Ana Menü

Lost

Başlatan NoPasaran, Mart 03, 2008, 22:02:04

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CR7

Tüm dünyada milyonlarca izleyiciyi 6 yıldır ekrana bağlayan Lost dizisi, dün gece 4 saatlik bir final bölümüyle hayranlarına veda etti. Türkiye'de Digitürk'ten yayın yapan DiziMax'te bu sabah 5.00-9.00 saatleri arasında ABD'yle birlikte ve alt yazısız olarak yayınlanan finalde son sahneler çok tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Birçok kahramanı finalden bir önceki bölümde ölmüş olan dizinin finalinde Jack, adadaki manyetik çekim alanını etkisiz hale getirerek arkadaşlarının kurtulması için kendini feda ediyor. Bu sayede Kate, Sawyer, Hugo, Claire, Benjamin ve Miles, pilot Lapidus'ın kullandığı uçakla adadan kaçıyorlar.

Ancak dört saatlik finalin son sahnesinde altı yıldır tanıdığımız kahramanların, ölenler de dahil hepsinin gerçek hayatta bir kilisede buluştuklarını ve sevgililerin birbirlerine kavuştuklarını görüyoruz. Böylece dizi, izleyiciyi hayalle gerçek arasında bırakarak sona eriyor.

Lost'un finali bu gece 20.00–24.00 arasında alt yazılı olarak DiziMax'te yeniden yayınlanacak.

Hayal kırıklığı yarattı

NBC'de yayınlanan bir eleştiride "Lost'un finali bu mu yani, dalga mı geçiyorsunuz bizimle?" denilirken; Los Angeles Times'ın bir eleştirmeni de finalin, altı yıldır sürüp giden kafalarda soru işareti yaratan efsaneye yakışmadığını söyledi.

İşte Lost hayranlarının isyanı:

* Finali böyle yapanlara var ya, hurley kadar taş düşsün kafalarına.

* Ancak bir Türk dizisinin finali böyle yapılabilirdi (bkz: sağır oda)...
daha sonra lost'u türkler çekmiş diye haberler çıkarsa demedi demeyin.

* Ya şu finali beğenenleri gerçekten anlamıyorum. 5 sezondur bir sürü ilginç sorularla karşılaştık, senaristler son bölümde bazı sorulara cevap vereceklerini söylediler. Ama söyler misin hangi soruya cevap verdiler? Tüm dünya bu adamlara sövüyor şu an.

*Son bölümde Tosun Paşa'dan etkilenmişlerdir. Neydi lan o sawyer-jack-kate-hurley ile flocke-desmond-ben'in karşılaşma sahnesi?! Adeta yeşil vadi için kapışacak görüntüsü verdiler. Küçük eniştenin karısı kate'in silaha davranması ise biraz daha hollywoodvari olmuş.

*İndirip takipçisi olmayı düşündüğüm bir anda sonunu getirdiler. Ben ne diyim şimdi?

*Saçmalayacaklarını biliyordum da bu kadarını beklemiyordum. Onca süre kafa patlattık ama adamlar gitti toteme bağlandı. Pek yorumlanacak bir şey yok bana göre. O kadar bilimsellikten, deneyden sonra her şeyi tek bir ışığa bağlamak yapılabilecek en kötü şeydi.

*İsmi heroes şeklinde değiştirilmesi gereken dizi. Hereos'ta bu kadar kahraman yok. Bu ne ya! Yazmayayım yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Son ana kadar bekledik, bir şekilde açıklayacaklar, neler gördük şimdiye kadar dedik, hep ertelediler, hep oyaladılar, ağzımıza bir parmak bal çalıp uyuttular ama el insaf bu ne! Dalga mı geçiyorsunuz yahu!!

* Hepsi ölüymüş ne demek! Arkadaş sorarlar adama hurley'i niye janjanlı gösterdiniz madem öyle, ölülerle konuşuyor diye!

*Mutlu son mu şimdi bu? Sonsuza dek mutlu yaşadılar şeklinde bitirmedik, hepsi zaten ölüydü şeklinde bitirip mutlu son anlayışında bir çığır açtık mı demek bu yani! Of burada oturmuş ciddi ciddi soruyoruz biz de ya!

*Çok sinirliyim arkadaş.

*Adadaki hikayenin bitişi şahane ama dizinin bitişi berbat, flashsideways'in manasızlığı olmasa mükemmel bir final olacakmış. Jack'in ölümü ile yaratılan kontras hariç hiç bir manası yoktu flashsideways'in, 6 sezonu tamamen çöpe dönüştürmüş adamlar sırf merak yaratmak adına. Bu ne lan? Herifler "ışığa gel" finali yaptılar höh ya.

iyi bir tek ben değilmişim

ya bir dizi bu kadar malca sonlanamaz ya.

hay ben böyle senariste!!!
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

CR7

Alıntı yapılan: L_James_23 - Mayıs 22, 2010, 00:15:32
ya nasıl bitiyor ya çok ilginç
ya çok uzun bir bölüm yapacaklar ya da bir çok şey halen havada kalacak.
ama bana göre adada kimse kalmayacak.

dediğimiz aynen çıktı
adada kimse kalmadı finalde ve birçok şey de havada kaldı

NoPasaran

10 GÜN Sonra yorumlasam daha iyi olacak ben..

İzlemeden yinede yazayım..

Şahsi görüşüm lostun erken bitisi..

6sezon 2 bölüm seyrettim ve halen bir çok şey boşta kalıyor..

İnsanın aklına fimde olan herşey geliyor. Düşünsenize neler yaşandı neler ya. Bir sürü esrarengiz olay..

Sezon 6 ya geldik yine yeni şeyler çıktı. Arkadaş önce anlamadıklarımızı anlatın bize..

Ancak şunuda demeden geçmemeyim "LOST" nasıl biterse bitsin eleştiri alacaktı..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

Lost dizisi, 2 saatlik bir final bölümüyle hayranlarına veda   etti. İşte Lost'un finalinde yaşananlar!

Dünya çapında   izlenen Lost dizisi, 2.5 saatlik finalle sona erdi. Milyonlarca hayranı,   dizinin sonunda hayal kırıklığı yaşadı.

Dünya çapında 6 yıldan   bu yana bir fenomen haline gelen "Lost" izleyicisiyseniz, dizinin   başladığı 2004 yılından bu yana 114 bölümünü de heyecanla izlediyseniz   bu haberi sonuna kadar sakın okumayın! Milyonları ekran başına   kilitleyen Lost dizisi 6 yıl aradan sonra dün iki buçuk saatlik bir   finalle sona erdi.

Ancak yayınlandığı 6 sezon boyunca aralarında   Golden Globes ve Emmy ödülleri başta olmak üzere toplam 58 ödül alarak   bir rekora imza atan dizi hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Tam   114 bölümü kafalarında soru işaretleriyle izleyen ve dizinin sonunun   nereye varacağı konusunda aylarca kafa yoran izleyiciler dizideki tüm   sorulara cevap alacağını beklerken, daha fazla sorular ve hayal   kırıklığıyla ortada kaldı.

HAYAL ÜRÜNÜ ÇIKTI!

Her şey 6   yıl önce Oceanic havayollarının 815 sayılı seferini yapan uçağın   okyanusta bilinmeyen "gizemli" bir adaya düşmesiyle başladı. Uçak   kazasından kurtulan 76 kişi, ada yerlilerine karşı mücadelesi, sonra   ortaya çıkan gizemler, siyah duman, adanın manyetik çekimi izleyiciyi   iyice merakta bıraktı . Sadece Amerika'da her bir bölümü 15 milyon kişi   tarafından izlenen dizinin son sezonunda yapımcılar "İzleyicilerin   kafalarındaki bütün sorular cevaplanacak" taahhüdünde bulundu. Ancak dün   yayınlanan dizinin finali büyük bir hayal kırıklığı yarattı. 6 yıl   boyunca yaşananların dizinin ana karakteri olan Jack Shephard'ın bir kaç   saniyelik göz kırpmasında yaşanmış bir hayal ürünü olması.

İNTERNETTE   FİNAL GÖRÜŞLERİ

Diziye onlarca saatini harcayan Lost   tutkunlarını kahretti. Lost hayranları yaşadığı hayal kırıklığını   internetteki forumlarda dile getirdi:

- 6 yıl boyunca bu diziyi   izledik. Her gizemli olay üzerine kafa patlattık, teoriler ürettik. Lost   artık bir yaşamımızın bir parçası oldu. Ama böyle şahane bir dizinin   sonu böyle mi biter.

- Acaba ben mi anlamadım, çok müthiş bi   final oldu da haberim mi yok?

- 6 Müthiş yılı kaybettirdiğiniz   için teşekkürler. Salak yerine konulduk.

- Her şeyi   bağlayamayacaklarını tahmin ediyorduk da bu kadar kötü bir finali ben   bile beklemiyordum.

- Bu dizi TV tarihinin en büyük kandırmacası   .

- Günlerinize, saatlerinize, beklediğiniz aylara yanın.   Yazıklar olsun, ne diyeyim.

- 6 sezon! 6 sene! sürekli sorular   sorduk, Bu mu cevabınız?

- Bu kadar büyük hayal kırıklığı   görmedim, beklemiyordum , sinirden ağlıyorum.

- Uçaktan kurtulan   kimse yokmuş. 6 sene ya. 6 senede gördüğümüz 1 anmış.

- Daha   fazlasını bekliyordum. Gerçekten 'lost' oldum.

- Son sahnedeki   uçak da neydi, daha fazla soru mu?

- 6 yıl boyunca seyrettim   hala ada hakkında hiç bir fikrim yok.

- Bu son 6 sezonluk bir   dizinin finaline yakışmadı                                                 

:sopa :sopa :sopa :sopa :sopa :sopa

hala daha sinir oluyorum ya!  :sopa :sopa :sopa :sopa :sopa 

NoPasaran

bence anlayamamış kimse ;D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Cem Goren

ya sımdı bırısı ne old. soyleyeılırmıs.
o yasananların hepsı ruyamıydı
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Cem Goren

su an bı arkadasımın ıletısını aynen yazıyorum.
sorulara yanıt buldum dıyene kafam gırsın :ahaha

Cem Goren

bobiler.org :lol :lol

erdibatmaz

harika olmuş.

volkan abi sen de paylaş bildiklerini. :D
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Cem Goren

daha önce yazılıp yazılmadığını bilmiyorum ama yapımcısının ağzından yapılan açıklama her şeyi ortaya koyuyor bence:

--- spoiler ---
- tüm 6 sezon boyunca yaşananlar rüya miydi?

jj abrams : elbette değildi. bölümlerin tamamını dikkatle izleyen hiç bir izleyicinin bu denli mantıksız bir sonuca varacağını sanmıyorum. dizinin jack' in gözlerini aralayışıyla başlayıp, kapamasıyla bitmesi bu yanılgıya yol açmış olabilir. yaşanan her şey gerçekti. dahası, dizide rüya vizyonu asla yoktu.

finalde kilisede buluşan tüm ekip ölü müydü?

jj abrams : kafa karıştırıcı bir finalbölümü olduğunu kabul ediyorum, ki bu bilinçli bir tercihti. yine de, final bölümünü bir kaç kez izleyenlerin anahtarı anladıklarından eminim. forumlara göz attığımızda gördük ki, bulmacayı çözenler, kafası karışanlardan daha fazla.

dharma istasyonunu patlattıklarında, quantum fiziğine ilişkin prosedürü başlatmış oldular. diğer bir deyişle adada, bulundukları zaman boyutunu sonlandırdılar. böylelikle "uçak düşmeseydi, nasılbir hayatları olurdu" başlıklı paralel evrendeki hayatları ilerlemeye başladı.

einstein kuramlarını az çok okuyan herkes bilir ki, teori maddenin her iki evrende de varlığını sürdürebildiği üzerine inşa edilmiştir. bu yüzden, aynı ekip adadaki varlığını sürdürdü. fakat anımsanacağı üzere, farklı bir tarihe geçtiler. çünkü bulundukları zaman dilimini dharma istasyonunun merkezinin imhasıyla durdurdular.

"herkes ölü müydü" sorusunun yanıtı da burada aslında. hem evet, hem de hayır!

aslında hiç de karmaşık değil. paralel evrende, yani "uçak düşmeseydi hayatları nasıl olurdu" yu anlatan dilimdeki karakterlerle, adadaki karakterlerin bulundukları evren birleşti. biraraya geldikleri kilise, işte bu iki evreni biraraya getiren kozmik bir platformdan başka bir şey değildi.

jack'in babasının, "...buradan nereye gideceğiz" sorusuna verdiği yanıtı anımsayalım ; "hiç bir yere gitmeyeceğiz. ilerlemeye devam edeceğiz" demişti. bazı forumlarda gördükki, ekip öldü ve cennete gittiler diyenler var. bu nasıl mümkün olabilir. her biri, kaza olmayan evrende yaşamlarını gayet normal sürdürmekteler. fakat paralel evrende,adada yaşananları anımayarak biraraya geldiler. hem adada, hem de diğer hayatta ölenler zaten orada yoklardı.

dikkat edin! kilisede, adada var olan bir çok önemli karakter yoktu!
özetle, iki evren birleşti, ve onca badirenin ardından hayatlarına devam edenler birleştiler.
ben' in kiliseye girmek istemeyişinin de yanıtı burada gizliydi zaten.

- peki ama, ada "neydi" aslinda?

şunu ekipçe kabul edebiliriz. haddinden fazla karmaşık bir hikaye örgüsü sunduk sizlere. böyle de olması gerekiyordu. işin içinde olduğunuzda bazen size çok basit gelen sorular, izleyenler için aynı kolaylıkta görünemeyebiliyor. ada meselesi de bunlardan biri. aslında adanın ne olduğu bence dizide enine boyuna anlatıldı.

ada, paralel evrenlerin geçiş noktasıydı elbette. evrenler arası geçişin yol açabileceği trajedileri engelleyebilmek için adanın korunması, çıkarları için bu geçiti kullanmak isteyenlerin engelenmeleri gerekiyordu. işte dharma ekibinin adada bulunma sebepleri de buydu.

uzay zaman eğrisinin kırılma noktasıydı ada.

jacob ve kara duman fenomenlerinin hikayeye yerleştirilmesi kasıtlı bir kafa karıştırma yöntemiydi, kabul ediyoruz. ve özellikle, bu iki karakterin dramatik yapılarını anlatmış olsak da, fazla detay vermedik.
alpert, adaya gemi kazasıyla geldiğinde kara duman' ın ona "...burası chennem" dediği sekansı anımsayın. aslında cennet de, "cehennem de bu dünyada" mesajı zaten hikayenin temel iddialarından biriydi.

tüm dizi boyunca yanıtını seyirciye bıraktığımız tek pasaj da aslında buydu. jacob ve isimsiz kardeşinin gizemleri. sıradan bir insandı anneleri, evet. fakat adanın koruyuculuğuyla görevlendirildiklerinde kutsal özelliklere sahip oldular. özelliklerini şeytani amaçlar için kullanma raddesine gelen kara duman' ın adadan ayrılmasını engellemek istemeleri de bu yüzdendi zaten.

- jack' in babasinin hikayedeki önemi neydi?

jj abrams : sanırız, jack' in babası üserine bu kadar kafa yorulması final bölümündeki ağırlığından kaynaklanıyor. haklısınız da. fakat zannedildiği kadar kilit bir karakter değil aslında. baba figürü, yalnızca jack için önemliydi. ilk sezonları anımsayalım. babasının jack üzerindekietkisi, kötüleyen ilişkileri ve bu yüzden jack' in giderek kaybolan özgüveni neticesinde adanın eline kalan tek değerli şey olduğunu düşünür hale gelmesi.

işte bu sürecin sonunda jack' e, aslında ne denli değerli olduğunu anımsatabilecek en güçlü motifti babası.

--- spoiler ---

Alıntıdır...

NoPasaran

1 bölüm izleyecektim 4 tane izledim..

sezon 6 , 5 te bitti :D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

oh be!
arkadaş böyle biz de bunun böyle olduğunu anladık zaten de niye Jack'in ben de ölü müyüm? vs repliklerini araya katıp bulandırıyorsun olayı be kardeşim.
beklediğim gibi oldu nihayet.
eğer bu, jack ilk adaya düştüklerinde gözünü açıp kapattığı andan ölünceye kadar geçen zamanda gördüğü bir hayal olsaydı yani hani derler ya film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden, öyle bir şey olsaydı veya hepsi ölü olmuş olsalardı çok saçma bir son olacaktı.
oh be valla içim rahatladı ya.

NoPasaran

Kafamı kurcalayan bir kaç soru oldu ilk 6 bölümde..

* Şimdi uçak yeniden bu adaya düştüğünde kate jack gibi bir takım grup 1977 döndü ancak diğer grup sun, uaçğın pilotu, locke, linus normal zamana düşmedimi. Yani onlar geçmişe gidemediler..

Peki bu tapınaktaki adamlar ne zzaman geldiler. Bu normal zamana düşen insanlar neden daha önce onları görmediler..

* claire neredeydi bu zamana kadar. clairenin demesine göre tapınaktakiler onu kaçırıp işkence yapmışlardı. Peki bunca senedir fransız rousse gibi her yere tuzaklar kurarken neden ada geçmişe gitmeden önce bu tuzaklara yakalanmadılar..

Muhtemelen anlayamadğım bir mantık karmaşası var ama neyse
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

husoeagle

volkan çok fazla soru sormadan bitir ve bi daha arkana bile bakma  :)

NoPasaran

Hüseyin sormayınca anlamayan bir sürü insan çıkıyor ;D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net