Ana Menü

Beşiktaşlı Doğmayanlar Ne Yana Düşer Dostlar ?

Başlatan Onur*, Kasım 14, 2007, 19:20:51

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onur*

Evet, şimdi belki bazılarımızın " Hoppalaaa, nereden çıktı şimdi bu ? " diyebileceği hatta okurken baya canınızın sıkılacağı bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum;

Aslında bu açacağım konunun içeriğinin ana merkezindeki olay beni uzun zamandır rahatsız etmekte ve dolayısıyla önce İnsanlığımı sonra da Beşiktaş'lı lığımı rahatsız etmektedir!.....

Lafı eveleyip gevelemeden direk konuya giriyorum ve beni rahatsız eden, canımı sıkan ve ne yazık ki utandıran "olay sloganı" açıklıyorum;

" Beşiktaş'lı olunmaz, Beşiktaş'lı doğulur, Beşiktaş'lı olmayanlar O..... Çocuğudur!..."

Şimdi bu bana göre talihsiz olan slogan-tezahüratın analizini yapalım. Ne anlatılmak isteniyor bu sloganla? Amacını aşan ağır bir hakaret mi, itham mı, ayrımcılık mı yoksa ırkçı bir söylem mi!...? Ya da ayıp mı, ahlaka aykırı mı, aşağılayıcı mı ya da utandıran bir söylem mi!....?

Diğer taraftan da acaba şunu mu anlatıyor?

Beşiktaş'lı doğmayanların hiçbir zaman Beşiktaş'lı olamayacağı gibi Beşiktaş'a da aidiyet duygusu ile bağlanamayacağını mı anlatıyor acaba? Eğer babamız Beşiktaş'lıysa biz de mi Beşiktaş'lı doğmuş olacağız? Doğduktan sonra kendi hür irademizle başka renklere gönül veremezmiyiz ya da böylesi bir özgür irade ile hareket edemez miyiz? Ya da Beşiktaş'lı olmayan bir babanın evladı olarak doğmuşsak ilerleyen yaşamımızda Beşiktaş'a ve Siyah-Beyaz renklere gönül veremezmiyiz? Bu slogana göre hareket edeceksek bu durumda olan herkes " O ... Çocuğu mu" olacak!...?

Benim ailemde bir tane Fenerbahçe'li annem var. Şimdi annem Sarı-Laciver renklere gönül verdiği için " O Çocuğu mu " olacak!...? Yani benim dünyalar güzeli annem "O........." mu oluyor!...........?

Sevgili büyüklerim, yaşıtlarım ve kardeşlerim;

Sanırım yazı biraz ağır oldu ama sizlerden ricam lütfen biraz "Empati" yapmanız ve konuya bu açıdan yaklaşmanızdır. Bu slogan-tezahürat bence artık tribünlerden yükselmesin, bağırılmasın ve kullanılmasın. Tamam kızdığımız zaman çoğumuz küfür ediyoruz ve sinirimizi bir o şekilde ifade ediyoruz. Ama bu slogan farklı ve tehlikeli. Kabul edilebilir hiçbir yanı da yok!.

Bu sloganı atanlar ya kendilerini kandırıyorlar ya da milleti!..

Neden mi?

" Fransa'da doğdu Beşiktaş'lı oldu,
Helal olsun sana Pascal Nouma!."

Pascal Beşiktaş'lı doğmadığı, sonradan Beşiktaş'lı olduğu için şimdi "O... çocuğu" ve annesi de " O...... mu" oluyor?

Ya da normal olanı kabullenmemiz gerektiği gibi yani "herkes doğduğu zaman saftır, temizdir ve hürdür, kendi hayatının içinde de hür ve özgür iradesi ile istediği renklere gönül verebilir" mi olmalıdır?

Sizce sonradan Beşiktaş'lı olan Pascal gibi sağlam Beşiktaş'lı olan kaç kişi var çevrenizde?

Şİmdi ben Beşiktaş'lı bir babadan doğduğum için kendimi rahat mı hissetmeliyim slogana göre? Ama hiç de rahat değilim. Bu rahatsızlığım da Beşiktaş ilkelerine, şiarına, terbiyesine, ahlakına ve duruşuna olan saygım gelmektedir.

Umarım bu konu ciddi olarak tartışılır,düşünülür ve doğru olan ahlaki tavır sergilenerek "Güzel Annelerimizin itibarı" geri verilir!....
duymadığım kalmadı; kalmayanı duydum aklım almadı..!

keskinli

bu konuyu cöp kutusundan aldim,buraya getirdim
konunun cöp kutusunda olmasinin sebebi konunun yanlis olmasi degil,yasanan bi tartismaydi
bence konuyu acan arkadasimiz cok iyi konuya deginmis
soru surada;annelere edilen küfür besiktasliliga,besiktas kültürüne,besiktasli durusuna yakisirmi?
insanliga yakisirmi?
lütfen kisisel tartismalara girmeyin!
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

akbaba71

bende bu konudaki goruşumu tekrar belirtiyim
melodi aslında  guzel kurtlar vadisinde ki cendere ona duzgun sozlerle bişiler yapılırsa guzel birşey ortaya cıkar

bu beste içinde arkadaşa kesinlikle katılıyorum en sevmediğim tribun bestemiz bu diyebilirim
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

cArsı_ULaN

Evet bu beste benide çok fazla rahatsız etmekte..İllaki tribünde bunu bende defalarca söyledim ama her söyledikten sonrada arkadaşımızın yazdıklarını düşündüm.! Sonuç olarak hepimizin ailersinde (amca,hala,dayı,yenge,kuzen) 'lerimizden bir tane fenerli vardır..Yani sonuç olarak kendimize küfür ediyoruz biryerde..Bencede bu beste ya değiştirilsin yada artık söylemeyelim.!

IL Capitano

bencede gercekten cok yanlis bir tezahurat, kendim söylemedimmi? söyledim.
hemde galatasarayli kuzenimin yaninda sonradan olayi fark edince bin defa özur diledim, kahroldum..

bence hic bir Besiktasli sonradan utanacagi seyler yapmamali,söylememeli
herzaman basi dik olmamali..
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

carlito1903

Konuyu açan kardeşimi tebrik ediyorum,çok önemli bi konuya değinmiş Keskinli abinin dediği gibi annelere edilen küfür bize yakışmıyor,sonunu değiştirip söylesek daha güzel olur....

Dem@

Ahmet abi ben rahatsız olduğum için sildirdim ,konuyu açan arkadaşa saygızılık etmek değil amacımda bir kere düzgün bir konu olsa başlığı ''Beşiktaşlı Doğmayanlar Ne Yana Düşer Dostlar ?'' olmaz. daha uygun bir başlıkla açılabilir.Arkadaş demiş ki'' Beşiktaş'lı olunmaz Beşiktaş'lı doğulur Beşiktaş'lı olmayanlar o.. çocuğudur!....'' bu beste için insanlığımı ve  beşiktaşlılığımı  rahatsız etmekdedir,  rahatsızlığını dile getirmen de güzel hoş peki bu besteler yapılıyor ve tribünlerde coşku ile söyleniyor SEN hiç dahil olmadın mı bu besteler hiç söylemedin mi? söylemedim dersen o zaman sana inanmam ! bu sloganla anlatılmak istenen ne bir  intikam, ne bir ayrımcılık ne bir ırkçılık ayıpda değil ahlaka da aykırı değil aşağılayıca da değil utandıranda değil  ''Beşiktaşlı olmak diğer rakip takımları tutmaya benzemez'' en büyük farkıda bu olsa gerek bu sözle adı üstünde bu bir BESTE elbet küfürde olucak olmayacak değil.Peki sen maçlara gidince hakem yanlış karar verince SEN değilmisin HAKEME O...Ç diyen sen değilmisin futbolcu koşmuyor oynamıyor onun yüzünden gol yedik futbolculara küfür eden  rakip takıma edilen  küfürler yada annelerine söven peki o hakemin annesi yok mu o futbolcunun annesi yok mu o rakip takıma gönül verenlerinde anneleri yok mu  HİÇ Mİ  KÜFÜR MÜ ETMETİN! bir bestenin bu sözüne takıldın kaldın .Biliyosun ki herkes tepkisini küfür ederek koyuyor stadda yada evinde yada başka yerde maçlarada artık küfür edilmiyor.Edilse de haksız yere durduk yere değil ceza alıyor Beşiktaş'da yok saha kapama cezası yok seyircisiz oynama bilinçli bir TARAFtAR GRUBUNA sahibiz neyi nerde dile getirceklerini herkes iyi biliyor
               demişsin ki ''fransa da doğdu beşiktaşlı oldu helal olsun sana pascal nouma '' bu bestede gene lafı aynı yere çekmişsin  besteler de yaman çelişkili hatırlayan arkadaşlarımız vardır buna benzer bir konu açılmıştı bak işte beste de '' Allah affeder çarşı affetmez''
diğeri ise '' Bu sevda dan vazgeçersek Allah belamızı versin''  buda farklı bir boyutu olayın yazmışsın
- sizce sonradan Beşiktaş'lı olan pascal gibi sağlam  Beşiktaş'lı olan kaş kişi var çevrenizde kimse?
kimsenin beşiktaşlılığını ölçemez lafını bile edemez herkes kendine göre yaşıyor BeşiktaşK aşkını

ciddi olarak tartışılır mı bilemem düşünülür saygı sevgi çerçevesinde ama düşüncelerin bir besteye takma o kadar beste var ki seçip tek tek mi tartışalım KİMSE UNUTMAZ ANNELER EN KUTSAL VARLIKLAR .Ama küfürde bitmez bu tribünlerde 

carlito1903

sen belki istemiyor olabilirsin ama konuşmak isteyenler olabilir konuyu açan arkadaşa saygısızlık olmazmı konuyu kapatmak...

banumansiz

yerinde bi konuya değinilmiş bencede
değiştirilebilr belki ama önüne geçilebilnirmi acaba
bu vakte kadar hep söylenmiş bugünden sonrada yineleneceğinden eminim..
ve gülümse şimdi... ;)

[KralKartal]

Her Tezahurati CIDDI alirsak bu tur yaklasimlarda olur..
Tribunde bunlari soyleyen ve sonradan Besiktasli olan eminim bir cok
insan vardir..
ama bunu bir SOV olarak gormeliyiz...Burda Besiktasliligin nasil oldugu
anlatilmak isteniyor sanirim.. Yani Ya Besiktaslisin yada Degilsin...
Son zamanlardada SITEM olarak soyleniyor, HAKEMLERE FEDERASYONA..
Tepki olarak... birden en ufak bir hatada, tribunlerden bu tezahurati duyabiliriz..

ama her tezahurati simdi birbiriyle kiyaslarsak o zaman hic tezahurat soylenmesin..

Bence bu sekilde yaklasmasak kimsede rahatsiz olmaz...
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

mdc

"Şarabıda içeriz
Esrarı da çekeriz"  diye başlayan bestemize,sevgili skor yazarları büyük bir tepki verdiği zaman,sizin tepkiniz ne oldu ?

"Niye bu kadar ciddiye alıyorsunuz,maksat geyik" demediniz mi ?
Herşey de de ciddi olunmaz ki yahu .
HAYATTA BEŞİKTAŞ

keskinli

besiktaslilarinda,besiktasli olmayanlarinda anneleri MELEKTIR
bu meleklere küfretmeyi besiktasliligina yakistiran varsa,diyecek sözüm yok
annelere küfretmenin ne geyigi olur nede şakasi
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

carlito1903

söylediklerine aynen katılıyorum Ahmet abi....aslında bu konu hakkında çok konuşulması gereken bi konu....

Onur*

Arkadaşlar Herkesin Düşüncesi Farklı Olabilir Saygım Sonsuz Ama keskinli Arkadaşımızın Dediği Gibi Anneler Melektir. Bence Yanlış Bir Tezhaurat. Aslında Küfür Yakışmıyor Bizlere !
duymadığım kalmadı; kalmayanı duydum aklım almadı..!

eyup1903

bence bu tezhaurat yanlış olmaması daha iyi olur