Ana Menü

Fazla Geldin Bu Lige Bobo...

Başlatan Bircan*, Mart 25, 2008, 11:06:50

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bircan*

Arkadaşlar, bu yazı forzadan Mustafa Demirtaş abimizin yazısı. Çok güzel mutlaka sonuna dek okuyun.
2006'nın Türkiye Kupası finalini Fenerbahçe ile oynuyoruz. Kendini yavaş yavaş kabullendirmeye başlayan Bobo da sahadaydı. Aslında hala yeni bir futbolcuydu, özelliklerini yeni yeni keşfediyorduk...

O maçta da "yeni bir özelliğini yakalar mıyım acaba?" diyerek, çok kaliteli bulduğum bu çocuğa her top gelişinde hatta topun orada olduğu ama onda olmadığı pozisyonlarda da ayrıca dikkat ediyordum. Derken bir pozisyon oldu... Sanırım maçın uzatma süresi oynanıyordu. Bobo cezasahasına girer girmez, Aurelio tarafından bariz bir faule maruz kaldı arkadan. Ama Bobo düşmedi, sendeleyerek oyuna devam etti, sonrasında kötü bir vuruş çıkardı ya da topu kaybetti orasını tam hatırlayamıyorum. Net hatırladığım şey, bariz penaltıya, oyuna devam edebilirim düşüncesiyle tenezzül etmeyişiydi. Modern tanımı "profesyonellik" olan "çamura yatma hakkı"nı kullanmayan Bobo için, belki "ah be keriz" diyebilirdim. Ama diyemedim... Zago, futbolcu kalitesinin yanında, ahlakıyla da Beşiktaş'a yakışan bir oyuncu tavsiye etmişti...

Şimdi  -Bobo'nun ayıbı, Bobo'nun ihaneti- gibi başlıklardan kaçınmayan bir kısım "Beşiktaşlı!!!" medya mensubu, "Bobo penaltıyı alabilirdi, atıldı yanlış yaptı" diyen 16 yıllık oyuncumuz 10 yıllık kaptanımız Rıza Çalımbay, maçtan sonra O'na "bazı sorumsuz oyuncular" diye hitap edip giydiren Ertuğrul Hoca, O'na ceza vermeye yeltenen yönetim hiç mi Bobo'yu tanımadınız yahu? Hadi tanıyamadınız, bu "rezalet hakem kararını!!" nasıl haklı çıkartırsınız bu tutumlarınızla... Duran toplar daha kullanılmadan yani top daha oyuna girmeden bir oyuncuya sarılmak bile "uyarı" cezası alır. Topun oyuna girdiğinde devam ettirirsen zaten penaltı. Üstelik burada duran top da yok, normal oyun akışı içinde adam Bobo'yu sarılarak marke ediyor. Bobo bu, O'na sarılırsın "çek elini" der, bir daha sarılırsan "çek lan elini"der tabi bunu uygulamaya geçirir. Ama Bobo, Ümit Karan değil ki, O'na "naber baba" diyip elini omzuna attığında, yerde güvercin taklaları atsın... Sen hakemsen asıl o penaltıyı göreceksin, ya da Bobo'yu attığında kullandığın o "6. hisini!!!" (ne demek istediğimi anlamayanlar, forumun giriş resmine baksın dikkatlice) kullanacaksın. Madem kulağının üstündeki yedek gözünle gördün pozisyonu, önce penaltıyı çal, sonra da iddia ettiğin o yumruk sebebiyle Bobo'yu oyundan at...

Bobo hem "oynamak isteyen" futbolcu karakteriyle bu hakemlerle, bu medyayla, bu futbol mantığıyla yürüyen Süper Lig'e fazla hem de kalitesiyle... Artık sezon sonu nasıl tutarız bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var, o da Bobo'nun "kalma sebeplerinin" hemen hemen kalmayışı... Fener maçında kritik bir hava topu alır, gol gelir ama faul yaptın derler. Bir hafta sonra Sivas maçında topuğuna basarlar faul vermezler, top döner gol olur. Gençler maçında hem şarjla faul yaparlar, her zamanki gibi aslında o şarja tenezzül etmez ama elle top önünden alınır, yan hakem verir orta hakem vermez. Bu hafta da durum böyle... Üstelik bir de, her maç gol yedirme ortalaması 1 olan bir oyuncunun, 11'deki yerine bile dokunmayan teknik direktörü, O'na "sorumsuz" der basın açıklamasında... Bekleyelim bakalım ne olacak. Ama bana göre, verilecek cezayla orantılı artık Bobo'yu ya göremeyiz bu formayla ya da 1 2 maçı kaldı...

Şimdi gelelim kısaca, "teknik direktörümüzün sorumsuzca bir dizilişle" çıktığı maça... Ortasahada acaba artık bir savaşkan oyuncu daha eklesek mi derken, en futbola benzeyen oyunu oynayan ve de ortasahası fazlaca dinamik olan İstanbul Belediye'ye karşı Serdar Özkan'lı bir tek ortasahayla çıktık... Çoğu pozisyonda olması gereken yerde olamayan, oynadığı merkez ortasaha mevkii sebebiyle çoğu kez rakiple hava topu mücadelesine girmek zorunda kalan ve tabii hiç birini alamayan Serdar'lı tek ortasaha... Bobo-Nobre'den birine "kıyamama" mantığıyla yine Holosko sağ kanat oyuncusu oldu. Bobo'yu attıran Ekrem'in belinden su alırdı oynasaki forvet olsa bu maçta.. Ki tek pozisyonda ileriye hamle yaptı ve O oyuncunun hatasıyla golü yaptı... Zaten takım falan olamadık haftalardır ama her yazımda, bu takımın ofans gücüne ve şampiyonluk arzusuna güvendiğimi belirtiyorum. Yine bu maçta 10 kişi kalmasak, aynı sebeplerle maçı alacaktık. Bekler bek değil ve bu kez hiç ortasaha yoktu takımda ama yine atak oyuncuların "bunaltıcı" görüntüsü maçı bize döndürecek gibi görünüyordu. 10 kişi kalmamızla Nobre'yi tek bıraktık, Holosko'nun sağda üstüne defansif olarak daha da çok yük bindi. Halbuki 10 kişi kalan bir takımda lüks olan Delgado'yu (her zaman Delgado'nun oyundan alınışına karşıyımdır dakika 90+3 olsa da ama 10 kişi oynayan bir takımda hele de düzgün bir ortasaha sahada hiç yoksa, bir forvet arkası oyuncusu her zaman lükstür) alıp, yerine ortasahada savaşacak bir defansif oyuncu koyup, 2. yarıya girebilirdik. Böylelikle Serdar sağiçe gelecek ve Holosko ileride daha fazla görülebilecekti. Zaten takımın o görüntüsünde, Holosko gol bulmamız için tek anahtardı. Ama O'nu maçın sonuna kadar zaman zaman bek kademesi alan bir sağkanat oyuncusu olarak izledik...

Hayırlı bir mağlubiyet olur mu bilemiyorum... Bir mağlubiyet nasıl hayırlı olur? Neden olduğunun ortaya konup, çözümlenmesiyle. Oysaki biz yine en son mağlubiyetimizi aynı sebeplerle almıştık... (Sağ kanat Holosko'lu, Rico'lu önlibero, dirençsiz ortasaha ile çıktığımız Kayseri maçı) O nedenle bu mağlubiyet, sadece mağlubiyettir giden 3 puandır...

Fener maçı mı? Şampiyonluğa niye inanıyorsam, bu maça da aynı tür inançla çıkıyorum. Ofans oyunculara, özellikle böyle maçlar için yaratılmış Holosko'ya beslediğim güven, takımın genel olarak şampiyonluk arzusu-hırsı ve tabii bu yıl Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere 3-4 kritik maç aldırmış Beşiktaş taraftarı...
UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

SATUKBLADE

bobo giderkende anlaşılmayacak "para için bizi sattı yar ıyolda bıraktı" diyecektir boboya sorumsuz diyen mantık

pakito14

bobo'nun yapamadığını ekrem yaptı attı kendini bobo kırmızı gördü çıktı! bobo atsaydı ekrem kırmızı görebilirdi belki ama bobo atmadı oda karşılık verdi işte sorunda bu herkes beşiktaşı konuşurken susmak en iyi cevapken o karşılık verdi ve oyundan atılmasına sebep oldu...  febe-sevilla maçını gördük nasıl hakemle oynuyordu sevilla demekki futbol sadece futbol değilmiş!..
Sonunda NOUMA olmayan PASCAL üçgeninden kimseye hayır gelmez!..

Cem Goren

ya boboyu korumanın anlamı yok öle bi anda ölesine kritik bi derbi öncesi öle bi hareket yapılamz
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Adriano

Yazıyı anlamayan arkadaşlarımız var hala..
Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

dgkn1903

bobo olsa keske sadece bunlara mazruz kalan ricardinho daha kotu bence
hem adamı dogru duzgun oynatmıolar hemde oynayamıyo dıe sucluyolar rize macında rizelının adını unuttum hatırlarsınız toramana vurdular toraman onu tokatlayınca kart gordu rakıe hıcbısı yok ustune torman hırcın dıe uyarılıyo

besıktasın tek sorunu yönetım herkes sampıyonluk ıstıyo asıl şampiyon olursak vay halımıze bıde sampıyon yaptık dıe ıyıce tepesıne bınerler besıktasımızın takımımızı aynı fenere cevırdıler kullanılan mantalıte başarıya giden her yol mubahtır diyip beşiktaşlılıgı kırletıyorlar
yeteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer
yeter ulaN

burkayersoy

Aslında ben bobonun gitmesine karsı değilim gidebilr besiktasa madii yöden çok yarar sağlar ayrıca nobre-holosko ikilisi forVette sorun çıkarmazz bence Ve batuhanın önü açılır maçlarda dha çok oynayabilir kendini daha fazla geliştirebilir .Bunlar güzel hoşta bobonun besiktastan bu şekilde ayrılmasına çok karsıyım bobo arkasına dönüp baktığında böyle bir sey hatırlamamlı arkasına dönüp baktığında besiktastaki kardesliğin arkadaslığın , tribnlerde ki o atesi we basarma arzusunu hatırlamadılar bir kırmızı kartla tüm camianın (tüm demek belki yanlıs olur ama)we taraftarlarının bir çoğunun daha pozisyonu bile görmeden boboya sırt çewirmesini hiç anlamadım .Tamm bobo bir hata yapmıs olabilir haklıda olsa ,%100 haksız olduğu bir pozisyonda bunu yapsa bile bobo bunları haketmior .biz değilmiydik daha 3-4 ay önce batuha çok şımarmıs dien şimdi onun konumndayızz en küçk hata da boboyu satıoruz , yapıorz acımasızca elestiriyi bu bize bjk taraftarına hiç yakısmıor :(.(bu söylediklerim sadece bobo için geçerli değil tabi ki tüm futbolcularımz için geçerlidir ne yapmıs olursa olsun o bizim oyuncumuz bunu unutmyalım )

onaT

harika bir yazı.
tam anlamak gerekiyor sadece bobo değil olay.

SercanBjk

Alıntı yapılan: cem_goren - Mart 25, 2008, 17:21:18
ya boboyu korumanın anlamı yok öle bi anda ölesine kritik bi derbi öncesi öle bi hareket yapılamz

Seni bu noktalara getirende Boboydu unutma...

AsiRuh

genclerbirligi macını hatırlayın verilmeyen penaltıyı(yardımcının verip orta halemin oynattıgı pozisyon) tekme yemesine ragmen dusmüyor engellendigi için topu kaybediyor ama aziklerin futbolcuları gibi kendini yerden yere atmıyor!Bu sezon attıgı gollerden sonra formadaki armayı öpmesi ni hatırlayın!

Bobo'yuda basına kurban vermeyelim arkadaslar lütfen! O da zago gibi Pascal gibi basına kurban olmasın!

NOS AMAMOS VOCE BOBO