 2008, 15:53:06
Alıntı yapılan: gürol - Haziran 05, 2008, 15:46:28

kene ye karsi aşi oluna biliyor
nasıl yani aşı oluyoruz kene ısırsada bişey olmuyor mu demek istedin?

Simurg

topici açtığımda akılıma kene geldi şuaralar tek korktuğum şey

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

carlito1903

Kene bu sene malesef 19 vatandaşımızın canını aldı...

Aman dikkat...

gürol

Alıntı yapılan: carlito1903 - Haziran 05, 2008, 16:52:35
Kene bu sene malesef 19 vatandaşımızın canını aldı...

Aman dikkat...
evet 19 du ben 16 diye yanlış hatırlamışım.

carsi52

Bu hayvanLar buraLarda yok aLLahtan kene oLayına geLince benim hocama geçende yapıştı adam vücudundan çıkarttı haLa ders anLatmaya devam ediyor ;D
Bölünür senin için uykular!

gürol

Alıntı yapılan: carsi52 - Haziran 05, 2008, 19:23:52
Bu hayvanLar buraLarda yok aLLahtan kene oLayına geLince benim hocama geçende yapıştı adam vücudundan çıkarttı haLa ders anLatmaya devam ediyor ;D
nasıl çıkarttı kene kolay kolay çıkmaz.
yakacaksınız çakmakla.
sizde biraz yanarsınız ama kene düşer.

Kralkartal21

Çöp toplama kampanyasında hayatımda ilk defa kene gördüm arkadaşım ezdi üstüne bastıda
Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

KeePSaKe

kene ezilmiyor diye biliyorum
ayrıca bu kampanyada bize neden çöp toplatılır zaten kene var milletin başı belaya girecek kene yüzünden
Since 1903

sercAn1903

kenenin çeşitleri var. zehirlisi var zehirsizi var. dedeme yapışmış babanem cımbızla cıkarmış atmış hiç birşeyde olmadı 3hafta olmuştur :)

köpeklerdeki kenelerin genelde işi gücü kan emmek oluyor. o yüzden zehirli olmuyor.(hepsi değil)

insanı zehirleyen kenelerde 700+metrede olanlarmışşş..

ayrıca bizim burda parklara gidenler pikniğe gidenler kene ısırdı diyerekten gitmişler hasteneye bişey olmadı daha ölen yok :)

birde dedem bize hep yapışırdı birşey olmazdı diyor ama bilmiyorum :) dedeme zehirde öyle kolay kolay işlemez :D

birde 3mlik bir deniz anası vardı.o kollarına değdiğin andan itibaren 3snyen var. hayatın film şeridi gibi geçiyor gözünün önünden sonra gülee güleee :)
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

carsi52

sercAn1903'ün dediğine tamamen katıLıyorum :)
Bu kene'nin başka bir türü varmış zehirLeyip feLan öLdüren diğerLer hikaye..
Bölünür senin için uykular!

Kralkartal21

Alıntı yapılan: KeePSaKe - Haziran 05, 2008, 19:51:45
kene ezilmiyor diye biliyorum
ayrıca bu kampanyada bize neden çöp toplatılır zaten kene var milletin başı belaya girecek kene yüzünden

Kene niye ezilmesin..! Küçücük bişey

Katılıyorum.Hocalara söylüyoruz kene var orada gitmeyin diyoruz 'ne kenesi be kenenin burda işi ne'  diyorlar.

İnanmadılar bir türlü.

Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

saldır beşiktaş

"Kariyerim boyunca 9000'den fazla başarısız atış yaptım, 300'den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. İşte başarımın sırrı." Michael Jordan

RCA

bir haberde okumuştum 70 yaşında bir dedenin şeyine kene yapışyıodu.. ve utandığı için kimseye sölemediği için ölüyodu.. ama anlamadığım bi konu var bu dedenin şeyine nasıl girmiş bu hayvan :D:D
İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.