Ana Menü

İsmet Arzumandan açıklama

Başlatan çArşı_KartaL, Kasım 05, 2007, 14:16:06

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çArşı_KartaL

Cumartesi akş[kufur otomatik degistirilmistir] oynanan futbol ile değil tartışmalarıyla damga vuran Fenerbahçe-Beşiktaş maçının hakemi İsmet Arzuman karşılaşmada vermiş olduğu tüm kararlarla ilgili olarak açık konuştu. Arzuman kendisinden talep edilen istifa kararı hakkındaki görüşlerini de açıkladı.

Turkcell Süper Lig 11. haftasının önemli maçlarından kareler.[Tüm Galeriler]Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tartışılan hakemi İsmet Arzuman, maçta yaptıklarından Yıldırım Demirören'in sözlerine kadar birçok konuda ilk açıklamalarını Lig TV'de yayınlanan Maraton'a yaptı.
İşte İsmet Arzuman'ın çarpıcı açıklamaları...

"Ben 1, 1.5 aylık süreçte Fransa-Bosna ümit milli maçındaydım sonra Yunanistan'da Güneydoğu Avrupa gençler turnuvasın yönettim. Arada G.Saray-Beşiktaş maçında 4. hakemdim, sonra TFF 1. Lig'de Antalya-Eskişehir maçını yönettim. Yani ortada yoktu denilen süreçte bunları yaptım. Hakemler perşembe günü açıklandı o gün hiçbirşey yoktu ama cuma günü tepkiler geldi. Ama ben görev almadığım şeklinde iddiaların olduğu süreçte bunları yaptım."

"GENÇLERİ BEN İSTEDİM"
"Beni, bu yöneticilerimiz FİFA kokartına layık gördü, onlar çıkarabilir. Ama şpek fazla bir platformda söylediğim şeyi bir kez daha tekrarlayayım. 44 yaşındayım, FIFA'dan 40 yaşın üstündekilere pek şans vermiyorlar, ben de onu bloke etmemek için yöneticilerime daha genç bir arkadaşımız görev alsın dedim. Ama yine de söyleyeyim beni atayanlar yöneticilerimdir, beni hiçbir konu rahatsız olacak değilim. Daha genç arkadaşlarımım görev alması beni de mutlu eder. "

"FİNALDE HATA YAPMIŞIM"
"Maç öncesi perşembe günü yapılan hakkımdaki açıklamalar önyargıdır. 10 yıllık kariyerimde yönettiğim her derbi öncesi hakemler tartışılılır. Bu hep böyle olmuştur. Açıklamalarda bahsedilen kupa finali bittiğinde, diğer yöneticilerimizle, oyuncularla konuşmamızda hiç böyle bir sıkıntı yaşamadık. Bülent Hoca ile konuştuk. kimse hiçbir şey söylemedi. Ama sonra televizyon görüntüleri yayınlanınca herşey ortaya çıktı. Kupa finalindeki ilk penaltı pozisyonu için hata yaptığımı kabul ediyorum ama faul yapılan oyuncu devam etmeye çalışıyor. O yüzden maç sonunda Bülent Hoca'yı arayıp o arkadaşa teşekkür ettim. Ama bir faydası olacaksa söyleyeyim hata yapmışım."

"OLUŞTURULAN HAVA KÖTÜYDÜ"
"Bu maç öncesi oluşturulan hava çok kötüydü. Nereden bakarsanız bakın Türkiye'de derbsi yönetecek 10 hakem var. Ama bu konular neden tartışılıyor? anlamıyorum. Yönettiğim hiçbir maçı unutmayacağım. Hiçbir hakem kötü yönetmek için maça çıkmaz ama hatalar oluyor. Yine de yönetilen her derbiden dolayı tüm hakemler gurur duyar. Ama bu işler güven işi. İlk defa bir Fenerbahçe-Beşiktaş maçı yönettim ve bu maçın güzel anıları olmasını istiyordum. Biz bu güven mevzusunu nasıl çözeceğiz. Ailemizle röportaj yapıldı, bizden mal varlığımız istendi, kredi kartı ekstrelerimiz istedi. Kim ne biliyorsa söylesin, bizim yöneticilerimize söylesinler. Bir şey bilen varsa söylesin, ben gerekirse ülkeyi terk ederim."

"POZİSYONDA FAUL VARDI"
"Bobo-Gökhan pozisyonu için katkı sağlıyacaksa herşeyi söylemeye hazırım. Bu pozisyonda yorumumun Beşiktaşlı futbolcunun, Fenerbahçeli futbolcuya eliyle hatta koluna varana kadar yaptığı fauldu. Bu faulü 94.30'da çaldım. Bazıları da maçı neden bu kadar uzattığım yolunda itirazlar var. Ama o sırada bunları düşünememem. Düşünecek durumda değilim. Müsabakada kafaya çıkan futbolcuyu bozarsanız her zaman fauldur. Beşiktaşlı futbolcu daha uzun, ama geride kaldığı için faul yapıyor. Belki düdüğü çok fazla çalmam gerekirdi. Stat atmosferi dolayısıyla duyulmadı. Ama bu kadar infial yaratacak kadar ne olduğunu anlamadım. Yardımcı hakemi bırakın, tüm futbolcular koştu oyuna devam etti. Görüntülerde var. 7-8 kez düdük çaldım, hatta sonra döndüm ve gol olduktan sonra sebebini gösterdim. "

"DEIVID'İ ATMALIYDIM"
"Deivid'in Serdar'a faul yaptığı pozisyonda ben timing hatası olduğu için sadece faul verdim ama şimdi gördüğüm kadarıyla sarı kart vermem gerekiyormuş. Orada göremedim. Semih-Ali Tandoğan mücadelesinde ise ben arkadaydım, göremedim Bu pozisyonu eşimle kardeşim söyledi. Ben bunu maçta görmedim. İnanın görmedim ama görsem de sarı kart vermezdim, her pozisyonda arı kart veremeyiz. Ali'nin itirazı ise o andaki durumla alakalı. Bu itirazda sadece 'Hocam çekiyor' görmüyomusun diyor. Ama böyle bir maçta böyle sarı kart veremessiniz. Bu bana biraz lüks geliyor. Ama yöneticilerimiz de bu konuda eleştiri getiriyorlar. "

"DEMİRÖREN'LE POLEMİĞE GİREMEM"
"Yıldırım Demirören'in açıklamaları içinse; bu tür derbiler tüm hakemler için çok önemlidir. Her derbi hakem için büyük bir grurdur. Bir takımı tutmak kimsenin haddine değil. Ama hata yapmışızdır, bunlar olabilir. Bu konuda gerekli cevabı yöneticilerimiz verecektir. Ben başkanımla polemiğe girmek istemiyorum. "

"HAKEMLİĞİ BIRAKMAM"
"44 yaşındayım ve gelecek sezon sonunda görev sürem doluyor. Ama ben bu müsabakayla hakemliği bırakacak bir şey görmüyorum. Süper Lig'de 128-129 maç yönettim, birçok derbi yönettim. Şampiyonluğu belirleyecek derbi yönettim onlarda da sıkıntılar yaşandı. Bundan sonra da sıkıntılar yaşanacak. İstanbulspor - Altay maçını yönettim, ben İzmirliyim o maçta İzmir küme düştü. Bunun gibi birçok örnek anlatabilirim. Türk futboluna katkı sağlayacaksa hakemliği bırakabilirim. Neden bu güvensizlik? Anlıyamıyorum. Askerlik yaptım tüm mal varlığım ortada. Kim ne biliyorsa söylesin, nerelere gidiyoruz anlayamıyorum. Bu işin buralara kadar gelmesinin sebebi, art niyetli insanların bu işlerden nemalanması. Kim ne biliyorsa söylesin bu konuda, ama kimse ortaya çıkmıyor. "

"BİZE NEDEN GÜVENİLMİYOR?"
"Bir faydası olacaksa herşeyi yapmaya hazırım ama bu güven sorunu neden kaynaklanıyor? Kredi kartlarımıza kadar herşeyimiz ortada. Malvarlığım açıklandı. Herşey çok açık ama hakemlere niçin güvenilmiyor anlamıyorum. Hepimiz bir platformun içindeyiz ama birbirimizi çok hırpalıyoruz. Ben hiç haketmediğim halde Vestel Manisa-Samsun maçı benim üstüme yıkıldı Ersun Hocanın yanında yazlığı var diye. bunu iki futbolcu çıkardı. Ama onlar hakkında işlem yapmadık. Kim ne biliyorsa çıksın diyoruz kimse çıkmıyor."

Dün sadece son dakikada düdüğümün duyulmaması benim kariyerime yakışmadı. Ama bunda buralara getirelecek, ingial yaratacak birşey göremedim. Bu kadar farklı yerlere bağlanacak hiçbir şey göremiyorum. Tüm samimiyetimizle, saflığımızla birşeyler anlatamaya çalışıyorum.

www.ligtv.com

Çarşı10-ur

www.carsi10ur.picz[edit]om
http://www5.yonja.com/ruhumuzburda

Dem@

geçeklik için kaynak belirtirmisin?

canavar_bjk

Alıntı yapılan: çArşı_KartaL - Kasım 05, 2007, 14:16:06
ilk açıklamalarını Lig TV'de yayınlanan Maraton'a yaptı.

heralde ligtv.com dan almış arkadaş bunu
BEŞİKTAŞ(K)
Biz Bu Lig İçin Fazla ŞEREFLİ yiz

Şerefimizle Oynar Hakkımızla Kazanırız ulan

keskinli

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin