Ana Menü

İnkıLap Dersi aciL yardım ! (Sorun çözüLdü herkese TeşekkürLer)

Başlatan carsi52, Mayıs 25, 2008, 20:01:38

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilhan mansız_melis

6- yeni siyasi partiler kuruldu örn. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Cum. Fırkası  bu denemeler partilere rejim karşıtı insanlar girdikleri için partiler kapatıldı o yüzden
7-Seçme ve seçilme hakkı elde edildi  miras hakkı doğdu boşanma yolu açıldı  tek eşlilik seçildi  resmi nikah zorunlu kılındı
8-İş Bankası kuruldu Öşür vergisi kaldırıldı  Teşviki Sanayi Kanunu kabul edidi 1. beş yıllık kalkınma planı hazırlandı İzmir İktisat Kong. yapıldı
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Kralkartal21

14. Sorunun Cevabı

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitim birliği bir sistem olarak benimsenmiş bulunmaktadır. Yeni Türkiye'nin kültür hayatında çok önemli bir aşamayı başarıya ulaştıran Tevhid-i Tedrisat Kanunu, aslında büyük bir kültür hamlesidir. Eğitimin birleştirilmesi ile, özellikle
Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye'dir.

Türkiye eğitiminde görülen medrese ve okul (mektep) diye devam eden ikililiğe son verilmiştir. "Tevhid-i Tedrisat Kanunu" ile öğretim ve eğitim birliği sağlanarak milli kültür birliğine yönelmek istenmiştir. Öğretim ve eğitime milli ve laik bir karakter veren Tevhid-i Tedrisat Kanunu, milli gelişme tarihinde daima büyük yer tutacak bir inkılabın da adı olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye'dir.

1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu, öğretim ve eğitimin birliğini sağlamakla beraber medreselerin de kaldırılmasını sağlamıştır. Keza 3 Mart 1924 tarihli, Şer'iye ve Evkaf Vekaletlerinin kaldırılmasına dair kanunla da, vakıfların bağlı bulunduğu vekalet (bakanlık) kaldırıldığından ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun üçüncü maddesi ile de Şer'iye ve Evkaf Vekaleti bütçesinde mektepler (okullar) ve medreseler için ayrılan ödenek Maarif Vekaletine (Milli Eğitim Bakanlığına) devredildiğinden, medreselerin kaderini tayin Maarif Vekaletine bırakılmıştır.

2 Mart 1926'da kabul edilen, "Maarif Teşkilatı Hakkında Kanun" Tevhid-i Tedrisat (Öğretimin Birleştirilmesi) Kanunun ilkelerinin ışığı altında eğitim hizmetlerini düzenlemiştir. Devletin izni olmadan hiç bir okulun açılmayacağını öngören Maarif Teşkilatı Hakkında Kanun aynı zamanda çağdışı bütün derslerin okul müfredat programlarından kaldırılmasını da sağlamıştır.
Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

ilhan mansız_melis

9-Rejim sorunu  hükümet bunalımı atlatıldı  devrimlerin yapılması kolaylaştı ulusal ege. resmiyet kazandı  devlet baş. sorunu çözümlendi demokratikleşme yolunda önemli bir adım atıldı
10-  işlevini ve önemini yitirmiş bir kurum olması   devrim karşıtlarının din elden gidiyor diye propaganda yapması  cum. yönetimi ile çelişmesi  laiklik önünde en büyük engel olması  önemi: laik düzene geçişte en öenmli adım atıldı ve iki başlılığa son verildi
12-toplumda herkes eşittir galiba tam bilmiyorum onu

Non Mollare Mai

17. Sorunun cevabı sanırım bu.

3-Tarım Alanında Gelişme:

Türkiye'nin ekonomik kalkınması köyün ve köylünün kalkınmasına bağlı idi. Bir tarım memleketi olan Anadolu'nun en belli başlı gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında ilgisizlik yüzünden Türkiye'nin tarımı gelişmemiş, pek ilkel bir şekilde kalmıştı. Bu geri kalışta aydın sınıfının, milletimizin çokluğunu teşkil eden ve üretici olan köylüye karşı kayıtsızlığının da payı vardır. Köylünün millet ekonomisindeki yerini ve önemini anlayan Atatürk, "Türkiye'nin hakiki sahibi, efendisi köylüdür" diyerek bu hakikati ifade etmiştir.

Türkiye halkının yüzde yetmiş beşini teşkil eden köylünün kalkınması için, Cumhuriyet Hükümetinin köycülük siyasetinde kabul ettiği esaslar şunlardır.

1.Köylüden ağır vergileri kaldırmak,

2.Köye para ve kredi sağlamak.

3.Köylünün ürününü ıslah ve koruma.

4.Köylünün bilgi ve görüşünü yükseltmek.

5.Toprağa olmayan çiftçilere toprak dağıtmak.

A-Aşarın kaldırılması:

Osmanlı İmparatorluğunda köylünün hükümete verdiği vergiye Aşar denirdi. Her çeşit toprak gelirinden onda birini devlet vergi olarak almakta idi. Ürün ne olursa olsun bu vergi mutlaka ödenirdi. Devlet bu vergi hakkını açık artırma ile aracıların (Mültezim) satardı. Onlar da bu parayı köylüden zorla toplardı. Bu usul köyde üretim sermayesinin azalmasına ve toprak sahibi olan köylünün, büyük toprak sahiplerine bağlı yarıcı olmasına yol açtı. Cumhuriyet İdaresi köylüye ezen ve sefalete götüren aşar usulünü kaldırmağa karar verdi. 17 Şubat 1925 tarihinde kabul edilen bir kanunla aşar kaldırıldı, yerine arazi vergisi kondu.

B-Köylüye para ve kredi temini:

Uzun süre savaşlar ve aşar sistemi yüzünden köylü parasız, tohumsuz ve hayvansız kalmıştı. Hükümet köylünün üretim sermayesini sağlamak maksadıyla muhtaç köylüye dört milyon lira dağıttı. Bu para faizsiz ve uzun vadeli olarak verilmişti. Köylü aldığı bu para ile çift, çubuk, tohum gibi eksiklerini tamamladı. Ziraat Bankası kredi şartlarını kolaylaştırdı. Büyük arazi sahibi çiftçilere olduğu gibi, küçük arazi sahibi köylülere de kredi verilmesini sağladı. Faiz miktarını indirdi. 1929 yılında Zirai Kredi Kooperatifleri kuruldu. Bu kooperatifler mülklerini karşılık olarak gösteremeyen çiftçilere, şahsi itibarı üzerine masrafsız ve güçlük çıkarmadan kredi bulmaları imkanını verdi.

C-Köylünün ürünlerini ıslah ve koruma:

Üretimin artmasında ve ürün kalitesinin yükselmesinde büyük rolü olan tohum üzerine de önemle duruldu. Memleketin birçok yerlerinde "Tohum Islah İstasyonları" kuruldu. Tohumun temizlenmesi için kalbur makineleri getirtilerek köylünün tohumu parasız olarak temizletildi. Köylülere pulluk dağıtıldı. Traktör kullanan çiftçiler korundu. Zirai Donatım Kurumu, çiftçinin tarım aleti, makine ve kimyasal gübre gereksinmesini sağladı. Hükümet halka parasız fidan vermek için numune fidanlıkları ve numune çiftlileri açtı. Bunlardan Dalaman Çiftliği en büyük numune çiftliği haline getirildi. Atatürk, Ankara'da Gazi Orman Çiftliği'ni kurdu. Hükümet buğday fiyatını korumak için gerekli gördüğü zaman Ziraat Bankası ve "Toprak Mahsulleri Ofisi" aracılığı ile buğday alım satım işlerini de üzerine aldı.

D-Ziraat Okulları:

Köycülüğü bir bilim dalı haline getirecek elemanların yetiştirilmesi için birçok tarım okulları açıldı. Bunlardan biri Ankara'da açılan Ziraat Fakültesidir. Bu fakülte ziraat mühendisleri yetiştirir. Ayrıca tarım okullarının sayısı artırıldığı gibi, günün gereklerine cevap verecek şekilde ıslah edildi. Ziraat okulları ile diğer tarım kuruluşları teknik bilgileri çiftçilere ulaştırmak ve teknik elemanlara yeni bilgiler vermek maksadıyla kurslar açtı.

E-Topraksız çiftçiyi topraklandırma:

Köydeki vatandaşların büyük bir bölümü topraksız, bir bölümü yarıcı ve bir bölümü de işçi idi. Köylüyü topraklandırmayı milli bir dava olarak kabul eden Cumhuriyet Hükümeti, köylüyü toprak sahibi yapmak için birçok kanunlar çıkardı. 1925'te kabul edilen bir kanuna göre; Köylüye toprak vermek için hükümete ait toprak yoksa hükümet arazi alır ve verir. İlk on yılda köylüye dağıtılan arazi 1.077.526 dönümdür.  İlk işletilen arazi, yeni yetiştirilmeğe başlanan fidanlıklar, bağlar ve zeytinliklerden muayyen bir zaman için vergi alınmaması usulü kabul edildi.

--------

Bircan burası forum. Beşiktaş'ı konuşmak harici insanların her konuda birbirlerine yardım edebileceği bir yer.
Neyin reklamını yapacak dersin mi ? Sınavı varmış ve yardım ediyoruz, insanlık ölmedi değil mi ?!
edit

Bircan*

Alıntı yapılan: Smyrnian Senna - Mayıs 25, 2008, 20:26:05
Bircan burası forum. Beşiktaş'ı konuşmak harici insanların her konuda birbirlerine yardım edebileceği bir yer.
Neyin reklamını yapacak dersin mi ? Sınavı varmış ve yardım ediyor, insanlık ölmedi değil mi ?![/b]
Ya arkadaşlar tamam dersin reklamı falan değil sözlerim yanlış yere yorumlandı. Mesajlarım da siliniyor zaten.. Haydi size rastgele..
UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

Kralkartal21

20.Sorunun Cevabı

1933'te sonra Almanya'da Nazi partisinin iktidara gelmesi, İtalya'nın Akdeniz'de ve Balkanlar'da genişleme çabası ve Avrupa devletlerinin silahlanma yarışına girmesi dünya barışını tehdit etmeye başladı. Bu gelişmeler sonucunda Balkan devletleri arasında bir yakınlaşma meydana geldi. 14 Eylül 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Yunanistan Arasında İçten Anlaşma Yasası[2], 17 Ekim 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Romanya arasında Dostluk, Saldırmazlık, Hakemlik ve Uzlaştırma Andlaşması[3], 27 Kasım 1933 tarihinde Belgrad'da Türkiye - Yugoslavya Dostluk, Saldırmazlık, Yargısal Çözüm, Hakemlik ve Uzlaştırma Andlaşması imzalandı.[4]

Balkanları ele geçirmek isteyen İtalya ve Almanya tehlikesi karşısında dört Balkan devleti Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye 9 Şubat 1934'te Atina'da Balkan Anlaşma Yasası imzaladılar. Bu Antanta göre : Balkan ülkeleri birbirinin varlığına saygı gösterecekti. Böylece Balkan ülkeleri sınırlarını karşılıklı olarak güvenceye almış oldular.

Kralkartal21

Valla kendime lazım olsa bulamam ya.

Adriano

Arkadaşlar konu kapansın lütfen. İsteyen paylaşımını yapmaya devam edebilir.

Lütfen birbirimize karşı kırıcı laflar söylemeyelim..

Teşekkürler, anlayışınız için..
Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

Kralkartal21

19. Sorunun Cevabı:

* Yunanistan ile Yapılmıştır.
* Bu soruna Etabli sorunu da denir.
* Milletler Cemiyetine girişimizi kolaylaştırmıştır. (1932)
* Yunanistan ile Kıbrıs sorunu(1958) ortaya çıkana kadar dostluk ilişkileri başlamıştır.
* İstanbul'daki Rumlar ve Batı Trakya'daki Türkler hariç Türk-Yunan nüfusu karşılıklı olarak değiştirilmişir.

Gülçin 1903

2-sakarya meydan muhaberbesnde
3-1 kasım 1922 ulusal eğemenliğe ters olduğu için
14-öğretim birLiğini sağlamak için
16-izmiR de ekonomik bağımsızlık için açıkmıştır
17-aşar vergisi kaldırıldı,devlet üretme çiftlikleri kuruldu, modern tarım özendiridi
6-cumhuriyet haLk fırkası ve terrakiperfer cumhuriyet fırkası açıLdı

defterimi biraz daha kurcalarsam çıkıcak bişiler daha ama şimdilik bu kadar bulablidm :)
beşiktaş'm oLLeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeyyy

ilhan mansız_melis

13-Seçme ve seçilme hakkı elde edildi  miras hakkı doğdu boşanma yolu açıldı  tek eşlilik seçildi  resmi nikah zorunlu kılındı
15-Kıyafet inkilabı  tekke ve zaviyelerin kapatılması uluslararası saat ve takvimin kabulu soyadı kanunu  uluslararası rakanların kabulü  
16-İzmir'de yapıldı  17 şubat 1923 tarihinde yapıldı  kongrenin açılışı işçi çiftçi sanayici ve M. Kemal tarafından yapıldı 1135 kişi katıldı Milli İktisat kararları alındı
18-1. beş yıllık kalkınma planı   İzmir İktisat Kong.(ekonomide nsl mücadele verilceği konuşuldu) İş ve Ziraat bankalarının kurulması  Kabotaj kanunu  Aşar verg. kaldırılması
19- Lozan'da kesin çözüm getirildi Türk. ile Yun. arasında imzaladı Yunanistan daki türkler ile türkiyedeki yunanlar yer değiştirecekler

ilhan mansız_melis

valla ezberimden yazıyorum kusura bakma

ilhan mansız_melis

21- Montrö Boğ. ant. ile kesin çözüme kavuşturuldu antlaşmanın önemi ise Tür. kesin tanındı ve boğazlarda Türkiye hakimiyeti başladı 

benden bu kadar valla yardım etmeye çalıştı ezberimden yzdım bizim hoca da böyle sordu ben 92 aldım yazılıdan hadi kolay gelsin

carsi52

Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.
Bahadır,GüLçin,AnıL,KubiLay,Onur ve son oLarak meLis çok teşekkür ederim hepinize.
Burdan bir tek teşekkür edebiLiyorum birde hepinize rep harbiden çok teşekkürLer.
Bölünür senin için uykular!

ilhan mansız_melis

bişey değil kolay gelsin hadi  öğrencinin öğrenciden başka dostu yoktur :D şaka şaka