Ana Menü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Başlatan melankolizm, Ekim 28, 2007, 12:05:59

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melankolizm

CUMHURİYET'İN İLANI

Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da , Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adıyla yeni bir yönetim kurulmuştu . Fakat bu yeni yönetimin rejimi henüz belirtilmemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti özünde ulusal egemenliğe dayalı bir hükümetti.Fakat Yeni Türkiye'yi devlet şekillerinden , yönetim biçimlerinden birine uygun olarak resmen ilan etmek gerekiyordu . Yani sıra devletin adının konmasına gelmişti.

Atatürk , yeni devletin şeklini cumhuriyet olarak kabul etmeyi düşündü. Kurtuluş Savaşı yıllarında bu fikrini açıklamayıp , uygun bir zamanı beklemişti . Büyük Zafer'den sonra artık bu an gelmiş bulunuyordu. Aslında , Erzurum ve Sivas Kongrelerinin kararlarıyla   Büyük Millet Meclisi'nin programları tamamen demokrasiye dayanmaktaydı. Saltanatın artık hiçbir etkinliği kalmamıştı. Son padişah da yurttan ayrılmış , saltanat kaldırılmıştı . Şimdi sıra Atatürk'ün kafasındaki Cumhuriyet Yönetimini resmen ilan etmeye gelmişti.

Atatürk , 28 Ekim 1923 akşamı birkaç arkadaşını Çankaya'daki köşküne davet ederek  yemek sırasında arkadaşlarına :

-          Yarın, cumhuriyeti ilan edeceğiz , dedi.

Misafirler hiç şaşırmadılar . Zaten böyle bir hareketi bekliyorlardı .

Atatürk , Teşkilat-ı Esasi'ye ( Anayasa'ya ) konmak üzere şu öneriyi hazırladı :

" Türkiye Devletinin şekli cumhuriyettir. Türkiye Devleti Büyük Millet Meclisi

tarafından idare olunur."

Böylelikle yeni devlet şeklinin cumhuriyet olacağına kesin olarak kara verildi.

29 Ekim 1923 akşam saat : 18.45'te TBMM oturumu açıldı. Atatürk'ün önceden hazırlattığı Anayasa maddesinin görüşülmesine geçildi.Görüşmeler sonunda öneri kabul edildi.Milletvekilleri ayağa kalkarak üç kez "Yaşasın Cumhuriyet !" diye bağırdılar.

29 Ekim 1923 Pazartesi günü saat : 20.30'da Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyetin ilanından sonra cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın büyük kahramanı Ankara Milletvekili Gazi Mustafa Kemal Paşa , ilk cumhurbaşkanı seçildi.Cumhurbaşkanı seçiminden sonra sonuç , 101 parça top atılarak halka duyuruldu.

Cumhurbaşkanlığına seçilen Atatürk kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Heyecanlı ve kararlı konuşmasını şu sözlerle noktaladı :

- Türkiye Cumhuriyeti , cihanda işgal ettiği mevkie layık olduğu eserleriyle ispat edecektir . Türkiye Cumhuriyeti , mesut .muvaffak ve muzaffer olacaktır .

CUMHURİYET

Ey Bizlere Bu Günü Kazandıran Şehitler,
Ey Hürriyet Yolunda Can Veren Koçyiğitler.

Ey Kahraman Atatürk, Sizlere Minnettarız,
Rahat Rahat Uyuyun Nöbette Bizler Varız.

Canımızdan Azizdir Bıraktığın Emanet,
Cumhuriyet Şereftir, Namustur Cumhuriyet.

Ateş İçinde Doğduk, Uyku Bize Yaramaz,
Ölüm Bile Arasa, Bizi Evde Bulamaz.

Tarlada, Fabrikada, Kışlada, Okuldayız,
Fakat Hep Bir Emelde, Bir Yönde , Bir Yoldayız,

Bugün Hürriyet İçin Kore'yi Vatan Bildik,
Edirne, Çanakkale, İzmir-Ardahan Bildik.

İnandığımız Yolda Çiğneriz Dağı, Düzü,
Hak Edenin Bağrına Saplarız Süngümüzü.

Harikalar Yaratır, Bir Damlacık Türk Kanı,
Dünyalar Alkışlıyor, Bir Avuç Kahramanı.

O Bir Avuç Kahraman Biliyor Tarihini,
Onu Muzaffer Eden Şanı, Kanı Ve Dini.

Seve Seve Bırakıp Köydeki Ocağını,
Göz Kırpmadan Veriyor, Kolunu Bacağını.

O Böyle Haşroldukça Hürriyetle, İmanla,
Türk Yurdu Yükselecek Her gün Şeref Ve Şanla.

İmanlı Göğüslere Karşı Dağlar Duramaz,
Coşarsak Selimize Dünyalar Bent Vuramaz

Türk'üz, Düşman Üstüne İşte Böyle Akarız,
Yirmi Milyon Ateşiz, Yirmi Dünya Yıkarız.

Ey, Ölümsüz Atatürk, Şerefisin Milletin
Bekçisiyiz Tek Kalsak, İnan Cumhuriyet'in

BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR

ATATÜRK DİYOR Kİ

Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.

Benim nâçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı, Türk topluluğudur.

Cumhuriyet fikir serbestliği taraftandır. Samimî ve meşru olmak şartıyla, her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir.

Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.

Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.

Bugünkü hükümetimizin, devlet teşkilatımızın doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir.

alıntıdır.

özLemTA

git ona git benden seLam söyLe..
aRamasın aRtık hiç beni öyLe,
git ona git benden seLam söyLe,
son pişmanLık fayda etmez git ona söyLeee !!! ;)

Elerosse

Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının;Cumhuriyet Bayramını kutlarım  :bayrak
Forever \m/ Metallica \m/ || Sinanı'da AL GİT

BeşiktAŞK

Tassadar

Bu sene BJK şampiyon.

gözzde_bjk

vatanımızın her karıs topragı kırmızı-beyaz gunlerdır.Bu buyuk gunun boyle bı karsılamayla gelmesı cumhurıyetımız,vatanımız ve mılletımızın bolunmezlıgı ıcın cok onemlı bı sans.Şimdiden hepımızın ulusal EGEMENLIK ve CUMHURIYET bayramı kutlu olsun.
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

erdinc1926

cumhurriyet bayramımız kutlu olsun
K A R A G Ü M R Ü K L Ü L E R

keskinli

yasasin cumhuriyet,yasin bagimsizlik savasimiz
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

CHEm !

topic neden sabit değil

cumhuriyeti koruyan,anayasaya sahip çıkan varsa onlar da bizleriz !

anlayan anladı ;)
Allah kitap Beşiktaş

Non Mollare Mai

Cumhuriyetimiz bir kez daha kutlu ve mutlu olsun !
Teşekkürler ATA'm !
edit

Delirdik

Ben iLkokuLa gittiğim yıLLarda okuLda her sınıf ikişerLi sıra oLurdu
okuLumuzun çevresinde hocaLarımız başımızda bayrakLarLa doLaşırdık. (gümüşsuyu- paşabahçe çevresini) ordanda şimdiki beykoz un maçını yaptığı kompLekse geçerdik. MarşLar çaLardı şiirLer okunurdu vs..
dedeLer kutLardı bizLeri :) bir heyecan bir hareketLiLik oLurdu.

YıLLardır bu yürüyüşü görmüyorum ben / en azından burada
ama bu yıL inş. daha bir coşkuLu kutLanacak 29 Ekim
havada buna zemin hazırLıyacaktır. umut ediyoruz (:

Her yıL bir önceki yıLdan daha coşkuLu kutLamak umudu iLe
Cumhuriyet Bayramımız KutLu oLsun
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

CHEm !

yarın akşam kadıköy bağdat caddesinde yürüyoruz
Allah kitap Beşiktaş

Elerosse

Yarın akşam Ortaköy(dereboyu)-Beşiktaş meydan arasında çırağan caddesi üzerinde her yıl olduğu gibi büyük bir yürüyüş var.Gidiyoruz :)
Forever \m/ Metallica \m/ || Sinanı'da AL GİT

BeşiktAŞK

akbaba71

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

carsi52

Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutLu oLsun.
Bölünür senin için uykular!

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net