Ana Menü

Cannes Film Festivalinde Türk Rüzgarı

Başlatan carlito1903, Mayıs 27, 2008, 00:38:39

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carlito1903

61. Cannes Film Festivali NTV'den de canlı yayımlanan muhteşem bir törenle sona erdi. Oscar'dan sonra sinema dünyasının en önemli ödülleri kabul edilen Cannes'a üçüncü defa katılan Nuri Bilge Ceylan yine bir ödül almayı başardı. Ceylan'ın "Üç Maymun" filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü aldığı festivalde Altın Palmiye' Fransız yönetmen Laurent Cantet "Entre les murs" isimli filmine gitti.

Üç Maymun', Sean Penn'in başkanlığını yaptığı ve Sergio Castellitto, Natalie Portman, Alfonso Cuaron, Apichatpong Weerasethakul, Alexandra Maria Lara, Marjane Satrapi, Rachid Bouchareb'den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Ceylan'ın rakipleri arasında Changeling (Clint Eastwood), The Palermo Shooting (Wim Wenders), Adoration (Atom Egoyan), Che (Steven Steven Soderbergh) gibi güçlü isimler vardı.

Jüri başkanı Sean Penn'in anonsundan sonra kürsüye gelen Ceylan, "Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum... Yalnız ve güzel ülkem Türkiye'ye..." dedi.

Sonucun kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, "Büyük onur duydum" diye konuştu ve "Üç Maymun"u festivalin yarışma bölümüne alan ve kendisini En İyi Yönetmen seçen jüriye teşekkür etti.

Nuri Bilge Ceylan, 1995 yapımı 'Koza' adlı ilk kısa filmiyle Cannes'da yarışmaya seçilmişti. 2003 yılında 'Uzak' Jüri Büyük Ödülü ile erkek oyuncu ve 2006'da ise 'İklimler' ile Cannes Film Festivali Büyük Yarışma bölümüne katılıp Fipresci Ödülü'nü kazandı.

Ceylan, 'Üç Maymun'la üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak ve üçüncü kez ödül alarak bir rekora imza attı.

Non Mollare Mai

Ne zaman vizyondaydı bu film ?
Tebrik edelim. :)
edit

keskinli

helal olsun sana nuri bilge
ödül alipta türkiyeyi kötüleyenlere kapak olsun davranisin
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

delgado1008

O.Pamuk ve F.Akın gibi olmadığın için binlerce kez teşekkürler
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk Halkı'na Türk Milleti denir...

carlito1903

Alıntı yapılan: Smyrnian Senna - Mayıs 27, 2008, 12:25:50
Ne zaman vizyondaydı bu film ?
Tebrik edelim. :)

Bu adamın filmleri her yerde girmiyor vizyona ya nedense :)

Zaten sanatsal, kült film yapıyorlar biz izlesek sıkıntıdan patlarız filmde entel dantel adam işi bu filmler ;D

delgado1008

En son iklimleri izlemiştim adam Karsta kahvede sigara içiyor 25 dak. öylece duruyor zaten filmin ne anlatmak istediğini en sonunda anlıyor insan.Bir daha gitmemek için söz verdim kendime sonra duydum iklimlerde ödül almış  ben kendim için söylüyorum sanatsal filimler (uzak,iklimler) dengemi bozuyor:)
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk Halkı'na Türk Milleti denir...

gözzde_bjk

Benim için filmin sonuca bağlanması çok önemli.Aynı şekilde Yaşamın Kıyısında'yı izlerken sıkıntıdan ölücektim.Ama o da ödül aldı.Her nekadar beğenime uymasa da bir Türkün yurtdışında adını duyurması çok gurur verici.Tebrikler Nuri Bilge'ye.
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!